ظریف

آل سعود از سرنوشت طارق عزیز عبرت بگیرد

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به ادامه رفتار کینه توزانه عربستان، به آل سعود هشدار داد از سرنوشت طارق عزیز عبرت بگیرند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ادامه رفتارهای ضد ایرانی مقامات آل سعود، محمد جواد ظریف را که همواره به دلیل اتخاذ سیاست های مسالمت جویانه در پی بهبود روابط با همه همسایگان بوده است، واداشت که با ابراز مخالفت قاطع در مورد تلاش عربستان سعودی برای ایجاد تفرقه و شکاف به نفع رژیم صهیونیستی نسبت به عواقب چنین رویکردی به طورجدی هشدار دهد.
 
آقای ظریف در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول  در واکنش به طرح چهار بندی عربستان که علیه ایران و جنبش مردمی حزب الله لبنان در پیش‌نویس اعلامیه اجلاس سران کشورهای اسلامی گنجانده شده است  به شکست تجربه سوء استفاده ابزاری از سازمان همکاری اسلامی در گذشته و در دوران جنگ تحمیلی صدام علیه ایران اشاره و تاکید کرد: در آن مقطع هم  طارق عزیز، وزیر خارجه وقت عراق، بندهایی ضد جمهوری اسلامی ایران با حمایت تعداد معدودی از کشورهای منطقه به تصویب ‌رساند . هر چند ما اعتنایی به این رویکردهای ضد ایران اسلامی نمی‌کردیم ولی باید از گذشته درس عبرت گرفت، ببینید الان طارق عزیز کجاست؟
 
ظریف با تاکید بر اینکه، ما همواره بهبود روابط با کشورهای همسایه و اسلامی را با اولویت دنبال کرده‌ایم یادآور شد این در حالی است که برخی از این کشورها از صدام  در جریان جنگ علیه ایران حمایت کرده و در جنایات صدام در جنگ ۸ ساله علیه مردم ایران شریک هستند.
وزیر امور خارجه ایران درباره تلاش برای اتهام زنی و تخریب جنبش مردمی حزب الله لبنان  نیز تصریح کرد  ، این اقدام تنها باعث خشنودی رژیم صهیونیستی و تشویق جنایتکاران صهیونیست جهت ادامه جنایت ،سرکوب و کشتار ملت مظلوم فلسطین است.
 
حمایت عربستان از رژیم صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران فقط یکی از جنایت هایی است که آقای ظریف در سخنانش به آنها اشاره کرده است .سنگ اندازی در مسیر مذاکرات هسته ای و تلاش برای به شکست کشاندن  مذاکرات، توطئه نفتی برای به زانو در آوردن ایران در مقابل فشارهای امریکا و رژیم صهیونیستی، تشکیل گروههای تروریستی و حمایت مالی وتسلیحاتی از آنها در شرق کشور که حتی مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد سابق عربستان اعتراف کرده ، عربستان به گروه های مسلح مخالف ایران مقادیر بسیاری سلاح داده است، برخورد زشت و نامناسب با حجاج ایرانی، استفاده از درآمدهای نفتی برای ایجاد اختلاف و فتنه در میان کشورهای اسلامی، تلاش برای به حاشیه امن بردن رژیم صهیونیستی و تبدیل دشمنی  جهان اسلام با این رژیم به دشمنی با ایران تنها گوشه های از پرونده سنگین جنایات مقامات آل سعود علیه ایران است .
 
این در حالی است که در سطح منطقه ای هم آل سعود بطور مستقیم دو کشور اسلامی یمن وبحرین را مورد تجاوز نظامی قرار داده و در دیگر کشورها از جمله سوریه ولبنان و افغانستان وپاکستان با حمایت از گروههای تروریستی موجبات قتل وکشتار دهها هزار مسلمان شده است .
در حال حاضر هیچ نقطه از جهان نیست که در آن حادثه تروریستی رخ داده باشد ورد پایی از عربستان دیده نشود، از حادثه ۱۱سپتامبر در امریکا گرفته تا حوادث تروریستی در اروپا مانندبروکسل، پاریس، مادرید،  لندن و دیگر حوادث تروریستی در افریقا و شرق اسیا که همه ناشی از سرمایه گذاری های عربستان در ایجاد مدارس تکفیری و ترویج موج نفرت در سراسر جهان است . استفاده از درآمدهای نفتی برای خرید انواع تسلیحات و راه اندازی جنگ های ویرانگر در منطقه به جای کمک به توسعه کشورهای اسلامی و از همه بی شرمانه تر، تلاش برای قراردادن جنبش مقاومت اسلامی حزب الله که آبروی جهان اسلام را در برابر رژیم صهیونیستی حفظ کرد در فهرست گروههای تروریستی از دیگر رفتارهای رژیم آل سعود است که بی تردید باید پاسخگوی اقدامات خود باشند .
 
اینکه آقای ظریف هشدار دادند  آل سعود از سرنوشت طارق عزیز عبرت بیگرند بسیار هوشمندانه بود و بیانگر این است که چرا مقامات عربستان همانند مقامات رژیم معدوم صدام به فرافکنی علیه ایران روی اور شده اند: اولا /آنها این تهدید را احساس کرده اند که با روشن شدن ردپای آنها در بیشتر حملات تروریستی در جهان باید مورد پیگیری قرار گیرند و از این رو سعی می کنند با استفاده از دلارهای نفتی و همسو کردن برخی کشورها، خود را از این اتهامات با مطرح کردن نام ایران وحزب الله برهانند.
 
بنابر این تلاش برای پنهان شدن در پشت سازمان هایی نظیر سازمان کنفرانس اسلامی در این راستا ارزیابی می شود.
تانیا/ همانگونه که رژیم صدام با حمله نظامی امریکا سرنگون شد و برخی  مقامات این رژیم به دست نظامیان امریکایی کشته شدند و برخی دیگر مانند طارق عزیز در زندان به هلاکت رسیدند،مقامات آل سعود باید متوجه باشند چنین سرنوشتی در انتظارآنان است و همان قدرت هایی که امروزه از آنها استفاده ابزاری می کنند موجبات سرنگونی شان را فراهم خواهند کرد .
 
تدوین گزارش ۲۸صفحه ای در کاخ سفید مبنی بر دست داشتن آل سعود  در حادثه تروریستی  11سپتامبر و انفجار برج های دوقلو در نیویورک، هشدارها در غرب برای مقابله با ترویج ترویسم در عربستان می تواند زمینه ای برای معنا پذیری هشدار آقای ظریف باشد .

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.