حجاب

آیا حجاب در دین‌های دیگر هم موضوعیت دارد؟+فیلم

برخی تصور می‌کنند فریضه‌ حجاب مختص دین اسلام است و در دیگر ادیان الهی مانند یهودیت و مسیحیت موضوعیت ندارد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، برخی برای اینکه موضوع حجاب را زیر سوال ببرند، از غرب و تاریخ متمدن کشور‌های غربی شاهد مثال می‌آورند. آن‌ها می‌گویند که آزادی‌های موجود و نبود حجاب اجباری سبب پیشرفت این کشور‌ها شده است.

 

 

حجاب فقط در دین اسلام موضوعیت ندارد + فیلم

حجت الاسلام و المسلمین محمد پویا پژوهشگر دینی و کارشناس مذهبی در این‌باره به خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: یکی از صحبت‌هایی که در جهت حمایت از بی حجابی مطرح می‌شود، بحث تضاد حجاب با مفهوم آزادی است. برخی می‌گویند، شما حق نداریید، با حجاب آزادی را از افراد بگیرید. مفهوم آزادی اقتضا می‌کند که افراد در سطح پوشش خود اختیار کامل داشته باشند.

وی افزود: اگر نظام ما اسلامی نبوده و قواعد اسلامی بر کشور حاکم نباشد، توجه به فرهنگ کشور‌های دیگر می‌تواند، برای اثبات حجاب به ما کند. اگر به جوامع دینی دیگر نگاه کنیم که کامل‌ترین نوع جوامع هستند، متوجه می‌شویم که در کشور‌های غربی مانند امریکا پیش از این دوره محیط‌های دینی سالم وجود داشته است. در زمانی که دین و کلیسا‌ها جایگاه تاثیرگذاری بر مردم داشتند، بحث حجاب به عنوان عرف دینی و متشرع حاکم بود.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: وقتی تصاویر گذشته‌ی اروپا و امریکا را در برخی فیلم‌های سینمایی نگاه کنید، موضوعات جالبی را مشاهده می‌کنید؛ مثلا خانم‌ها پوشیده هستند و دامن‌های بلند به تن دارند و دربرخی موارد حتی روسری و کلاه‌های برای پوشاندن موی سر استفاده می‌کردند. حجاب بانوان غربی در گذشته به گونه‌ای بود که عموم بدن پوشیده بود. حتی در کشور‌های یهودی نشین مانند تلاویو که متعلق به رژیم صهیونیستی است، خانم‌ها پوشیده است، به شکلی که تار مویی از آن‌ها دیده نمی‌شود.

حجاب فقط در دین اسلام موضوعیت ندارد + فیلم

وی در پایان اضافه کرد: این نشان می‌دهد که در تمام ادیان الهی و برخی ادیان غیر الهی، مسئله‌ی حجاب ریشه دار است. حتی در ادیان خود ساخته تا حدی این مسئله رعایت شده. افرادی که تا حدی پایبند مسائل دینی بودند و هستند، حجاب را پذیرفتند. علت اهمیت حجاب در ادیان مختلف این است که آزادی بی حد و حصر آسیب زننده به دیگر انسان هاست. اگر خانمی در مسئله پوشش آزاد بود، یک مرد هم می‌گوید من آزادم که نگاه شهوانی داشته باشم. این موضوع هرج و مرجی ایجاد می‌کند که قابل کنترل نیست. برای در امان ماندن جامعه باید این مرز‌ها رعایت شود.

در ادامه می‌توانید، ویدیوی این گفتگو را مشاهده کنید.

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.