پولشویی

اتهام؛ پولشویی!

. به گزارش پایگاه خبری راه مبین؛ ایران ورزشی نوشت، شهر دوباره شلوغ شده. منتقدان و کی‌روش دوباره روبه‌روی هم ایستاده‌اند و با یکدیگر دوئل می‌کنند. این بار بهانه، انگاره‌های فنی و تاکتیکی نیست. دوئل امروز به خاطر یک مشت دلار است. بحث بر سر پورسانت و حق حساب و البته فساد درگرفته. اتهامات تکان […]

.

به گزارش پایگاه خبری راه مبین؛ ایران ورزشی نوشت، شهر دوباره شلوغ شده. منتقدان و کی‌روش دوباره روبه‌روی هم ایستاده‌اند و با یکدیگر دوئل می‌کنند. این بار بهانه، انگاره‌های فنی و تاکتیکی نیست. دوئل امروز به خاطر یک مشت دلار است. بحث بر سر پورسانت و حق حساب و البته فساد درگرفته. اتهامات تکان دهنده‌ای که حتی صحبت از آن، خطرناک و مثل راه رفتن روی طناب است و نمی‌توان بدون ترمز آن را بر زبان راند. بهانه قرارداد ۱۰۰ هزاردلاری است که کی‌روش پیش از جام جهانی از کمپانی آل اشپورت اسپانسر البسه تیم ملی دریافت کرده. قراردادی که البته در همه جای دنیا مرسوم است اما انتقادات قبلی کی‌روش از این کمپانی و سکوت ناگهانی اش، از این ماجرا مستمسکی ساخته که به کی‌روش حمله کرده و به او اتهامات خارج عرف وارد کنند.
در مقابل این حملات آبدار و تند و تیز اما کی‌روش هم ساکت نشسته و منتقدان را به بدخواهان تیم ملی تعبیر کرده که نمی‌خواهند تیم ملی با او نتیجه بگیرد و وعده داده که بعد از بازی برابر عمان و در بازگشت به تهران با رفقا تسویه حساب اساسی خواهد کرد و پاسخ این اتهامات هولناک را خواهد داد.
در این وانفسا آنچه اهمیت ندارد، تیم ملی و فوتبال است. انگار نه انگار که ما بازی‌های مقدماتی جام جهانی را در پیش داریم و تیم ملی قرار است پنج‌شنبه در این رقابت‌ها با عمان دیدار کند. به نظر می‌رسد دو طرف دعوا زمان مناسبی را برای دوئل و البته تسویه حساب‌های قدیمی انتخاب نکرده‌اند.
نه اعضای سابق کمیته اخلاق و نه کی‌روش که به جای تمرکز روی تیمش و بازی با عمان، بخشی از دغدغه‌اش معطوف این دوئل بی‌خاصیت و پرحاشیه شده است.

آبانگاه: کی‌روش پولشویی می‌کند
حسین آبانگاه در خصوص پرونده سرمربی تیم ملی در ارتباط با پولی که از شرکت آل اشپورت دریافت کرده صحبت کرد.
وی درباره پرونده پورسانت ۱۰۰ هزار دلاری کی‌روش از شرکت آل اشپورت گفت: «ظاهرا پرونده کی‌روش و شرکت آل اشپورت که پیش از این در کمیته اخلاق ما درباره آن تحقیقات گسترده‌ای را انجام داده بودیم، به حراست وزارت ورزش رفته و قرار است آنها به این موضوع رسیدگی کنند. به همین خاطر هر زمان که برای ارائه توضیحات جزییات پرونده و اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، نیاز باشد آماده حضور در وزارت ورزش هستیم
وی درباره جزییات این پرونده گفت: «قراردادی که کی‌روش با آل اشپورت برای گرفتن پول اضافه بر سازمان امضا کرده برخلاف آنچه تصور می‌شود، شخصی نیست و پای کفاشیان هم گیر است. دلیلش هم امضای رییس فدراسیون فوتبال ماست که پای قرارداد وجود دارد. قراردادی که در آن شرکت آل اشپورت به نوعی مجبور شده تا مبلغ صد هزار دلار به کی‌روش بپردازد. اگر با مدیر ایرانی آل اشپورت صحبت کنید همه جزییات را به شما خواهد گفت که چطور کی‌روش و فدراسیون را وادار کردند که این مبلغ را به کی‌روش بپردازد. البته بحث دو، سه نفر دیگر هم مطرح شده بود که دیگر به ما زمان و فرصت ندادند تا به تحقیقات مان بیشتر ادامه دهیم. ما در حال بررسی پرونده‌ای بودیم که ممکن است باعث آبروریزی فدراسیون فوتبال مان شود. انجام چنین کارهایی رواج دادن باج خواهی و پولشویی است. پولشویی را به این دلیل می‌گویم چون وقتی نامه نوشته شده خطاب به جعفری را دیدم زیر آن نوشته شده بود این مبلغ بنا بر طلبی است که کی‌روش از آل اشپورت داشته! چه طلبی؟ اگر هم طلبی داشته مربوط به زمانی بوده که در ایران کار نمی‌کرده. پس چرا رییس فدراسیون ما باید شهادت بدهد؟ متاسفم که این مسائل را درباره فدراسیون ایران می‌گویم
آبانگاه تاکید می‌کند که رفتار کی‌روش خلاف مقررات است و اگر کار به مراجع قضایی بکشد، قطعا او محروم خواهد شد: «براساس همین پرونده‌ای که از کی‌روش در دست داریم و مدیر خاورمیانه شرکت آل اشپورت طبق لایحه‌ای که آن را به کمیته انضباطی نوشته و اعلام کرده که چه معامله‌ای در ارتباط با دریافت صد هزار دلار پول اضافی با او شده، فیفا یک تا پنج سال کی‌روش را از فعالیت در فوتبال رسمی محروم خواهد کرد. قطعا ما در این ارتباط کوتاه نخواهیم آمد چون این پول به ناحق از شرکت آل اشپورت دریافت شده است. چرا کی‌روش از روزی که این پول را با تایید کفاشیان دریافت کرد، دیگر درباره کیفیت لباس‌های آل اشپورت حرفی نزد؟ چرا تا قبل از اینکه این پول به حسابش واریز شود لباس‌های تیم ملی بی کیفیت بود؟ یک شبه کارخانه آل اشپورت کیفیت لباس‌هایش را تغییر داد؟»
بعد از مطرح شدن این اتهام از سوی مسوولان سابق کمیته اخلاق، کی‌روش آنها را تهدید به شکایت کرده. آبانگاه در این باره گفت: «‌ظرف روزهای گذشته خبری به گوش مان رسید مبنی بر اینکه سرمربی پرتغالی تیم ملی کشورمان از ما شکایت کرده. واقعا این موضوع باعث شور و شعف ما شد. البته هنوز مطمئن نشده‌ایم به خاطر همین خیلی نتوانستیم جشن بزرگی بگیریم ولی هر زمان مطمئن شدیم که کی‌روش از ما شکایت کرده قطعا به مناسبت شکایتش جشن مفصلی برگزار خواهیم کرد چون این برای ما یک افتخار محسوب می‌شود که جلوی سودجویی یک خارجی در کشورمان را بگیریم
دبیر سابق کمیته اخلاق از علیپور هم انتقاد کرد و گفت: «شنیدیم که علیپور رییس کمیته صیانت از فوتبال اظهار فضل کرده‌اند که اظهارات ما قابل پیگرد قضایی است. سوالی که از علیپور دارم این است شما که ادعای اخلاق مداری می‌کنید چرا در پرونده آقای میرشکرایی و هیات فوتبال گیلان که از شما دعوت شد تا به کمیته اخلاق بیایید، گفتید مریض شده اید و نیامدید؟»
وی همچنین به شدت از عادل فردوسی پور انتقاد کرد و گفت: «عادل فردوسی‌پور که دائم در برنامه‌اش دم از مخالفت و مبارزه با فساد می‌زند، چرا یک بار درباره علت استعفای مسوولان کمیته اخلاق سوال نمی‌پرسد؟ مجری و تهیه‌کننده برنامه نود در تنها برنامه‌ای که به موضوع ما پرداخت گفت که کمیته اخلاق به خالکوبی دژاگه و آزمون قبل از بازی با گوام پرداخته و ما را مقابل مردم گذاشت. این در حالی بود که ما نه کسی را احضار کردیم و نه به کسی اخطار دادیم. همه بحث ما توهین علنی آنالیزور تیم ملی به وزیر ورزش و رییس فدراسیون بود ولی فردوسی پور ذهن مردم را به سمتی برد که خودش می‌خواست. مگر رسانه ملی تلویزیون شخصی فردوسی پور است که این چنین به مردم خط و ربط می‌دهد. همین آزادی‌ها به این فرد داده شده که با یک مسابقه پیامکی نصف مملکت را هم‌جهت با تصورات و خواست خودش می‌کند. بنده این حق را برای خودم قایل هستم که از فردوسی پور شکایت کنم و این کار را هم خواهم کرد. آقای فردوسی پور شما هم یک روزی مثل هادی نوروزی می‌میرید

پاسخ تند کی‌روش به اتهامات وارده:
علیه من کمپین تشکیل داده اند
کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال در بیانیه‌ تازه خود از برخورد و حملات سیستماتیک به فضای تیم ملی سخن گفت؛ برخورد و حملاتی که به گفته کی‌روش تنها یک هدف دارد و آن نیز مختل کردن آماده‌سازی و همینطور نتایج تیم ملی است. متن بیانیه کارلوس کی‌روش به این شرح است: «با توجه به آخرین اتفاقات و اخباری که درباره ادعاها و اتهامات نادرست توسط رییس و دبیرکل سابق کمیته اخلاق مطرح شده است، اجبار پیدا کردم تا موارد ذیل را بیان کنم:
۱-
واضح است که یک بار دیگر این حملات شخصی نادرست که به دفعات رخ داده، طبق روال همیشه با اردوی تیم ملی و یک بازی مهم و تعیین کننده که وظایف ملی ما نیز در آن دخیل است، همزمان شده است.
۲-
این برخورد و حملات سیستماتیک به فضای تیم ملی تنها یک هدف دارد و آن نیز مختل کردن آماده‌سازی و همینطور نتایج تیم ملی است و این امر نیز در راستای آسیب وارد کردن به اعتبار، وجاهت و خوشنامی سرمربی تیم ملی صورت می‌گیرد.
۳-
معمولا پاسخ ما مقابل این گونه اتفاقات بی‌تفاوتی و خونسردی است و حتی مهم‌تر از آن با تمرکز بیش از پیش بر وظایف خود در قبال منافع تیم ملی و خدمت به توقعات و آرزوهای هواداران فوتبال ایران پاسخگو هستیم.
۴-
تازه‌ترین توهین‌ها و اتهام‌های بی‌پایه مطرح شده نشانگر ناامیدی و یأس است. هیچ شکی وجود ندارد که این وقایع نیز بخشی از کمپینی است که در گذشته اتفاق افتاد که توسط همان افراد و منابع ساخته و پرداخته شده بود؛ افرادی که کاملا سرگرم بازی‌های کوچک قدرت هستند و این کارها بخشی از جبهه‌گیری‌های شخصی در راه رسیدن به منافع نامشخصشان است.
۵-
در صورتی که اعضای سابق کمیته اخلاق به صورت عمومی عذرخواهی نکرده و از اتهام‌های مطرح شده عقب‌نشینی نکنند و ادعاهای اشتباه خود را درباره اتهام‌های فساد که علیه من مطرح کرده بودند، پس نگیرند اینجانب بعد از بازی مقدماتی جام جهانی برابر عمان به صورت کامل در خدمت اهالی رسانه و افکار عمومی خواهم بود تا یک بار برای همیشه این پرونده ناراحت کننده و تاسف‌برانگیز را در راستای به چالش کشیدن حقایق، ارزش‌ها و اصول اخلاقی افراد مذکور شفاف‌سازی کنم

واکنش دوباره به بیانیه کی‌روش:
بعد از بازی با عمان بیا!
پس از اظهارات کارلوس کی‌روش سرمربی تیم فوتبال کشورمان مبنی بر اینکه اگر اعضای سابق کمیته اخلاق ادعاهایشان علیه وی را پس نگیرند او دست به افشاگری خواهد زد، اعضای سابق کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال بیانیه‌ای را در همین زمینه منتشر کردند. در این بیانیه آمده است: با توجه به مسابقه پیش روی تیم فوتبال کشورمان مقابل عمان در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی و با توجه به اهمیت این مسابقه و به دلیل جلوگیری از بهانه‌های واهی جوابیه سرمربی تیم ملی کشورمان را بعد از مسابقه مذکور منتشر می‌‌کنیم تا اذهان افکار عمومی روشن شود.
حسین آبانگاه در خصوص اظهارات کارلوس کی‌روش مبنی بر اینکه اگر اعضای سابق کمیته اخلاق ادعاهای‌شان را تکذیب نکنند او دست به افشاگری خواهد زد گفت: «از این موضوع خوشحال می‌شویم و از این اقدام کی‌روش استقبال خواهیم کرد که کی‌روش بخواهد دست به افشاگری بزند. خوشحال می‌شویم این موارد در دادگاهی ایرانی مطرح شود و از این موضوع هم استقبال می‌کنیم. به هر حال ما هم ادله‌های خودمان را داریم و اگر مواردی را مطرح کند ما هم مواردی را اعلام خواهیم کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.