بازدید نوبخت از مناطق سیل زده ایلام

در پی اظهارات اخیر نماینده دولت

آقای نوبخت! با سیاسی کاری مشکل مردم برطرف نمی شود

سیاسی کردن یک امر جهادی و اجرایی از جانب دولت کار بسیار مذموم و ناپسندی است که نه تنها اثری مثبت حتی در دل مخالفان دولتهای قبلی نمی گذارد بلکه عدم تدبیر مناسب دولت در مدیریت چنین بحرانهایی را آشکارتر می سازد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فرهنگ، هنوز روزهای زیادی از سیل عظیمی که در استانهایی از جمله ایلام آمد نمی گذرد. سیلی که احتمال وقوع آن و هشدارهای مربوط به آن را هواشناسی هم اعلام کرد تا اگر ارگانهای امدادی برای بار آخر نیاز به هماهنگی هایی دارند همت و عزم خود را جزم کنند تا مشکلات را مرتفع نمایند. سازمان امداد و نجات، هلال احمر، استانداری، فرمانداری، ستاد بحران و… ارگانهایی هستند که معمولا برای این شرایط در خط مقدم قرار دارند و باید آمادگی کافی خود رابرای چنین شرایطی داشته باشند.

محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از جانب رئیس جمهور مأموریت یافت تا به منظور ساماندهی اوضاع، خود را به ایلام برساند. حضور نماینده  ای دولتی از پایتخت، بارقه های امید را می توانست روشن کند تا شرایط برای آرامش بیشتر و اطمینان خاطر دیگران فراهم آید. اما اظهاراتی نسنجیده و به دور از انصاف با رنگ و بویی سیاسی روحیه امید را در کام شهروندان خسارت دیده تلخ کرد. اظهاراتی که متأسفانه حاکی از سوء تدبیر دولت برای رفع مشکلات بود.

بازدید نوبخت از مناطق سیل زده ایلام

محمد باقر نوبخت  با بیان انتقاد از دولت نهم و دهم اظهار کرد:

"زیرساخت های استان ایلام متعلق به دولت قبل است و متاسفانه در دولت که رفتارهای عوامفریبانه ای داشت عملا هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت زیرساختی استان ایلام صورت نگرفت."

جمله ای که در کنار الفاظی نامناسب نسبت به دولت قبل، سرباز زدن از مسئولیت این دولت را هم به همراه داشت. در یک نگاه اجمالی به حوادث شهرستانهای مذکور و اظهارات معاون رئیس جمهور این  نکات  از نظر خواهد گذشت:

۱- در حالی که امید شهروندان خسارت دیده داشت با حضور نماینده دولت بارور می شد اظهارات توهین آمیز و در عین حال حاکی از بی تدبیری در دولت موسوم به تدبیر و امید، فضای امید را از کشور زدود. در یک جمع بندی از کلام ذکر شده می توان به این نتیجه رسید که دولت فعلی هر کاری که از دستش بر نیامد به دلیل کوتاهی دولت قبل بوده است. موضوعی که هیچ عقل و منطقی نمی تواند آن را بپذیرد.

۲- همواره پس از اتفاقاتی این چنینی مسئولین سعی می کنند با وعده هایی آرامش روانی را در مناطق خسارت دیده وارد نمایند. تلاشها و وعده ها باید به تحقق برسد و بر اساس برنامه ای زمانبندی شده مشکلات ایجاد شده رخت ببندد. در موردی مشابه، سید محمد خاتمی- رئیس دولت اصلاحات-  پس از زلزله بم به مردم آن شهر نوید داد که حتما مشکلات مسکن و سرپناه و زیرساختی بم مرتفع می گردد. مشکلی که کماکان مردم بم با آن دست و پنجه نرم می کنند. امید است که اتفاقی مشابه در این زمینه رخ ندهد.

بازدید نوبخت از مناطق سیل زده ایلام

۳- سیاسی کردن یک امر جهادی و اجرایی از جانب دولت کار پسندیده ای به نظر نمی رسد. این امر نه تنها اثری مثبت حتی در دل مخالفان دولتهای قبلی نمی گذارد بلکه عدم تدبیر مناسب دولت در مدیریت چنین بحرانهایی را آشکارتر می سازد. موضوعی که توسط وزرا و کابینه محترم دولت فعلی بارها مشاهده شده است و بیشتر چهره ای آماده انتخابات را در اذهان تداعی می کند تا دولتی که آماده حل مشکلات باشد. در حقیقت این اتفاق که اگر ضرری نداشته باشد ثمره ای از این حیث نیز برای صاحبان کلام نخواهد داشت.

۴- توجه ویژه به زیرساختهای استانهایی محروم همچون ایلام آن هم در روزهایی که موجی از سرما و بارندگی در کشور در حال وقوع است دیگر جدی است. به عبارتی ساده تر حوادث استانهای خسارت دیده در این روزها با وجود عمق خسارت وارده،  شاید زنگ خطری برای  حوادث و خساراتی به مراتب سنگین تر در کشور باشد. بدین منظور پیشنهاد می شود دولت محترم زیرساختها و تدابیر لازم را از هم اکنون ایجاد نمایند تا نیازی به خرج کردن از دولتهای قبل در این موضوع نباشد.

۵- مردم خسارت دیده همچون همیشه در مقابل چنین اتفاقاتی مهمترین کمک خود را که صبرپیشه کردن است به منصه ظهور رسانده اند. از اینجا به بعد دولت است که باید با همتی مضاعف و همکاری نهادهای دولتی و مردمی شرایط را برای بهبود اوضاع در این استان و استانهای خسارت دیده آماده سازند.

بازدید نوبخت از مناطق سیل زده ایلام

در یک جمع بندی می توان گفت: حضور در شهرستانها و لمس کردن از نزدیک مشکلات مردم، ارثی است که از بزرگان دینی و سیاستمداران گذشته رسیده است. چنین موضوعی قابل تقدیر است. اما شایسته است این امر پسندیده (در کنار اقدامات جهادی و سنجیده ) با الفاظ نسنجیده و نابجا از بین نرود.

 

انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.