شمخانی

استراتژی آمریکا در سوریه شکست خورد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: آمریکا مجبور به ترک سوریه است، زیرا با ادامه حضورش هزینه‌های بیشتری را متحمل می‌شود.

.

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازخبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان صبح امروز (دوشنبه ۱۷ دی ماه) در همایش بین المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا که در محل دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، گفت: آمریکا مجبور است سوریه و منطقه را ترک کند، چرا که با ادامه حضورشان هزینه‌های بیشتری در انتظار آنان است.

شمخانی گفت: امروز هماهنگی در عراق بین اقوام و گروه‌های سیاسی مختلف بسیار زیاد وجود دارد و اتحاد بین آنان برقرار است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: وقتی آمریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کرد با انتصاب یک ژنرال برای عراق، مردم این کشور را عصبانی کرد، خلق داعش توسط آمریکا هم برای مردم این کشور بسیار ناراحت کننده بود و هرگز از یاد آنان نخواهد رفت.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران سه سیاست ثابت در جهت ثبات سازی دارد، اما در این جا لازم است نکته‌ای را عرض کنم. دشمن نام اقدامات خود را اقدامات بشر دوستانه می‌گذارد، اما وقتی به ما و دیگران می‌رسند، بحث صدور انقلاب و هدر رفت منابع ملی را مطرح می‌کنند. اگر ملت آزاده‌ای مشابه همان اقدامات را انجام دهد، متهم می‌شود، اما سیاست جمهوری اسلامی همیشه امنیت دسته جمعی بوده و مخالفت با تغییر مرز‌ها رکن دوم و مخالفت شدید با حضور نیرو‌های فرا منطقه‌ای رکن سوم این سیاست است.

شمخانی تصریح کرد: امروز جهان غرب دچار دشواری‌هایی است مانند ماجرای جلیقه زرد‌ها در فرانسه که بروز عینی پیدا کرده است، خروج آمریکا از سوریه و عراق خبر یک آینده تاریک برای آمریکا را دارد. امروز روندی بر ضد بی‌ثبات سازان در منطقه ما آغاز شده است که به نوعی یک خروج اجباری برای آمریکاست، امروز آمریکایی‌ها حرف از خروج از افغانستان می‌زنند و این در صورتی است که هیچ یک از مولفه‌های امنیت در افغانستان محقق نشده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه آمریکا نقشی در براندازی داعش در سوریه نداشته است، گفت: آمریکا در راهبرد خود در سوریه شکست خورد و در منطقه شرق فرات با یک تناقض روبه‌رو است و این شرایط چاره‌ای جز خروج را برای آمریکا باقی نمی‌گذارد.

وی تاکید کرد: داعش حاکمیت خود بر عراق را از دست داد و در این کشور یک حاکمیت یکپارچه شکل گرفت و هماهنگی بین اقوام مختلف عراقی دیده می‌شود. در این کشور یک ارتش و حشدالشعبی برای امنیت وجود دارد حتی فرماندهان عراقی از شرکت در جشن کریسمس در پادگان آمریکایی‌ها خودداری کردند. امروز جنایات آمریکا در ذهن مردم منطقه ثبت شده و آنها چاره‌ای جز خروج از منطقه ندارند.

شمخانی گفت: آنها دست از ایران هراسی و آدمکشی برنخواهند داشت و درحال تجربه واقعیتی تلخ در منطقه هستند؛ ملت ایران باید جشن مفصلی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب بگیرند به خاطر این پیروزی، امروز ایران در توسعه نفوذ تبدیل به یک منطقه شده و ملت ایران رسالت تاریخی خود را به درستی اجرا کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه امروز دشمنان قادر به اجرای اقدام سخت علیه ایران نیستند، تصریح کرد: آنها بی‌دلیل ما را تحریم می‌کنند و‌لی کاش در این‌باره هم راهبرد صحیحی اتخاذ می‌کردند، هدف آنها در زمان اوباما این بود که تمام پیچ‌و‌مهره‌های صنعت هسته‌ای ما را باز کنند. آنان به دلیل ناکارآمد بودن تحریم‌ها و عدم توانایی در اقدام نظامی با ما مذاکره کردند، البته آنها می‌دانند ایرانی‌های اهل مذاکره با آدم بی‌منطق نیستند و بعد از برجام هم بی اعتمادی به آنها بار دیگر ثابت شد. ترامپ از تعهدات آمریکا در برجام و توافق‌نامه‌های سازمان ملل عبور کرد.

وی افزود: آمریکایی‌ها در افغانستان دوبار برای مذاکره به من پیام دادند و دروغ می‌گویند که ما برای مذاکره به آنها پیام می‌دهیم.

شمخانی اظهار کرد: امروز جان بولتون بر مبنای بولتن‌های منافقین تصمیم‌گیری می‌کند، این برای یک حکومت که ادعا دارد، زشت است که بولتن‌هایی که برای جلوگیری از ریزش نیرو توسط منافقین تهیه می‌شود، مبنای تصمیم گیری راهبردی علیه ایران قرار گیرند، در مورد اسرائیل هم وضع به همین صورت است و آنها بر مبنای بولتن‌های غلط تصمیم گیری می‌کنند.

وی خطاب به بولتون گفت: آقای بولتون! حداقل واژه‌های بولتن منافقین را عوض کنید و عین همان جملات را در سند امنیت ملی خود وارد نکنید. مردم ما در سال ۲۰۱۸ در سایه راهبرد سیاست ثبات آفرینی که رهبر انقلاب شکل داده است با اقتدار ایستاده است و امروز از سوریه تا دریای سرخ و مدیترانه محل حضور ملت‌های آزاده منطقه شده است. سال جاری میلادی خروج اجباری آمریکا از منطقه ما کلید می‌خورد و در آینده آنها مجبور می‌شوند مسیر خروج خود از خلیج فارس را آغاز کنند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.