جرقه های جنگ در ترکیه

آیا جنگی تمام عیار در ترکیه آغاز شده است؟

جرقه های جنگی تمام عیار در ترکیه زده شده که پیش بینی می شود با توجه به مواضع دو طرف بهار امسال بهار سرنوشت سازی برای ترکیه و دو طرف باشد. دولت اردوغان که تجربه مطلوبی در برخورد با مخالفان ندارد این بار به جنگ مخالفانی رفته است که همطراز با دولت ترکیه مسلح بوده و قدرت انجام نبردهای فرسایشی را دستکم در ۲۱ استان ترکیه دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از بولتن، در تازه ترین تحولات مرتبط به درگیریهای دولت ترکیه و نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) دولت ترکیه می گوید ۳۵۰۰ شبه نظامی کرد وابسته به پ.ک.ک را کشته است.

جرقه های جنگ در ترکیه

بر اساس گزارش رویترز، رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در دانشگاه افسری این کشور اعلام کرد: در طی این عملیات همچنین ۳۵۵ سرباز، نیروی پلیس و از نیروهای محلی در مناطق کردنشین در جنوب شرقی ترکیه کشته شده اند.

پس از قطع مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت ترکیه و پ.ک.ک در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی دولت آنکارا عملیات گسترده ای را علیه مواضع و نیروهای پ.ک.ک در مناطق کردنشین ترکیه آغاز کرد که این عملیات همچنان ادامه دارد.

همزمان با انتشار این سخنان پ.ک.ک می گوید مرحله بهار سرنوشت ساز را کلید زده اند. منابع خبری وابسته به این حزب گزارش کردند مراد کاریلان فرمانده قرارگاه مرکزی نیروهای پ.ک.ک در پیامی فوری به نیروهایشان در داخل ترکیه خواسته است مرحله بهار تاریخی را شروع بکنند بدون اینکه وارد شهرها شوند.

کاریلان خواسته است نیروهای پ.ک.ک باید  وارد عمل شوند بدون اینکه وارد شهرها شوند و در کوهها حمایت خود را از نیروهای وابسته به پ.ک.گ بنام (ی.پ.س) انجام دهند. وی تاکید کرده است اگر ارتش ترکیه وارد شهرها نمی شد نیروهای چریکی پ.ک.ک نیز وارد عمل نمی شدند وضرورتی نداشت ارتش ترکیه وارد شهرها شده و جنگ را به این مرحله برسانند.

فرمانده نیروهای پ.ک.ک اضافه می کند؛مقاومت در کوهها و شهرها و دشتها جاری شده است و نباید بخاطر حاکمیت اردوغان جوانان کرد و ترک کشته شوند و باید به فکر راه حل جدیدی باشند و در اولین مرحله باید اوج آلان را آزاد کرده و خودمختاری کردها را بپذیرند و تا چنین اقداماتی انجام نشود راه حلی هم وجود ندارد. دولت ترکیه در مقابل پ.ک.ک را در لیست سازمانهای تروریستی قرار داده است.

جرقه های جنگ در ترکیه

بدین ترتیب جرقه های جنگی تمام عیار در ترکیه زده شده که پیش بینی می شود با توجه به مواضع دو طرف بهار امسال بهار سرنوشت سازی برای ترکیه و دو طرف باشد. دولت اردوغان که تجربه مطلوبی در برخورد با مخالفان ندارد این بار به جنگ مخالفانی رفته است که همطراز با دولت ترکیه مسلح بوده و قدرت انجام نبردهای فرسایشی را دستکم در ۲۱ استان ترکیه دارد.نبردی که می تواند اقتصاد ترکیه را در سال روبرو با بحران جدی روبرو کند.

پ.ک.ک ظاهرا در تلاش است برنامه اردوغان را در تمام ترکیه با شکست روبرو سازد.شکستی تمام عیار که نه تنها در عرصه سیاسی بلکه در عرصه اقتصادی نیز قابل توجه خواهد بود.

تکیه یک جانبه دولت ترکیه به زور در این کشور می رود آینده ترکیه را روبروی آینده مبهمی تبدیل کند که در تاریخ این کشور سابقه نداشته است. این نبردها در شرایطی کلید می خورد که ترکیه در منطقه نیز همسو و همراهی جدی ندارد و بدتر اینکه با نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی حیثیت اجتماعی خود را هم باخته است.

زنگهایی که این بار از روز دوشنبه به صدا درآمدند زنگهای خطرناکی هستند که تاثیرات آن می تواند کشورهای همسایه را هم درگیر کند.

تهدید بزرگتر این است که ترکیه تمایلی برای اصلاحات در رفتار خود را در منطقه ندارد و این بیشتر دست اردوغان را خواهد بست. اردوغان در چند سال گذشته نشان داده است بجای تکیه بر اطلاعات واقعی بر تمایلات خود تکیه می کند و همین هم زنگ بزرگ را برای مردم ترکیه به صدر درمی آورد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.