انتفاضه

آیا ساکنان کرانه باختری “انتفاضه مسلحانه” را رقم می‌زنند؟

نظرسنجی‌های حاکی از آن است ۵۷ درصد از فلسطینی‌ها از “انتقاضه مسلحانه” حمایت می‌کنند و بیش از ۴۰ درصد نیز “درگیری مسلحانه” را تنها راه تشکیل دولت فلسطین می‌دانند

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین، درگیری ها در کرانه باختری و قدس شرقی گمانه زنی درباره آغاز انتفاضه سوم فلسطین را افزایش داده است. یکی از آخرین قربانیان این درگیری‌ها نوجوان سیزده ساله فلسطینی بود که روز گذشته به دست نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.  تحلیلگران منطقه از افزایش تنش ها نگرانند و این سوال را مطرح می کنند که آیا درگیرهای فعلی بیانگر همان ویژگی های دو انتفاضه پیشین است و آیا این تحولات به آغاز انتفاضه سوم منجر خواهد شد؟

مبرهن است که این روزها فلسطین با وضعیتی مواجه است که رسانه‌های غربی آن را "خطرناک و غیرعادی" می‌خوانند. نیروهای اشغالگر اسرائیل شهر قدیمی در قدس را چندین روز متوالی به روی فلسطینی ها بسته اند و محدودیت های شدید و بی سابقه ای را اعمال کرده‌اند. رژیم صهیونیستی در بی‌توجهی جامعه بین ‌الملل هر روز فلسطینی‌های بیشتری را به شهادت می‌رساند، و خانه‌ها را بر سر زنان و کودکان آوار می کند.

"خلیل شیخی"، پژوهشگر مرکز تحقیقات فلسطین می گوید میزان نارضاتی فلسطینی ها به همان میزانی است که انتفاضه دوم را رقم زد.  نظر سنجی ها حاکی از آن است که ۴۲ درصد از مردم معتقدند تنها درگیری مسلحانه به تشکیل دولت فلسطین منجر می شود . دو سوم از مردم نیز خواهان کناره گیری محمود عباس هستند.

 

همچنین گفته می شود، اغلب فلسطینی ها راه‌حل دو دولت را واقعی نمی‌دانند و ۵۷ درصد نیز از بازگشت به انتقاضه مسلحانه را به خاطر نبود مذاکرات صلح حمایت می کنند.

برخی مدعی هستند که جامعه فلسطین مایل نیست برای بار سوم درگیر نارامی های طولانی مدت باشد. میزان خشونت های مشاهده شده نیز با نخستین روز از انتقضاه گذشته که به شهادت بیش از ۴۰ فلسطینی و زخمی شدن هزارن نفر دیگر انجامید فاصله دارد. اما روال درگیری‌های مرگبار، تشیع شهدا، درگیرها و انتقام‌جویی ها مشابه دوران گذشته است.

آنشل ففر، تحلیلگر صهیونیستی در هاآرتض نوشت که وقتی خشونت ها و درگیریها به حدی سرعت پیدا می کند که سکون و ارامش بین ان کم می شود، شاید زمان آن است که تعیری که رخ داده را ببینیم و شاید سومین انتفاضه یک سال است که در جریان است. وی می گوید که دلیل دیگری که ممکن است انتفاضه سوم متفاوت باشد، افزایش افرطی گری یهودیان است که به درگیری‌ها می افزاید. چنان که شب گذشته یکی از شهرک نشینان صهیونیست یک جوان فلسطینی ساکن روستای العیساویه در قدس را با چاقو هدف قرار داد.

گاردین نوشت: تفاوت مهم موج اخیر درگیری‌ها نیز این است که این ناآرامی ها تنها به کرانه باختری محدود نیست بلکه در مناطق اشغال شده شرق اورشلیم نیز دیده می شود . از تابستان گذشته به صورت "زیر پوستی" ادامه داشته است.

انتهای پیام/ر

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.