برداشت دولت از صندوق توسعه ملی

بررسي لايحه بودجه 95؛

آيا ركورد برداشت دولت روحانی از صندوق توسعه ملی شكسته می‌شود؟

در بودجه ۹۴ برداشت‌ دولت از صندوق توسعه ملی با رشد ۷ برابری به ۱٫۵ میلیارد دلار رسید و اکنون دولت قصد دارد در سال آینده، برخلاف سياستهای کلی برنامه ششم و اساسنامه صندوق، با تبدیل ارز به ریال، برداشت از صندوق توسعه ملی را به رکورد ۷٫۱۴ میلیارد دلار افزایش دهد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فرهنگ- دولت قصد دارد در سال آینده برداشت از صندوق توسعه ملی را ۳۷۶ درصد نسبت به امسال افزایش دهد.

در لایحه بودجه سال ۹۵، مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی برای هزینه‌های دولت رقم ۷٫۱۴ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

در سال جاری دولت فقط مجوز برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار  را در اختیار داشت.  این درحالی است که طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی برداشت از صندوق برای هزینه‌های دولت ممنوع است اما با اخذ مجوز مجلس در قالب بودجه، در ۲ سال اخیر دولت توانسته از منابع صندوق توسعه استفاده کند.

مطابق لایحه بودجه سال آینده، بخش اعظم برداشت دولت از صندوق توسعه ملی برای افزایش سرمایه بانک‌ها (۶٫۵ میلیارد دلار) صورت خواهد گرفت و ۴۰۰ میلیون دلار هم برای نوسازی و تجهیز دانشگاه‌ها و ۲۰۰ میلیون دلار نیز سهم افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی خواهد بود.

استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای افزایش سرمایه بانکها اولاً برخلاف سياستهای کلی برنامه ششم و اساسنامه صندوق توسعه ملی است. ثانياً از آنجا که سرمایه بانکها به صورت ریالی است این کار مشروط به تبدیل ارز به ریال بوده که خود تبعات منفی بر اقتصاد خواهد گذاشت.

بر همين اساس مرکز پژوهشهای مجلس پيشنهاد کرده این درخواست دولت از لایحه بودجه حذف شود.

در آخرین بودجه‌ای که دولت احمدی‌نژاد تدوین کرد (بودجه ۹۲)، برداشت‌های دولت از صندوق توسعه ملی صفر لحاظ شده بود. اما دولت یازدهم در ۳ بودجه‌ای که تنظیم کرده، سال به سال برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای هزینه‌های جاری را افزایش داده است.

در اولین بودجه‌ای که دولت یازدهم تدوین کرد (بودجه ۹۳) مجوز برداشت ۲۰۰ میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی را لحاظ کرده بود.

در دومین بودجه (بودجه ۹۴) برداشت‌های دولت از صندوق توسعه ملی با رشد ۷ برابری به ۱٫۵ میلیارد دلار رسید و اکنون دولت قصد دارد در سال آینده، برداشت از صندوق توسعه ملی را به رکورد ۷٫۱۴ میلیارد دلار افزایش دهد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.