علیرضا زاکانی

آمریکا به دنبال برجامیزه کردن تمام اصول و موضوعات بود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای به دنبال بزک کردن چهره آمریکا و عقب کشیدن جبهه اصلی انقلاب و خط راستین امام هستند، معتقد هستیم باید ایستادگی کرد، هشیاری نمود و از همه ظرفیت ها استفاده کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از  صبح توس، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در دومین مجمع سالانه بسیج که در مشهد در حال برگزاری است، اظهار داشت: ما با پیروزی انفلاب اسلامی در مقابل دو دسته کشور قرار گرفتیم، سلطه گر و سلطه پذیر که انقلاب اسلامی، سومین دسته از کشورها شکل گرفت که قطب سلطه ستیز نام گرفت، بعد از ۳۷ سال، انقلاب اسلامی توانست این قطب را مطرح کند.

وی ادامه داد: ما در منطقه و جهان اسلام تا انقلاب اسلامی دو گروه کشور داشتیم که هر دو نماد اسلام آمریکایی بودند، اولی اسلام سکولار با محوریت ترکیه و دوم اسلام متحجر با محوریت عربستان؛ انقلاب اسلامی محور سومی از اسالم را ایجاد کرد با محوریت اسلام ناب محمدی که این دو اسلام آمریکایی را تحت فشار قرار داد.

 

زاکانی خاطر نشان کرد: تنها چیزی که دشمن با آن می توانست اجماع جهانی علیه ما ایجاد کند، موضوع هسته ای بود آنچنان که در سال ۸۲ این اجماع ایجاد شد، از سال ۸۲ تا امروز شرایطی بود که آنان از این اهرم استفاده کردند که این اجماع را ایجاد کنند اما خیلی زود این اجماع از بین رفت و از سال ۸۹ به بعد دیگر نتوانستند علیه ما قطعنامه ای داشته باشند.
وی با بیان اینکه در داخل کشور نسبت به موضوع هسته ای دو نگاه در روبرو داشتیم، گفت: در داخل کشور یک نگاه این بود که تحریم های ظالمانه ای را که از قبل برنامه هسته ای ایجاد شده را بشکند، علاوه بر این که از شکستن این تحریم ها، فرصتی برای تحکیم فرصت های درونی و پایه ای از مصونیت در داخل بر پایه تثبیت انقلاب اسلامی، ایجاد کند.
نمایده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: رهبری به دنبال این بودند که انقلاب اسلامی را الگویی کامل از ساخت کامل در همه جهات داشته باشند، نگاه دوم این بود که موضوع هسته ای را یک موضوع تنش زا می دانست که از قبل این موضوع، با عبور از منافع ملی، خط تنش زدایی را به عنوان یک اصل دنبال کنند و روابطی که ما به ازای آن در مجامع بین المللی بود را ایجاد کند.
وی ادامه داد: شعار دوم ادعاهایی را بیان می کرد چه در سال ۸۲ تا ۸۴ که منجر به تعطیلی مباحث هسته ای شد و چه در دوره اخیر؛ در دوره اخیر آنان سه ادعا داشتند که جنگ بر سر کشور به واسطه موضوع هسته ای سایه افکنده، دوم موضوع اقتصادی که منابع درآمد ما از ناحیه نفت با مصوبات آمریکا و اروپا، کار کشور به سمتی می رود که فروش نفت به صفر نزدیک شود.
رئیس کمیسیون برجام گفت: ادعای سوم این بود که کشور در حصر اقتصادی به بن بست رسیده و امکان ادامه راه با تحریم ها میسر نیست و جمع این سه وضعیت، کشور را در حالت بحرانی قرار می داد که راهی جز پذیرش شرایط سلطه گران نیست.
وی با بیان اینکه در مجلس تا زمان برجام، آگاهی و بررسی آنچنانی پیرامون موضوعات هسته ای در هیچ دوره ای نداشتیم، اظهار داشت: مجلس محور و حضور فعالی در این صحنه نداشت، بعد از تصویب برجام، فرصتی ایجاد شد گرچه دوستان دولتی هیچ کدامشان رضایت به بررسی برجام در مجلس نداشتند و آقای لاریجانی هم می گفتند لازم نیست این موضوع در مجلس ورد بررسی قرار گیرد. در جلسه ای آقای لاریجانی گفت فرمایش صریح رهبری بود که برجام در مجلس مورد رسیدگی و بررسی قرار گیرد؛ چهار دلیل برای بررسی برجام در مجلس وجود داشت، یکی رعایت قانون، دیگری تعمیق دانسته ها نسبت به این سند پیچیده و حقوقی، در معرض افکار عمومی قرار دادن فهم از این سند که ده ها سال بین ما و بزرگترین دشمن ما بسته می شود و نکته چهارم، برداشتن بار از دوش نظام با ایجاد دقت و قاعده مندی برای تصویب یک قانون شفاف و قاطع.

زاکانی افزود: مجلس این موضوعات را بررسی کرد، برجام را به دقت مورد نظر متخصصان قرار داد، ماحصل آن معلوم شد که اولأ پیش فرض وجود جنگ وسایه جنگ بر کشور غلط بود، هیچ یک از حاضران در کمیسیون بجام اذعان نداشتند ما در سایه جنگ قرار داشتیم، همه دوستان دولتی و دفاعی بیانشان این بود که در سایه تدابیر رهبری انقلاب و حضور و پشتوانه مردم و در سایه اقتدار نیروهای نظامی و عمق منطقه‌ای ما، امکان تعرض به ایران اسلامی وجود ندارد.

وی با اشاره به صحبتهای عراقچی در کمیسیون برجام، گفت: عراقچی گفت اگر آمریکا می توانست، یک لحظه هم تأمل نمی کرد و حمله می کرد؛ پیش فرض دیگر این است که ما ذیل فصل هفت بودیم اما امروز در همان موقعیتی قرار داریم که پیش از این بودیم، ما در حقیقت به واسطه عمل به تعهد داوطلبانه خودمان مورد دشمنی آنان قرار گرفتیم و قطعنامه های متعدد را به واسطه عدم عمل به قطعنامه اولی به ما داده اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: این که ما از ذیل بند هفت خارج شدیم، نکته نادرستی است، آنها مجوز برای تعرض را نه در قبل داشتند ونه امروز دارند.
وی گفت: پیش فرض دیگر، کاهش و به صفر رسیدن فروش نفت است اما پس از بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که این پیش فرض نیست اشتباه است.
وی تصریح کرد: کری و اوباما اذعان کردند که تحریم های ما بر ایران تأثیر نداشته و نکته ای که گفتند کشور در دوران تحریم غیر قابل اداره است اما این نیز اشتباه است. آنان تنش زدایی را به عنوان یک اصل اساسی دنبال می کنند اما تنش زدایی که از موضع قابلیت های بالای نظام نیست بلکه از موضعی است که دیگران به ما دیکته خواهند کرد. از قبل این تنش زدایی، امکان سرمایه گذاری خارجی را در کشور فراهم کنند و در قبال آن، مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند.

رئیس کمیسیون برجام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در خارج از کشور چند نگاه وجود داشت، نگاه اول نگاه ظالمانه آمریکا که بهانه جویی می کردند که زدن عقبه انقلاب و زدن و تغییر از درون کشور بود، تحریم به عنوان یکی از مؤلفه های اساسی فشار بر مردم و ممانعت از پیشرفت انقلاب اسلامی انتخاب کرد.
وی گفت: سفیر آمریکا در بحرین سال گذشته گفت ما با این هدف تحریم کردیم که یا مردم شورش کنند و یا به آنان بفهمانیم اگر می خواهند از دست تحریم ها و فشار اقتصادی راحت شوند یا باید در مقابل شرایط موجود قیام کنند یا به عناصری تن دهند که برای انان تنفس و کاهش فشار را به همراه داشته باشند و در ادامه دو بار نام موسوی و خاتمی را بیان می کند.
وی خاطر نشان کرد: در بررسی کمیسیون به این نتیجه رسیدیم که برجام را به عنوان یک حلقه مفقوده برای افزایش توان نفوذ در ایران و آرام سازی ایران انتخاب کردند.

زاکانی با بیان اینکه گروه دومی هم از کشورها به دنبال این بودند که این بهانه ها برطرف شود و روابط اقتصادی بهبود یابد؛ گفت: ما با سندی مواجه هستیم که اشکالات زیادی دارد، سندی که فرصت اندک و تهدیدهای فراوانی را برای ما به دنبال دارد.
وی افزود: رهبری در نامه خود راهکارهای بسیار مهمی را مطرح کرده اند، برجام با این نامه معتبر شده؛ در بخش اول این نامه ضمن محبت نسبت به منتقدین و حامیان برجام، توجه ما را به بازگشت با انسجام داخلی کشور و وحدت جلب کردند؛ کسی که نسبت به این نامه بی توجهی کند، کسی است که قصد شکست این انسجام را دارد.
نماینده مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: نکته دوم معطوف به واقعیت آشکار نسبت به دشمنی به نام آمریکا بود، رهبری مصالح انقلاب را به صراحت بیان کرده اند، هرکسی بخواهد نسبتبه مؤلفه های اسلام ناب بی تفاوتی کند و با ایجاد تعامل نامناسب با شیطان بزرگ، راه او را باز کند، تابلو اسلام ناب را جدا کرده و برچسب اسلام آمریکایی را نصب کرده.
وی ادامه داد: بخش سوم نامه، ۹ بند بود که در آن توجه به منافع ملی داشتند، عدم رعایت آن ۹ بند که حداقل از منافع را بای ما فراهم می کرد و آن تهدید حداکثری را کاهش می داد، اگر به این ها توجه نشود در واقع به منافع ملی بی توجهی کرده و در معرض جنگ قرار می دهد.
زاکانی خاطر نشان کرد: می گویند عده ای جنگ طلبند، معتقدیم عده ای که به دنبال تضعیف منافع ملی، کسانی که انسجام مردم، مقاومت منطقه و به سیستم دفاعی کشور بی توجهی قرار می دهند کشور را در معرض سایه جنگ قرار می دهند. نمی شود چشم به خارج از کشور دوخت برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی کشور، ما چشم به استفاده از فرصت های خارجی هستیم اما تمام فرصت های ما آمریکا نیست، آمریکا یک دشمن قداره کشی است که در مقابل ما ایستاده
اگر به پس از برجام می اندیشیم، باید بیندیشیم که اولأ آمریکا از برجام، سکویی برای نفوذ می خواست و قبل از این که بخواهد نفوذ کند دنبال این بود که از برجام به عنوان یک الگوی موفق برای رفع موانع خودساخته خود فراهم کند، به دنبال برجامیزه کردن تمام اصول و موضوعات بود.
وی تأکید کرد: سلطه به دنبال همتراز کردن دیگر کشور ها با خود است، نگاهی که در کشور نیز بود، تنظیم خود با ابرقدرت ها را حسن می دانست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: برجامیزه کردن دیگر حوزه ها طرح آمریکا بود که رهبری ایستادند و گفتند جز این موضوع حق صحبت در هیچ موضوعی ندارید.

 

زاکانی گفت: به دنبال تغییر فرهنگ و اعتقادات ما بودند که توده های مردم را به سمتی سوغ دهند که آنان می خواهند، مسیری را دنبال کنند که در قبال آن، عقبه مردمی انقلاب را، مدافعین رهبر را خانه نشین کنند، اینجا نقش بسیج و نهادهای فرهنگی در جامعه نقش ممتازی است.
وی با بیان اینکه آنان به دنبال این هستند که یکی از ارکان انقلاب که انگیزه الهی و هدف نهایی انقلاب است را مورد هدف قرار دهند، گفت: آنها می خواهند هم وحدت جامعه و هم اعتقادات مردم را مورد هجمه قرار دهند، بعد از برجام مواجه با هجمه های سنگینی در حوزه نرم خواهیم بود.
وی ادامه داد: باید با دقت در فهم نظر رهبر انقلاب و بیان این فهم و تبیین آن برای متن جامعه، گفتمان رهبری را در جامعه احیا کنیم و عطر آن را در جامعه پراکنده کنیم و در حوزه اعتقادی مصونیت بخشیم.
رئیس کمیسیون برجام تصریح کرد: در حوزه سیاسی به دنبال این هستند که شکاف ایجاد کنند و بعد از برجام دوگانگی را در جامعه القاء کنند، افراطی و معتدل و دسته بندی های کاذب را به ما القاء کند، توجه به وحدت کلمه و انسجام باید در مقابل آن مورد توجه قرار گیرد انسجام جامعه اسلامی مبتنی بر بصیرت می تواند جامعه را متحد و یکپارچه کند در مقابل سلطه گران. آنان به دنبال این هستند که نفوذ خود را توسعه دهند و بتوانند در کنار تحت تأثیر قرار دادن مسؤولان، چشم به صندوق رأی بدوزند و با ایجاد تصمیم سازی و شبهات مختلف، از طریق صندوق کسانی را روی کار بیاورند که منادی و حامی اسالم آمریکایی باشند.
زاکانی گفت: اگر ضرورت دارد که پس از برجام به فرصتی برای انسجام داخلی و ساخت حقیق و حقوقی جامعه دست پیدا کنیم و حرف حق خود را در دنیا به گوش دیگران برسانیم و مقاومت منطقه ای را درابعاد متعدد تجهیز و تقویت کنیم عده ای به دنبال گرفتن این فرصت ها از انقلاب اسلامی هستند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: معتقد هستیم امروزهمه اسلام ناب در مقابل همه اسلام آمریکا با چهره های مختف و لایه های مختلف در حال رقابت است امروز ما بایک جبهه در حال رقابت هستیم. اجرای برجام را تنها با اعمال نامه ۹ بندی رهبری رسمیت دارد؛ در مقابل عده ای به دنبال بزک کردن چهره آمریکا و عقب کشیدن جبهه اصلی انقلاب و خط راستین امام هستند، معتقد هستیم باید ایستادگی کرد، هشیاری نمود و از همه ظرفیت ها استفاده کرد. اگر امروز ما درنگ کنیم، حتمأ فردای اسارت باری به دنبال خواهیم داشت.

انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.