کی روش

آخرین صحبت‌های مربی پرحاشیه پرتغالی قبل از رفتن از ایران+فیلم

برنامه نود این هفته از ساعت ۲۲:۳۲ دوشنبه شب از شبکه سوم سیما روی آنتن رفت و ساعت ۲۳:۴۹ به اتمام رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه نود این هفته، پس از وقفه‌ای یک ماه و نیمه از ساعت ۲۲:۳۲ دوشنبه شب از شبکه سوم سیما روی آنتن رفت.

عادل فردوسی پور ابتدای برنامه از ابراز لطف مردم به خودش و برنامه ۹۰ در طول یک ماه و نیمی که این برنامه پخش نمی‌شد تشکر کرد.

سوال پیامکی برنامه به دوران هشت ساله حضور کارلوس کی روش در فوتبال ایران اختصاص داشت و از مردم سوال شده بود آیا از عملکرد هشت ساله کی روش در تیم ملی فوتبال ایران رضایت دارند یا خیر؟

 

کی روش به برنامه نود آمد

در اولین آیتم این برنامه بازی های انجام شده در جام حذفی بین داماش گیلانیان – سایپا و سپیدرود – پرسپولیس پخش شد که فردوسی پور ضمن تمجید از عملکرد داماش فینالیست شدن این تیم دسته دویی را به مردم رشت تبریک گفت.

در این آیتم مصاحبه با بازیکنانی چون سعید کریمی، ماریو بودیمیر، سیامک نعمتی، ایمان صادقی و محمدرضا مهدوی پخش شد.

آنالیز داوری دیدار‌های جام حذفی

سپیدرود – پرسپولیس

هیچ برخوردی بین مدافع پرسپولیس و حمیدرضا طاهرخانی انجام نشد.

همچنین در صحنه دیگری هم برخورد مدافع سپیدرود با بازیکن پرسپولیس پنالتی نبود‌.

شایان مصلح روی مهاجم سپیدرود مرتکب پنالتی شد، اما داور بی تفاوت از کنار آن گذشت.

در صحنه خطای منجر به گل پرسپولیس پیش از آنکه خطای هند مدافع سپیدرود اعلام شود، بیژن حیدری باید خطای هل دادن امید عالیشاه روی بازیکن تیم میزبان را اعلام می‌کرد‌.

داماش – سایپا

دقیقه ۲۰ این بازی برخورد مدافع داماش با رضا علیاری پنالتی نبود.

در زمان به ثمر رسیدن گل دوم سایپا امین حاج محمدی خطایی مرتکب نشد و داور به اشتباه این گل را مردود اعلام کرد تا سایپا فرصت به تساوی کشاندن بازی را از دست بدهد.

اولین بخش مربوط به تیم ملی در برنامه ۹۰ ، به مرور عملکرد تیم ملی در جام ملت‌ها با نگاهی متفاوت اختصاص داشت

در این آیتم هر یک از صحنه‌های خاطره ساز مربوط به عملکرد تیم ملی با نماد‌های خاصی پخش می‌شد.

در پایان این آیتم جمله معروف کارلوس کی روش پس از بازی با ژاپن"حالا به آخر خط رسیده ایم" قرار گرفت.

کی روش به برنامه نود آمد

بخش اول مصاحبه کارلوس کی روش پخش شد:

امیدوار هستم آخرین مصاحبه ما نباشد، ولی در هر صورت خیلی ممنون هستم. هشت سال خیلی مثبت در ایران داشتم. بسیار خوشحال هستم و به خودم افتخار می‌کنم. در نهایت چیزی که اهمیت دارد این است که احترام بیشتر مردم را جلب کنی، اینکه این حس را داشته باشی که بخاطر مردم و به ویژه بازیکنان کار کردی. پس از هشت سال، عشق و محبت زیادی را از طرف مردم احساس می‌کنم و بخشی از وجودم در ایران باقی می‌ماند. شخصا بسیار احساس غرور می‌کنم چراکه افتخار و سربلندی را در همه جا بین مردم دیدم. خیالم راحت است و بخشی از وجودم در ایران خواهد ماند.

کی روش درباره شکست مقابل ژاپن گفت: گل اول مقابل ژاپن یکی از اتفاقاتی است که در فوتبال می‌افتد. وضعیت نامتعارفی بود که در هشت سال رخ نداده بود. لحظه‌ای بود که در آن خوش‌شانس نبودیم، اما وقتی به تصویر کلی قضیه نگاه می‌کنیم مهم‌ترین مسئله، پیروز شدن است. تمام ما این آرزو و رویا را داشتیم تا برنده شویم و رو به جلو حرکت کنیم. این مهم‌ترین مسئله است، ولی همه چیز نیست.

او درباره فروپاشی تیم ایران پس از دریافت آن گل بیان کرد: برای من مشخص بود. تیمی بودیم که به چنین وضع و عقب بودن از حریف عادت نداشتیم و معمولا بازی‌ها را نمی‌باختیم. اگر درست یادم باشد در هشت سال ۱۰۰ بازی انجام دادیم که ۱۱ یا ۱۲ بازی را باختیم. بازیکنان ما به گل خوردن و باختن عادت نداشتند. در ۲۰ دقیقه ابتدایی ژاپن را متوقف کردیم،  پس از آن کنترل بازی را دست گرفتیم. جدی‌ترین موقعیت نیمه اول برای ما بود و با عملکرد بهتری به رختکن رفتیم. در نیمه دوم دیدار مقابل ژاپن هم تا قبل از دریافت گل شروع خوبی داشتیم، ولی آن گل همه چیز را عوض کرد. یک لحظه احساس و عملکردمان را تغییر داد. بازیکنان وقتی به بازی برگشتند و فهمیدند چه اتفاقی افتاده که از نظر روانی و احساسی کار برای آن‌ها سخت شده بود.

کی روش افزود: نتوانستیم بعد از آن لحظه به وضعیت عادی برگردیم. چیزی نبود که دلمان بخواهد و انتظارش را داشته باشیم، اما آیا این ۳۰ دقیقه می‌تواند عملکرد هشت ساله ملی پوشان را تحت الشعاع قرار دهد؟ افتخاری که آن‌ها برای کشور کسب کردند و اعتباری که برای فوتبال ایران در جهان به دست آوردند، ارزش زیادی دارد. آن‌ها شایسته قدردانی از سوی طرفداران فوتبال هستند.

سرمربی سابق تیم ملی ایران درباره تقابل با تیم‌های بی کیفیت در بازی‌های تدارکاتی گفت: درباره بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های بهتر نظرات خودم را دارم و آن‌ها را بیان می‌کنم. گفته بودم در برخی شرایط باید در مسیر متفاوتی حرکت کنیم. عادل عزیز! فکر می‌کنم در چند سال اخیر بار‌ها این بحث که کی‌روش به فکر بالا بردن رنکینگ تیم ملی و صدرنشینی در آسیا است داشتیم و الان زمان مناسبی نیست که بگوییم چرا نمی‌توانیم بعضی بازی‌های بزرگ را برگزار کنیم. تلاش زیادی کردیم، اما در نهایت با تیم‌های معقول بازی کردیم. البته این بازی‌ها در حدی نبود که انتظارش را می‌کشیدیم. برنامه ما ۱۰ بازی تا جام ملت‌ها بود، ولی به همان دلایل، فقط پنج مسابقه انجام دادیم.

کی روش درباره اینکه آیا از عملکرد مدافعان میانی ایران در جام ملت‌ها راضی بوده یا خیر، گفت: کاملا از مدافعان میانی رضایت داشتم و عالی بودند. در بیشتر بازی‌ها گل نخوردیم و مدافعان تیم ملی فوق‌العاده بودند. طبیعی است نمی‌شود همه را راضی نگه داشت. امکان ندارد یک مربی یا تیم ۱۰۰ درصد هواداران را راضی کنند.

کی روش به برنامه نود آمد

کی روش درباره دلیل دعوت نشدن مدافعان میانی پرسپولیس به تیم ملی اظهار داشت: بازی در تیم ملی فقط به جنبه‌های تکنیکی و تاکتیکی مرتبط نمی‌شود و جنبه‌های روانی، هماهنگی و تعهد هم وجود دارد. باید بازیکن تیم ملی و آماده کمک به تیم ملی کشورت باشی. درست مثل بازیکنانی که انتخاب می‌کنم. اگر فرصت داشتم به گذشته برگردم، مجددا همین بازیکنان را انتخاب می‌کردم.

کی روش درباره کم بازی کردن مهدی ترابی و سامان قدوس در جام ملت‌ها گفت: حالا که بازی‌ها تمام شده، هر کاری شدنی به نظر می‌رسد. امیدوار هستم منتقدان و مربی بعدی از اشتباهات من درس بگیرند، امیدوار هستم در ۱۰۰ بازی بعدی بهتر کار کنند. در ۱۰۰ مسابقه ۱۲ شکست داشتیم، اما امیدوار هستم مربی بعدی در ۱۰۰ بازی بعدی دو تا شش باخت داشته باشد که برای تیم ملی عالی است.

او درباره اینکه رویای ایران حضور در نیمه نهایی جام ملت‌ها بوده یا قهرمانی در آن گفت: هرگز نگفتم رویای ما رسیدن به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا است بلکه گفتم هدف ما است که این ۲ موضوع رویکرد‌های متفاوتی هستند. در تورنمنت اگر خودتان را به فینال نرسانید، نمی‌توانید برای مدال بجنگید و باید خودتان را در آن مرحله ببینید. این یک رویکرد استراتژیک است که باید به بازیکنان یاد بدهید قبل از ساختن سقف خانه باید بنیان خانه را بسازند. قبل از فینال باید در ۶ مسابقه بازی کنید و همه چیز از بازی اول شروع می‌شود. قدم به قدم تا نیمه نهایی بالا آمدیم و برابر ژاپن که بدون تردید بهترین تیم آسیاست شکست خوردیم. آن‌ها تجربه بیشتر، بازیکنان پخته‌تر، تاریخچه غنی‌تر و توسعه بیشتری داشتند و در تربیت مربی و جوانان موفق‌تر بودند. ضمن اینکه تجهیزات و آماده سازی بهتری دراختیارشان بود. به همین خاطر فکر نمی‌کنم باخت به ژاپن کسر شان باشد.

او درباره اشک هایش در زمان خداحافظی با بازیکنان تیم ملی گفت: خداحافظی با بازیکنان خیلی احساسی بود.

در ادامه آنالیز تیم ملی ایران در شش بازی این تیم در جام ملت ها پخش شد.

بخش دوم مصاحبه با کی روش پخش شد:

کی روش درباره مجادلات همیشگی اش با افرادی مانند برانکو ایوانکوویچ و مسئولان ورزش ایران بیان کرد: ابتدا باید بگویم هیچ مشکلی شخصی با کسی ندارم و اجازه نمی دهم مسائل فوتبالی با زندگی ام تداخل داشته باشد. از کسانی که بی قید و شرط حامی ام بودند و افرادی که رو به رویم ایستادند بسیار متشکر هستم. با برانکو و هیچ کس دیگری مشکل شخصی ندارم.

او ادامه داد: به نظر من دیگر تمام شده و اتفاق هایی که در فوتبال ایران می افتد ربطی به من ندارد. شاید نظرات شخصی خودم را داشته باشم اما به عنوان کسی که مصاحبه می کند آنها را بروز نمی دهم. اکر دقت کرده باشید هیچ وقت از جایگاهم خارج نشدم تا مشاجره ای را شروع کنم. هرمز در زندگی ام این کار را نکرده ام و فکر نمی کنم کار هوشمندانه ای باشد تا برای دعوا در خانه کسی را بزنم اما به عنوان مربی تیم ملی وقتی کسی در خانه ام را می زند و می خواهد به منافع تیم ضربه بزند هرگز کوتاه نمی آیم.

کی روش در برنامه نود با تک ماده قبول شد/ آخرین حرف‌های سرمربی پرتغالی قبل از رفتن چه بود؟

کی روش تصریح کرد: نمی گویم همواره کار درستی انجام داده ام و هیچکس نمی تواند چنین ادعایی بکند. طبیعی است بپذیرم و اقرار کنم من هم اشتباهاتی داشته ام اما برای دیگران مشکلی پیش نمی آید اگر اشتباهاتشان را بپذیرند. در مجموع همیشه چنین طرز تفکری داشتم. آیا فلان صحبت، فلان حرکت و فلان وضعیت می تواند روی عملکرد تیم ملی تاثیر بگذارد؟ می تواند ثباتمان را تحت تاثیر قرار بدهد؟ ممکن است از خط قرمز عبور کند؟ اگر تاثیری نداشته باشد نسبت به آن مساله بی تفاوت خواهم بود و از آن فاصله می گیرم.

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران درباره ۲ قطبی ایجاد شده بین این تیم و برخی هواداران پرسپولیس گفت: این سوال را باید از برانکو بپرسید نه از من. در طول هشت سال حضورم در ایران هیچ صحبتی علیه پرسپولیس نکردم اما از برانکو بپرسید چرا در مسائل تیم ملی دخالت کرد. به ویژه الان که دیگر کاری به کار باشگاه ها ندارم نباید این سوال را از من بپرسید. این را هم بگویم همیشه طرفدار پرسپولیس، سپاهان، استقلال و تمام تیم ها بودم.

او درباره تقابل برخی ها با تیم ملی به دلیل ایجاد این فضای ۲ قطبی بیان کرد:اجازه دهید واضح تر بگویم. از فرد متشخصی مانند علی پروین بپرسید پشت صحنه درباره این وضعیت چه کردم. فردی که مطمئن هستم همه در ایران او را تحسین کرده و برایش احترام قائل هستند. خود پروین گفت من این فرصت را داشتم تا با او چند دیدار خصوصی داشته باشم تا درباره این مسئله بحث کنیم. می دانستم در تیم ملی افرادی مانند افشین پیروانی و کربم باقری داشتیم که در پرسپولیس بودند و من هم درباره این وضعیت به خصوص با پروین صحبت کردم. لزومی نداشت این موضوع به رسانه ها کشیده شود و به آن دامن زده شود. وقتی آدم های فوتبالی در ۲ طرف قضیه هستند دوستانشان هم در ۲ طرف ماجرا خواهند بود.

کی روش افزود: این حقایق و تاریخ است که می تواند قضاوت کند چه کسی به تلاش های من در پشت پرده بی احترامی کرد تا متاسفانه اوضاع بین ما تغییر نکند.وقتی رسانه ها و نظرات کاری را با شیطنت دست کاری می کنید راحت تر می توانید عددها را علیه یک نفر بسیج کنید.

او درباره اینکه آدم باهوشی است و نباید حمایت هواداران پرسپولیس را از دست می داد، گفت: حمایت هواداران پرسپولیس را از دست ندادم بلکه برخی هواداران پرسپولیس که تحت تاثیر برخی رسانه ها بودند نظر متفاوتی نسبت به طرفداران استقلال و سپاهان دارند. داشتن نظر متفاوت حقشان است و من همیشه برای تمام نظرات متفاوت احترام قائل هستم به شرطی که این نظرات در چارچوب اخلاق و احترام بیان شوند. متاسفانه به دلیل برخی شرایط چنین وضعیتی برای کار ما مطلوب نبود و بهترین فضای ممکن را برای تیم ملی ایجاد نکرد. اگر می خواهید قضاوت کنید مسئولیت کامل این اتفاق ها با چه کسی بوده است باید عذرخواهی کنم چراکه می خواهم در آرامش کامل ایران‌ را ترک کنم. هیچگونه دخالتی در این ماجرا نداشتم. ضمن اینکه فدراسیون، کمیته انضباطی و نهادهایی دارد که در چنین شرایطی باید نظم ایجاد می کردند اما اگر آنها نتوانستند چنین کاری انجام بدهند این امر به نسل بعدی منتقل می شود و وظیفه من نیست درباره آن قضاوت کنم و حرفی بزنم.

کی روش افزود: می توانم بار دیگر تکرار کنم از قلعه نویی، دایی، کریمی، برانکو و شفر ممنونم و از آنها به به دلیل هشت سالی که اینجا بودم قدردانی می کنم.

کی روش درباره جدایی اش از تیم ملی بیان کرد: ۶ ماه قبل در زمان پایان قرارداد یک صحبت شفاف با فدراسیون داشتیم. موضع فدراسیون کاملا متفاوت بود و مخصوصا آن زمان می‌گفتند که باید بمانم. آن زمان چیزی مشخص نبود، اما خودم گفتم برای یک تیم خوب نیست که فقط یک روز بعد از یک تورنمنت، قرارداد یک مربی به پایان برسد. به هر حال برنامه فدراسیون بود که برای آن احترام قائل هستم. هر چیز، یک آغاز و پایانی دارد و هشت سال، دوران فوق‌العاده‌ای بود. فقط یک کلمه نسبت به ایران دارم و از شما تشکر می‌کنم. هرگز و هرگز یادم نمی‌رود مردم چگونه احساس‌شان را به من نشان دادند. هنوز برای من احساسی و دردآور است. می‌توانم از کلمه دردآور استفاده کنم. وقتی شما عاشق چیزی می‌شوی، این لحظه‌ها سخت است. امیدوار هستم و انتظار دارم تعهدی که به این مسئولیت داشتیم بتواند و باید دیگر نمی‌توانم چیزی بگویم.

او درباره جنگ‌های بیرون زمینش مانند مصاحبه‌ای که درباره پرواز فرست کلاس تیم پرسپولیس به کاشیما انجام داد، اظهار داشت: این مسائل غیر فوتبالی نیستند و کاملا درون زمین فوتبال هستند. من کادری دارم که اگر هفت ماه حقوق نگیرند فکر می‌کنید می‌توانند کارشان را خوب انجام بدهند؟ انتظار دارید از بازیکنان و کادرم دفاع نکنم؟

کی روش درباره اینکه حقوق نگرفتن کادرش چه ارتباطی به بلیت فرست کلاس تیم پرسپولیس دارد، توضیح داد: یک نفر مسئولیت این قضیه را برعهده دارد. برای من مهم نیست یک تیم با بلیت درجه یک، دو، سه یا چهار سفر می‌کند. مسئله من اینست چه کسی تصمیم می‌گیرد؟ وقتی من به خانه می‌روم رئیس خانه هستم و باید برای بچه هایم شیر بگیرم. اگر برای پسرم شیر بخرم و به دخترم چیزی ندهم پدر خوبی نیستم. صحبت من یک هشدار است. بازی‌های مهمی پیش رو داشتیم و باید در جام ملت‌ها شرکت می‌کردیم. نیاز بود این بازیکنان و مردم با تعهد کامل کار کرده و خود را وقف مسئولیت هایشان کنند. حال وقت حمایت از آن‌ها است و باید از تیم ملی حمایت می‌شد. صادقانه بگویم اگر اشتباهی کرده بودم عذرخواهی می‌کردم.

او افزود: برای اینکه در مرکز تمرینی مان یک زمین داشته باشیم به زیبایی هشت سال مبارزه کردیم، اما متاسفانه تنها ۲ تا ۳ بار آنجا تمرین کردیم. اکنون تجهیزات فوق العاده‌ای داریم و ساختمان پک یکی از پیشرفته‌ترین مراکز تمرینی موجود در آسیا است و تا جایی که می‌دانم تنها در مجموعه اسپایر قطر چنین مرکزی وجود دارد. به این موضوع افتخار می‌کنم که میراث ما آنجا است. البته مربی بعدی نظرات متفاوتی دارد، اما می‌توانم اطمینان بدهم نسل بازیکنانی داریم که سال ۲۰۲۳ دست کم ۲۰ نفر از آن‌ها در جام ملت‌ها بازی می‌کنند. اعتقاد دارم این میراث تا ۱۰ سال آینده به تیم کمک می‌کند. اعضای فدراسیون هم از خود گذشتگی می‌کردند و می‌دیدم کفاشیان، تاج و ساکت مدام برای کار کردن برای تیم ملی می‌دویدند. اگر به هر دلیلی با حرف هایم به کسی آسیب زدم از او عذرخواهی می‌کنم، اما این کار را انجام دادم تا بتوانم در حد ممکن به تیم ملی کمک کنم.

کی روش درباره سوء تفاهم ایجاد شده درباره اظهارنظر او نسبت به مردم ایران پس از بازی با عراق بیان کرد: این کار حرکت جالبی نبود و یک منبع سمپاشی بود. اطلاعات و تحریف‌هایی بود که به صورت دقیق از افراد و جا‌هایی نشات گرفت که به شکل سیستماتیک حرف‌های مرا تغییر داده و برنامه هایم را به شکل دیگری تعبیر می‌کردند. آن‌ها حقیقت را تحریف می‌کردند. مهرداد مسعودی علیه من، تیم ملی و اعضای کادرم چه کرد. به سمپاشی هایش نگاه کنید. به پویش شیطنت آمیزی که از سوی او و چند نفر دیگر هدایت می‌شد تا این شکاف را ایجاد کرده و به خشم موجود دامن بزنند. آن‌ها می‌خواستند با دروغ گویی به مردم به ۲ قطبی شدن فضا برای ما و هواداران پرسپولیس دامن بزنند.

کی روش به برنامه نود آمد

او افزود: آن‌ها داستان دروغ خوشحالی الکساندر لوپز پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما را راه انداختند و این ماجرا برای ضربه زدن به دستیارم نبود بلکه برای ضربه زدن به خودم بود. یک مربی باتجربه، بین المللی و پروفسور هم به این دام افتاد و به فضای ۲ قطبی که علیه من و اوسیانو وجود داشت دامن زد. این موضوع باید اصلاح شود و باید این مرکز خبررسانی مسموم که همه می‌دانند کی و کجا هستند بهتر شود. اگر فکر منفعت فوتبال ایران هستید باید جلوی این افراد را بگیرید. این مسئله هم تنها برای کارلوس کی روش نیست و اگر فردا امیر قلعه نویی، علی دایی یا برانکو در تیم ملی باشند بار دیگر چنین اتفاقی می‌افتد. باز هم تکرار می‌شود چرا که پیش از این هم علیه پرسپولیس و استقلال اتفاق افتاده است. مسئولان ورزش وظیفه دارند چنین موضوعی را حل کنند.

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران درباره میراثش برای این فوتبال بیان کرد: مهم‌ترین و شاخص‌ترین چیزی که برای فوتبال ایران ایجاد کردم این بود که دنیا نگاه متفاوتی به تیم ایران داشته باشد. این شناخت به بازیکنان آزادی داده و این فرصت را به آن‌ها می‌دهد در همه جای دنیا حاضر باشند و مورد تحسین قرار بگیرند. به نظرم اغلب مردم می‌توانند خود را در این موقعیت و آزادی تصور کنند. این حق را داشته باشند تا سایر مردم جهان به چشم انسان‌های عادی آن‌ها را ببینند. هنوز روزی که با تیم ملی وارد برزیل شدیم و آنجا را ترک کردیم به خاطر دارم. یادم می‌آید چه نظراتی در کورینتیانس و هتل به من گفته شد. بازیکنان سایر تیم‌ها نزد من می‌آمدند و می‌گفتند چه بازیکنان محترم، تحصیلکرده و متشخصی داری. ایرانی‌ها خیلی محترم هستند. من می‌گفتم پس انتظارتان چیست. در روسیه و استرالیا هم شرایط مشابهی داشتم. شاید بهتر بود درباره نتایج، پیروزی‌ها و دست آورد‌های تیم صحبت می‌کردم، اما ترجیح می‌دهم درباره فرصت آزادی و تحسین از فوتبال ایران صحبت کنم که به لطف بازیکنان و همچنین کل کشور بود. می‌خواهم بار دیگر از بازیکنانم که در خط مقدم بودند، از کادرم که بدون آن‌ها امکان نداشت اینجا باشم و به این موفقیت‌ها برسم، هواداران که به شکل ویژه‌ای به آن‌ها عشق می‌ورزم و به خاطر آن‌ها هشت سال در ایران ماندم و بخشی از وجودم در این کشور خواهد ماند هم تشکر کنم. آرزو می‌کنم و امیدوارم با وجود تمام چالش‌هایی که پیش روی ما است آینده این فرصت را به ما بدهد تا موفق و درخشان باشیم. از تمام وجودم سپاسگزار شما هستم و از ایران تشکر می‌کنم.

برنامه نود این هفته امشب ساعت ۲۳:۴۹ دوشنبه شب به اتمام رسید.

در پایان این برنامه حدود ۵۳ درصد مخاطبان از عملکرد هشت ساله کی روش در تیم ملی رضایت داشته و ۴۷ درصد هم از این مربی پرتغالی راضی نبودند.

 

 

انتهای پیام/م

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.