ذبحی

مشاور معاون اول قوه قضائیه:

اصلاح غیر کارشناسی مجازات مواد مخدر به مصلحت نظام نیست

ذبحی گفت: اصلاح غیرکارشناسی، حذف یا کاهش بعضی از مجازات‌های قانون مبارزه با مواد مخدر به مصلحت مبارزه با قاچاقچیان و قاچاق مواد و نظام نیست.

 

به گزارش راه مبین به نقل از میزان، حسین ذبحی مشاور معاون اول قوه قضائیهبا اشاره به اظهارات اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر اینکه «سیاست دستگاه قضا در رابطه با قاچاق مواد مخدر حذف اعدام نیست»، اظهار کرد: اصلاح غیرکارشناسی، حذف یا کاهش بعضی از مجازات‌های قانون مبارزه با مواد مخدر به مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران و سیاست مبارزه با قاچاقچیان و قاچاق مواد مخدر نیست.

وی افزود: در اواخر مجلس گذشته طرحی از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تهیه شد که بر اساس آن مجازات‌های جرائم مواد مخدر تغییر پیدا کند و مواردی از مجازات‌های اعدام حذف و اصلاح شود و اخیرا تصویب طرح مزبور در دست بررسی و اقدام است.

ادعای بی تاثیر بودن اعدام قاچاقچیان غیرکارشناسی است

ذبحی تصریح کرد: علت و توجیه پیشنهادکنندگان اصلاح قانون این است که مجازات‌ها و محکومیت‌های اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در سال‌های گذشته تاثیری در روند مبارزه نداشته است و باعث کنترل یا کاهش قاچاق مواد مخدر و آسیب‌های وارده نشده است، درحالی که این ادعا غیرکارشناسی بوده و تایید نمی‌شود.

مشاور معاون اول قوه قضائیه به ادعاهای مطرح شده در این زمینه اشاره کرد و ادامه داد: اول اینکه ادعای بی تاثیر بودن مجازات اعدام در سال‌های گذشته متکی به هیچ گونه بررسی و ارزیابی کارشناسی و مستند نیست، بلکه شواهد عینی متعدد خلاف این امر را اثبات می‌کند. مانند اینکه عدم شمول تبصره بند ۶ ماده هشت قانون مبارزه با مواد مخدر قاچاقچیانی که مرفین را به بعضی از شهرها و استان‌های غربی کشور قاچاق می‌کردند و از آن طریق با اسید وارداتی مرفین را به هروئین تبدیل می‌کردند با شمول بند ۶ قانون و لحاظ حکم اعدام برای این قاچاقچیان به نحو قابل توجهی در کاهش قاچاق مرفین به آن شهرها و تولید و تبدیل مرفین به هروئین موثر واقع شد.

سیاست‌های پیشگیری برای مبارزه با قاچاق مواد ضروری است

ذبحی بیان داشت: مورد دیگر اصلاح ماده هشت قانون در سال ۸۹ و شمول مجازات‌های ماده هشت بر موارد روان گردان مانند شیشه بود با توجه به اینکه اصلاح ماده هشت، قانون مجازات قاچاق مواد روان گردان مانند شیشه را در ردیف هروئین، مرفین و موارد مشابه  آن قرارداد و در نتیجه مجازات‌هایی چون اعدام و حبس ابد برای قاچاقچیان شیشه منظور شد و همین اقدام باعث کنترل روند رو به افزایش و خطرناک تولید شیشه در سطح کشور شد، تا آنجا که تولید شیشه در کشور تحت کنترل در آمده و باعث افزایش قیمت آن گردید.

وی اضافه کرد: به طوری که روند تولید و صدور شیشه از کشور به سایر کشورها به واردات آن از کشورهای افغانستان و پاکستان تغییر یافت. در واقع افزایش مجازات جرم شیشه و تعیین مجازات‌های سنگین حبس ابد و اعدام برای قاچاقچیان آن چنان تاثیری در کنترل و مقابله با این نوع جرم ایجاد کرد که روند تولید غیرقابل کنترل و روبه تزاید کارگاه‌های تولید شیشه تحت کنترل قرار گرفت و کاهش تولید شیشه و افزایش هزینه جرم قیمت شیشه تولید شده در کشور را افزایش داد به گونه ای که با گران شدن شیشه صدور آن به خارج مرقون به صرفه نبوده و همین امر باعث توقف صدور آن و به علاوه واردات شیشه از کشورهای افغانستان و پاکستان شد در حقیقت تعیین مجازات های شدید اعدام و حبس ابد برای قاچاق شیشه و بالا رفتن این جرم از رشد فزاینده تولید و ساخت شیشه در کشور جلوگیری کرد و باعث شد کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان به تولید شیشه اقدام کنند.

مستشار دیوان عالی کشور اظهار کرد: اینکه پیشنهاد اصلاح سریع قانون و کاهش مجازات‌های سنگین مانند اعدام شده است از این جهت دارای اشکال است که عوامل موثر در مبارزه با قاچاق مواد و کاهش آسیب‌های آن متعدد و مختلف است و باید مجموع سیاست‌های پیشگیرانه و مقابله با ورود، عرضه و توزیع و تولید مواد مبتنی بر سیاست‌های کلی نظام ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۵ باید مدنظر قرار بگیرد، در واقع مجموع سیاست‌های پیشگیری، درمان، کاهش آسیب، کنترل مرزها، جلوگیری از ورود، محل جابجایی و توزیع مواد در کشور، کنترل پیش سازهای تولید مواد و جلوگیری از تولید یا ورود آنان به کشور و سایر اقدامات مقابله‌ای برای مبارزه با قاچاق مواد ضروری است.

وی یادآور شد: درحالی که صرفا یکی از عوامل متعدد مبارزه با قاچاق مواد و قاچاقچیان اعمال مجازات و آن هم اعدام است، نمی‌توان با نادیده گرفتن سایر عوامل موثر در کنترل قاچاق مواد، صرف مجازات آن هم اعدام را ملاک قرار داد؛ چراکه سایر اقدامات مبارزه و عملیات‌ها برای پیشگیری، درمان و کاهش آسیب و اجرای صحیح مجازات‌های مالی و حبس در مبارزه و کنترل قاچاق مواد مخدر نقش داشته است. در نتیجه نمی توان بدون در نظر گرفتن سایر عوامل موثر در پیشگیری و مبارزه، صرف مجازات اعدام را ملاک قضاوت قرار داد.

اصلاح و کاهش مجازاتهای قانون بدون برنامه و کارشناسی دقیق باعث آسیب‌هایی می‌شود

ذبحی ادامه داد: قطعا لازم است سایر عوامل در میزان اجرا و تاثیر آنها در نظر گرفته شود. الزاما هیچ کسی با مجازات شدید اعدام موافق نیست و هرگاه بتوان با اتخاذ تدابیر قانونی مناسب با هر عملی و مجازات‌های جایگزین کیفر اعدام را کاهش داد قطعا مورد قبول و پذیرش همه مسئولان ذیربط خواهد بود.

مشاور معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: در حال حاضر اقدام عجولانه در اصلاح قانون و کاهش یا حذف بعضی از مجازات‌ها بدون آنکه از سوی گروهی از متخصصان و کارشناسان اهل فن و با تجربه ابعاد مختلف مبارزه در سالهای گذشته بررسی شود و بدون انجام کارشناسی به طور قطع اصلاح عجولانه قانون به کیفیت موجود دارای آسیب جدی به مبارزه است و این اقدام مشابه آن است که بدون بررسی دریچه های یک سد باز شود و باعث تخریب شهرهای در مسیر گردد. در حالی که هرگونه اقدام دراین موارد نیازمند بررسی کارشناسی و رعایت احتیاط ها و ملاحظات فنی و تخصصی است.

وی ادامه داد: قطعاَ اصلاح و کاهش مجازاتهای قانون بدون برنامه و کارشناسی دقیق باعث آسیب‌هایی خواهد شد که در آینده جبران آن باهیچ قانون و ابزاری ممکن نیست.

هرگونه کاهش مجازات‌ها حتی در حد شایعه باعث تاثیر قابل توجه بازار قاچاق مواد می‌شود

مشاور معاون اول قوه قضائیه بیان داشت: از آنجایی که هرگونه کاهش مجازات‌ها حتی در حد شایعه آن باعث تاثیر قابل توجه بازار قاچاق مواد و دستمزدهای حاملان مواد و هزینه های قاچاق  قیمت دارد و درآمد قاچاقچیان می‌شود به طوری که شایعات مربوط به حذف مجازات اعدام یا کاهش آن بر روند قاچاق و مبالغ و هزینه های حمل و قیمت‌های تاثیر گذاشته است و باعث جسارت و جرأت قاچاقچیان در مواد شده است و طی ماههای گذشته محموله های سنگین یک یا چند تنی موارد کشف می شود که نشان دهنده گسترش فعالیت قاچاقچیان شده است به همین ترتیب هر گونه مساعدت با قاچاقچیان مواد و کاهش مجازاتهای نتیجه مستقیم در افزایش میزان قاچاق مواد و وزن و حجم آنها، کاهش دستمزدهای اجیر شدگان و حاملان مواد و در نتیجه افزایش درآمد قاچاقچیان عمده و مافیای مواد مخدر می‌شود.

قانونگذاران به کاهش صرف یک مجازات توجه نکنند

وی یادآور شد:  توصیه به قانونگذاران این است که به کاهش صرف یک مجازات توجه نکنند بلکه لازم است در  هر تغییر در قانون، مجازات‌های جایگزین آن به طوری که اثر بازدارندگی داشته باشد منظور و تصویب شود و ضمن آن سایر اقدامات بازدارنده برای آن مد نظر قرار گرفته شود.

ذبحی افزود: در حالی که قانون مبارزه با مواد مخدر دارای موارد متعدد ابهام، اجمال و ایراد است اقتضا دارد که قانون گذار قبل از هر چیز با اصلاحات ضروری، ابهام‌های قانون که باعث اختلاف رویه بین قضات کشور و اشکال در رسیدگی ها شده است را اصلاح  کند.

مشاور معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: افزون بر آن اصلاحات ضروری به قانون از جمله مصادره اموال قاچاقچیان است در حالی که یکی از مهمترین عوامل موثر در مبارزه با قاچاقچیان و قاچاق مواد است قاچاق مواد ضربه به بنیان‌های  مالی و ضبط و مصادره اموال و درآمده های فراوان قاچاقچیان می باشد با اصلاح قانون در سال ۸۹ و محدود کردن مصادره اموال به ( اموال ناشی از همان جرم) این قسمت از مبارزه با مشکل مواجه شده است از آنجا که برای مبارزه با قاچاق مواد و درمان و کاهش آسیب معتادان هزینه های فراوانی مورد نیاز است که تامین آن از عهده نظام و ستاد مبارزه با مواد مخدر خارج است، لازم است با اصلاح قانون و مصادره اموال قاچاقچیان و همچنین پیش بینی مقررات خاص ارزشیابی و مقابله با آن درآمدهای ناشی از آن به امر مبارزه و درمان اختصاص یابد آنچه نهایتاَ مورد پیشنهاد و تاکید است اصلاح قانون پس از کارشناسی و مبتنی بر بررسی های کارشناسی باشد ، کاهش مجازات‌ها در حد محدود و مقید به زمان مشخص و قابل تجدید نظر بر اساس نتایج اجرایی آن باشد.

انتهای پیام/س

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.