ترخیص

در آستانه فرا رسیدن تعطیلات نوروزی و موسم سیر و سیاحت؛

اصرار پزشکان به ترخیص بیمار بدحالی که حتی توان نفس کشیدن ندارد!

به خانواده بیمار گفته‌اند برای نگهداری از عزیزشان، دستگاه تنفس مصنوعی و اکسیژن ساز خریده و در منزل به کمک این تجهیزات از وی نگهداری کنند؛ آن هم در شرایطی که هنوز متخصص عفونی بر بالین بیمار حاضر نشده و تمامی آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای مقابله با عفونت ریه به بیمار داده می‌شود، به تجویز متخصص مغز و اعصاب است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرگزاری تابناک- در آستانه تعطیلات بلند مدت نوروزی و گرم شدن بازار سفر، شاید خیلی ها بدشان نیاید که در روزهای آتی از حجم کارهای خود بکاهند و آسوده خاطر راهی سفر شوند؛ اما آیا چنین فرصتی برای همه فراهم می‌شود؟
پس از رقم خوردن اتفاقات عجیب و غریب در روند درمان برخی از هموطنانمان در بعضی شهرهای کشور، ظاهرا این بار نوبت شاهرودی‌ها رسیده که اتفاقی باور نکردنی را به نام خود به ثبت برسانند و موجب شگفتی ایرانیان شوند؛ اتفاقی که در بیمارستان این شهر در شرف وقوع است و خانواده بیمار بد حال بستری در آنجا را به شدت مغشوش کرده است.

ماجرا از انتقال خانمی که سکته کرده به بیمارستان آغاز می‌شود. سکته از نوع مغزی که بیمار را در حالت وخیمی قرار داده و موجب می‌شود، به تشخیص پزشکان، بیمار به اتاق مراقبت‌های ویژه منتقل شود. انتقالی که قرار است به بهبود وضعیت بیمار، یا دست کم تثبیت وضعیت وی منجر شود، ولی نه تنها این اتفاق رخ نمی‌دهد که برعکس، موجب وخامت حال وی می‌شود.

اوضاع نامطلوب اتاق مراقبت‌های ویژه در کنار نگهداری نامناسب از این بیمار که سطح هشیاری پایینی دارد، موجب ابتلای این خانم به عفونت ریه می‌شود. آن هم عفونت از نوع بیمارستانی که اگر درباره آن آگاهی داشته باشید، می‌دانید از نوع شدید عفونت است و درمان آن، نیازمند تشخیص، تجویز و مراقبت‌های ویژه‌ای می‌باشد.

دست به دست هم دادن این مشکلات موجب می‌شود، نفس‌های بیمار به شماره افتاده و علاوه بر اکسیژن، استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی (یا‌‌ همان ونتیلاتور) برای وی ضروری شود. به این صورت که قطع بیمار از این دستگاه، می‌تواند برایش خطرات جانی به همراه داشته باشد. وضعیتی نامطلوب و بسیار وخیم که ظاهرا از دید کادر درمانی این بیمارستان، طبیعی است!

این را می‌شود از توصیه ایشان به خانواده و همراهان بیمار برای ترخیص بیمارشان و نگهداری از وی در منزل متوجه شد. با این توضیح که به خانواده بیمار گفته‌اند برای نگهداری از عزیزشان، دستگاه تنفس مصنوعی و اکسیژن ساز خریداری کرده و در منزل به کمک این تجهیزات از ی نگهداری کنند. آن هم در شرایطی که هنوز متخصص عفونی بر بالین بیمار حاضر نشده و تمامی آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای مقابله با عفونت ریه به بیمار داده می‌شود، به تجویز متخصص مغز و اعصاب است.

به عبارت بهتر، حتی ابتلای بیمار به عفونت بیمارستان هم موجب نشده تا پزشک متخصص در این خصوص بر بالین بیمار بدحال حاضر شده و تلاش کند تا راهکاری برای درمان وی بیابد. اتفاقی عجیب که بعید می‌دانیم مورد پذیرش متخصصین این امر باشد یا با منشور‌ها و قوانین درمانی همخوانی داشته باشد؛‌‌ همان گونه که نمی‌توانیم بپذیریم بیماری که چنین وضعیت وخیمی دارد را ترخیص کرده و به منزل روانه‌اش کنند.

البته اوضاع وخیم‌تر از این حرف هاست، زیرا خبر می‌رسد در اتفاقی باورنکردنی، مسئولان بیمارستان ترجیح داده‌اند با خانواده بیمار بستری اتمام حجت کرده و مجابشان کنند یا بیمار را ترخیص کرده و به منزل ببرند و یا در غیر این صورت منتظر باشند تا مسئولان بیمارستان جهت دریافت مجوز انتقال وی به خانه سالمندان اقدام کنند!

سخنی که خانواده بیمار را شوک زده و مجابشان کرده بوده پیش از وقوع هر اتفاق نامبارکی، در راستای احقاق حقوق بیمارشان اقدام کنند، به ویژه آنکه هشیاری بیمارشان در سطح بسیار پایینی قرار گرفته و وابسته بودن تنفسش به دستگاه و احتمالا وخیم شدن اوضاع وی در صورت هر گونه جابجایی، تنها یک گزینه مقابل روی ایشان قرار می‌دهد که‌‌ همان مخالفت با ترخیص این بیمار است.

به ویژه آنکه شنیده‌هایشان حکایت از این دارد، دلیل اصرار پزشکان به ترخیص بیمار، کاستن از شمار بیماران بدحال و در نتیجه سبک شدن کارهای بیمارستان، در آستانه تعطیلات نوروزی و موسم سفر است؛ شایعه‌ای که پیشتر هم درباره عملکرد بیمارستان‌های دیگر مطرح شده و بعید است ریشه در واقعیت داشته باشد؛ اما عملکرد کادر درمانی این بیمارستان به شکلی عجیب در راستای تأیید آن به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.