نیکی هیلی

استعفای مصلحتی نیکی هیلی

به نوشته تایمز آو اسرائیل، احتمالا علت استعفای ناگهانی نماینده آمریکا در سازمان ملل، حرکتی پیش‌دستانه قبل از اخراج تحقیرآمیز او از دولت بوده است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه صهیونیستی تايمز آو اسرائيل در گزارشی درباره علل استعفای ناگهانی نماینده آمریکا در سازمان ملل نوشت: نیکی هیلی روز سه‌شنبه با استعفا از سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، جهان را حیرت‌زده کرد. به نظر می‌رسید هیلی، که یکی از معدود مقامات محبوب در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و یکی از حامیان سرسخت اسرائیل است، در سمت دیپلماتیک خود جایگاه محکمی داشته باشد.

این روزنامه اسرائیلی در ادامه با طرح این پرسش که "علت استعفای نیکی هیلی چه بود؟" چهار فرضیه را در این باره مطرح کرده است:

خانم رئیس جمهور
با وجود آنکه هیلی تلاش می‌کند این موضوع را در نطفه خفه کند، حدس و گمان‌های زیادی در واشنگتن وجود دارد مبنی بر این که وی از سمت خود کناره‌گیری کرده است تا چند سال بعد با نقش مهم‌تری به صحنه بازگردد. واشنگتن پست در مقاله‌ای وی را ستاره‌ای خواند که درخشش آن رو به افزایش است و می‌تواند چالش بزرگی برای ترامپ در سال ۲۰۲۰ باشد.

حتی اگر ترامپ بار دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی برسد، در‌ها به روی هیلی به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ باز خواهد بود.

ترک کردن یک کشتی در حال غرق شدن
ریاست‌جمهوری ترامپ از همان ابتدا مشکلات حقوقی داشت. مهمتر از همه، تحقیقات رابرت مولر، بازپرس ویژه درباره تبانی احتمالی میان روسیه و ستاد انتخاباتی ترامپ، است و این که آیا وی مانع اجرای عدالت شده است یا خیر.

احتمالا تحقیقات مولر پس از انتخابات میان دوره‌ای افزایش خواهد یافت و اگر دموکرات‌ها بار دیگر در مجلس نمایندگان و حتی در مجلس سنا قدرت بگیرند، تحقیقات کنگره نیز تشدید خواهد شد. هیلی احتمالا خواسته است پیش از آن که با تحقیقات بیشتری مواجه شود، یا دولت ترامپ با رسوایی بیشتری روبرو شود، آن را ترک کند.

هیلی قصد دارد پول دربیاورد
یک فرضیه که به سرعت هم فراگیر شد این بود که هیلی به پول نیاز دارد. بسیاری از افراد مورد انتخاب ترامپ از بخش خصوصی و ثروتمند بودند. هیلی سال‌های زیادی از زندگی خود را در سمت‌های بالای سیاسی گذرانده است. به گزارش سی‌ان‌ان، وی به عنوان فرماندار کارولینای جنوبی و همسرش در سال ۲۰۱۵، درآمد خود را ۱۷۰ هزار دلار اعلام کردند.

اما هیلی در گزارش مالی خود در سال ۲۰۱۸، به بدهی‌های خود از جمله بین ۲۵ تا ۶۵ هزار دلار بدهی کارت اعتباری و وامِ بیش از یک میلیون دلاری اشاره کرد. نشریه مانی تخمین زد بدهی هیلی می‌تواند بین ۵۲۵ هزار تا ۱/۱ میلیون دلار باشد. هیلی همچنین دو فرزند دارد که یکی از آن‌ها دانشجو است و دیگری نیز به زودی به دانشگاه خواهد رفت.

برخی گفته‌اند هیلی احتمالا مایل است از سمت خود به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل دست بکشد تا به حقوقی هفت رقمی و فرصت‌های دیگری در بخش خصوصی دست یابد که بتواند بدهی‌های خود را در مدت کوتاهی بپردازد.

وی در داخل کاخ سفید نفوذ خود را از دست داده است
از زمانی که ترامپ به ریاست جمهوری رسید، هیلی در دولت وی بوده است. وی در عین حال که در سازمان ملل فرد متنفذی است، با ایوانکا ترامپ و جرد کوشنر، دختر و داماد ترامپ، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، و اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ، در شماری از موضوعات سیاست خارجه متحد بود.

بزرگترین اتفاق بهار گذشته روی داد که هیلی تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را اعلام کرد. در آن زمان لری کادلو، مشاور اقتصادی ترامپ،  این اظهارات را رد کرد و گفت هیلی دچار «سردرگمی لحظه‌ای» شده است. اما هیلی این موضوع را رد کرد.

سپس ترامپ با انتخاب دو جنگ‌طلب در سمت‌های کلیدی مانند مایک پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه و جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی، تغییر قابل توجهی در سیاست خارجی خود ایجاد کرد.

هیلی تحت شرایطی پذیرفته بود که نماینده آمریکا در سازمان ملل شود. وی از ترامپ خواسته بود تا بتواند نظرات خود را بیان کند و نقش نمایشی نداشته باشد. اکنون بسیاری معتقدند که پمپئو و بولتون توانستند در این زمینه پیروز شوند و هیلی دیگر قدرت واقعی را در اختیار ندارد و تحت‌الشعاع آنها قرار گرفته است.

به همین دلیل، وی احتمالا تصمیم گرفته است خودش از این سمت کناره‌گیری کند قبل از آن که مانند بسیاری از مقامات دولت ترامپ مانند راینس پریبس، شان اسپایسر، تیلرسون، مک مستر و …، به صورت تحقیرآمیزی از سمت خود برکنار شود.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code