آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی اصلی‌ترین علل افزایش نرخ خودکشی

تحلیل:

آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی اصلی‌ترین علل افزایش نرخ خودکشی

مهمترین دلیل خودکشی در بین کسانی که اقدام به این عمل پلید می‌کنند، فاصله گرفتن از مذهب و دین است. همان طور که شاهد هستیم در اروپای غربی و جوامعی که از دینداری در بین آنها ارزش تلقی نمی‌شود دارای بالاترین نرخ خودکشی هستند و در جامعه امروز ایران و بخصوص شهرستان شهریار با گسترش ماهواره، شبکه‌های اجتماعی و فاصله گفتن برخی از دین شاهد این مسئله هستیم که در بین کسانی که از دین فاصله گرفته‌اند نرخ خودکشی نیز افزایش پیدا کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین، در اسلام مالکیت درجه۲ داریم و طبق آیات قرآن مالکیت همه چیز من جمله جان انسان‌ها با خداست و اوست که حق تصرف در جهان هستی و جان انسان‌ها را دارد. هرجا که او اذن دهد و اجازه دهد انسان مجاز است جان خود را آن هم در راه خود خدا هدیه کند، مگر نه مجاز نیست و همان طور که ربا گرفتن ممنوع و حرام شده است خودکشی و دیگرکشی در اسلام حرام و ممنوع است.

آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی اصلی‌ترین علل افزایش نرخ خودکشی

حرمت جان انسان‌ها حال چه جان خود و چه جان دیگر نزد خدا اینقدر با ارزش است که در آیه ۵ سوره مبارکه مائده می‌فرماید: « مَنْ قَتَلَ نَفْسَا بِغَیرِ نَفْسٍ أوفَسادٍ فِی الأَرضِ فَکانَّما قَتَلَ النَّاسَ جمیعاً وَ مَنْ أَحْیاها فَکأَنَّما اَحیا النَّاسَ جمیعاً ؛ آن کس که انسانى را بدون این که قاتل باشد و یا در زمین فساد کند بکشد، گویا همه مردم را کشته است»

در آیه‌های ۲۹ و۳۰ سوره مبارکه نسا خداوند مى‏فرماید: « وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ إِنَّ اللَّهَ كانَ بِكُمْ رَحِيماً وَ مَنْ يَفْعَلْ ذلِكَ عُدْواناً وَ ظُلْماً فَسَوْفَ نُصْلِيهِ ؛

خود را مکشید زیرا خداوند به شما مهربان است. هر کس چنین کارى را از روى عداوت و ستم انجام بدهد، به زودى او را در آتش مى‏اندازیم و این کار براى خدا آسان است»

تنها گناهی انسان هیچگاه وقت توبه از آن را پیدا نمی‌کند، همین خودکشی است. در کتاب گناهان کبیره آیت الله دستغیب از امام صادق نقل شده است: خودكشي به هر وسيله حرام است , حتي اگر بيماري به قصد زودتر مردن , خود را مداوا نكند و در نتيجه بميرد, كه نوعي خود كشي است . حال باید دید چرا در بزرگترین کشور شیعه جهان و در جامعه‌ای که هنوز ارزش‌ها بر آن حاکم هستند، مسئله خودکشی وجود دارد. در جامعه که وقتی ماه محرم یا ایام فاطمیه یا سالروز شهادت یکی از ائمه می‌شود همه شهر سیاه پوش می‌شود، چرا همچین مسئله مهمی وجود دارد؟

یکی از ناهنجاریهائی که در طول تاریخ گریبانگیر بشر بوده است، مسئله خودکشی است. این مسئله با پیشرفت علم و از هم‌گسستگی خانواده بخصوص در جوامع غربی گسترش پیدا کرده است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، سالانه بیش از ۵ پنچ میلیون نفر اقدام به خودکشی می‌کنند که نزدیک به پانصد هزار مورد از آن منجر به مرگ می‌شود.

آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی اصلی‌ترین علل افزایش نرخ خودکشی

آمار خودکشی در ایران

هرچند در ایران نسبت به مابقی کشورها آمار خودکشی بسیار پائین است و در بین ۱۰۷ کشور در رتبه ۷۰ قرار دارد، ولی متاسفانه در این چند ساله، آمار خودکشی در ایران افزایش پیدا کرده است به حدی که بطور متوسط سالیانه ۳۲۱۶ نفر اقدام به این عمل پلید و حرام کرده‌اند. به طور تقریبی از هر صد هزار نفر۶ نفر اقدام به خودکشی کرده‌اند که ۶۲ درصد کسانی که دست به چنین اقدامی زدند جان خود را از دست داده‌اند. اقدامی که چراغ قرمز را برای مسئولان از خیلی وقت پیش به صدا در آورده ولی تاکنون شاهد اقدامی چشمگیری برای جلوگیری یا حداقل کاهش این مسئله نبودیم.

در شهرستان شهریار که تقریبا دارای بافتی سنتی است، هرچند با مهاجرتهای بی رویه‌ای که به این شهرستان شده است، این بافت در طی سال‌های اخیر تغییر پیدا کرده است. یکی از ناهنجاریهای اجتماعی که متاسفانه رو به رشد است، مسئله خودکشی است. مطمئناٌ در هر جامعه‌ای هر تغییر بافتی طبعاتی دارد بخصوص اگر این تغییر بافت از نوع منفی آن باشد، مطمناٌ این تغییرات آثار منفی بسیاری برجای خواهد گذاشت.

بسیاری از خودکشی ها علت روانی دارند افسردگی، شکست عشقی، دوری از اجتماع، تنهایی، انزوا، از دست دادن عزیزان و در سالهای اخیر با افزایش نرخ طلاق، اعتیاد به مواد و غیره باعث خودکشی می شوند. حال باید دید چرا در شهرستان شهریار که از شهرستانهای حاشیه‌ای استان تهران و جزء توابع شهرستان تهران است این اقدام رو به افزایش است؟

آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی اصلی‌ترین علل افزایش نرخ خودکشی

مهمترین دلیل خودکشی در بین کسانی که اقدام به این عمل پلید می‌کنند، فاصله گرفتن از مذهب و دین است. همان طور که شاهد هستیم در اروپای غربی و جوامعی که از دینداری در بین آنها ارزش تلقی نمی‌شود دارای بالاترین نرخ خودکشی هستند و در جامعه امروز ایران و بخصوص شهرستان شهریار با گسترش ماهواره، شبکه‌های اجتماعی و فاصله گفتن برخی از دین شاهد این مسئله هستیم که در بین کسانی که از دین فاصله گرفته‌اند نرخ خودکشی نیز افزایش پیدا کرده است.

 

تاریخ

سن

۲۹/۰۴/۹۴

مردی ۴۵ ساله

۲۷/۰۷/۹۴

جوانی ۲۴ ساله

۰۵/۰۸/۹۴

جوانی ۳۰ ساله

نمونه‌هایی از اقدام به خودکشی در شهرستان شهریار

 

عملکرد دستگاه‌های ذیربط در کاهش معضلات اجتماعی

اما مسئولان به راحتی چشم خود را بر روی افزایش این نوع ناهنجاری‌ها و فاصله گرفتن بعضی از افراد جامعه از دین بسته‌اند، که این موضوع باعث گسترش بسیاری از ناهنجاری‌ها می‌شود، که نتیجه بسیاری از آنها شاید به خودکشی ختم شود. حال مسئولان باید جوابگو باشند چرا بعضی در جامعه از دین فاصله می‌گیرند؟ و برای اینکه کسی از دین فاصله نگیرد و نزدیکی بیشتر افراد جامعه برای دین چه کار کرده‌اند؟ شاید آنان معتقدند تنها نیروی انتظامی تنها نهاد اجرای اسلام است و بقیه سازمان‌ها و نهادهای ذیربط موظف به اجرای اسلام نیستند؟

شاید بشود گفت یکی از دلایل افزایش نرخ خودکشی در شهرستان شهریار افزایش نرخ مهاجرت به دلیل نزدیکی به ۲ کلانشهر تهران و کرج است و خانواده‌هایی که به امید زندگی بهتر و پیدا کردن شغلی مناسب از استان‌های دیگر به استان تهران و البرز و به دلیل بالا بودن اجاره خانه و خرید مسکن در شهر تهران و کرج و پایین‌تر بودن خانه در این شهرستان نسبت به مراکز استان تهران و البرز در این شهرستان ساکن می‌شوند.

آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی اصلی‌ترین علل افزایش نرخ خودکشی

اما وقتی شغل مناسبی پیدا نمی‌کنند و همه امید خود را از دست می‌دهند ناامید می‌شوند، که نتیجه عدم تحمل بار فشارها و رسیدن به پله آخر منجر به خودکشی می‌شود. شاید اگر مسئولان به دنبال کاهش محرومیت در مناطق حاشیه‌ای باشند، شاهد کاهش نرخ مهاجرت و درنتیجه کاهش مشکلات اجتماعی و فرهنگی باشیم که به دلیل مهاجرت پیش می‌آید.

 

ریشه یابی معضلی به نام خودکشی

خودکشی مسئله‌ای است که برای درمان وحل آن باید اول به دنبال علل و حل این مسائل رفت و سپس در مورد چرائی اقدام به این عمل صحبت کرد. تا وقتی که مشکلات شدید اقتصادی بخصوص در بین جوانان حل نشود، نرخ طلاق افزایش یابد و  در ازای آن نرخ ازدواج کاهش پیدا کند، زندگی مجردی و خانواده‌های تک والدینی در جامعه افزایش پیدا کند، جلوی نفوذ فرهنگی دشمن با ماهواره و شبکه‌های اجتماعی گرفته نشود، جلوی مهاجرت‌های بیش از حد که باعث از بین رفتن بافت یک جامعه بخصوص شهرستان شهریار که به دلیل دارا بودن آب وهوای مناسب و باغ‌های فراوان افراد زیادی تمایل به زندگی در این شهرستان دارند.باغ‌ها و تالارهایی که در آخرهفته‌ها و ایام تعطیل پاتوق جوانانی میشود که از شهرهای دیگر بخصوص شهر تهران می‌شود. که متاسفانه شاهد برگزاری مهمانی‌هایی هستیم که با فرهنگ ایرانی- اسلامی ما هیچ سنخیتی ندارد.وقتی جوان شهریاری شاهد است رفت وآمد ماشین‌های میلیاردی وبرگزاری مهمانی‌های آنچنانی هست، وبه خود نگاه می‌کند، که چقدر مشکل اقتصادی دارد، دچار افسردگی می‌شود، که یکی از پیامدهای افسردگی طبق گفته روانشناسان خودکشی است. کاش مسئولانی که فریاد می‌زدند میزان تورم و نرخ تورم جیب مردم است و نه آمار بانک مرکزی و مرکز آمار، سری به جنوب شهر و شهرستان‌هائی مانند شهریار بزنند تا متوجه شوند میزان نرخ واقعی تورم در جیب مردم چقدر است؟ این نرخ بیکاری و نرخ تورم و مشکلات اقتصادی چه اثرات منفی در بین جوانان این منطقه گذاشته است و مناطقی مانند شهرستان شهریار گذاشته است.

آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی اصلی‌ترین علل افزایش نرخ خودکشی

مواد افیونی، قانلی زنجیره‌ای

مسئله دیگر گسترش موادمخدر و اعتیاد به موادمخدر بخصوص از نوع صنعتی آن است. موادی که اولین کاری که می‌کنند ذهن انسان را از کار می‌اندازند و فرد مصرف کننده در بسیاری از موارد چه هوشیار باشد و چه هوشیار نباشد به سمت خودکشی سوق می‌دهد. اعتیادی که در اکثر مواقع به دلیل ناآگاهی جوانی است که برای اولین بار با این مواد روبرو می‌شود. در بعضی از موارد برای فرار از مشکلات و فراموشی آنها هر چند برای مدت زمان کوتاهی به این مواد پناه میبرند، هر چند که شاید در اوایل مصرف باعث به فراموشی سپردن مشکلات و افزایش قوای بدن و شادابی شود ولی بعد از گذشت مدتی خود این مواد مشکلاتی به مشکلات قبلی اضافه می‌کند، و خود می‌شود مشکل اول شخص مصرف کننده، مشکلی که حل آن بسیار زمان می‌برد. مسئولان باید بگویند چرا معتادینی که هرچند وقت یکبار در طرح‌هایی هر کدام به یک مناسبت و با نام‌های مختلف جمع‌آوری می‌شوند، به فاصله کوتاهی دوباره بدون اینکه درمان شوند به مکان قبلی خویش باز می‌گردند و دوباره روز از نو روزی از نو، و کاری برای نگهداری  ودرمان آنها انجام نمی‌شود؟ وما هر روز شاهد خودکشی یا مرگ یکی از معتادین در حاشیه‌ خیابان‌های شهرمان هستیم. چرا باید شاهد خرید و فروش موادمخدر و بخصوص از نوع صنعتی آن در کوچه وخیابان‌های شهرمان باشیم؟ چرا بایدشاهد تهیه آسان و راحت مشروبات الکی در جامعه باشیم؟ یکی از نتایج نوشیدن مشروبات الکلی ناامیدی و افسردگی است، ناامیدی و افسردگی که شاید باعث خودکشی یا دیگرکشی شود؟

آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی اصلی‌ترین علل افزایش نرخ خودکشی

مسئولین شهری باید با بررسی چرائی افزایش فاصله گرفتن بعضی از افراد بخصوص جوانان از دین و بی‌اهمیتی به دین، فاصله طبقاتی در جامعه، و گسترش مشکلات اقتصادی بخصوص در اقشار آسیب‌پذیری مانند بسیاری از ساکنین شهرستان شهریار، چرائی تمایل جوانان به مصرف مواد مخدر و حل معضل اعتیاد در جامعه و غیره باشند تا معضل خودکشی که تبعات فردی واجتماعی فراوانی دارد، باشند تا به واسطه حل این معضل بسیاری دیگر از مشکلات شهرستان شهریار حل شود، چون برای حل معضل خودکشی اول باید علل و ریشه‌های این معضل حل شود تا بتوان به دنبال کاهش این معضل رفت.

انتهای پیام/ش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.