نوبخت

نوبخت در نشست خبری:

افزایش حقوق کارمندان دولت ۱۰ درصد است/براى همه حالات نقض برجام، گزينه روى ميز داريم

سخنگوی دولت گفت: اینکه گفته شده حقوق کارمندان کمتر از نرخ تورم افزایش می‌یابد کذب بوده و افزایش حقوق کارمندان دولت ۱۰ درصد است

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری امروز سه‌شنبه(۱۱ مهر) با اصحاب رسانه که در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: هفته گذشته بخش‌نامه بودجه سال ۹۷ که مبین رویکرد دولت است را با عنوان رشد اقتصادی، فراگیر اشتغال‌زا و ضد فقر به دستگاه‌ها ابلاغ کردیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: بودجه‌ یکی از برش‌های برنامه ششم توسعه است و ما با ارائه آن به دنبال رشد اقتصادی ۷ تا ۸  درصد بدون اتکا به نفت هستیم، بر این اساس با توجه به بخش‌نامه بودجه میزان ایجاد اشتغال را در قانون برنامه سال آینده پیش‌بینی کردیم.
پیش‌بینی نرخ تورم ۹ درصدی برای سال آینده

وی گفت: برای ایجاد اشتغال باید در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کنیم و به نرخ تورم نیز توجه داشته باشیم، البته پیش بینی می‌شود نرخ تورم در سال آینده، ۹ درصد است و ما متناسب با این نرخ حدود ۱۰ درصد حقوق کارمندان دولت را افزایش خواهیم داد.

نوبخت تصریح کرد: با کسب اجازه از مقام معظم رهبری و مساعدت مجلس شورای اسلامی، بدون برداشت، ۱٫۵ دلار از صندوق توسعه برای ایجاد اشتغال در کشور در نظر بگیریم، همچنین ۵ هزار میلیارد تومان از محل منابع بانک‌ها به این امر اختصاص داده می‌شود، لذا مجموعا حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در سال آینده اعتبار تخصیص داده می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به نرخ بیکاری در سال جاری گفت: خوشبختانه نرخ بیکاری تابستان امسال نسبت به سال گذشته ۱۱درصد کاهش داشت و انتظار داریم روند کاهنده آن را ادامه دهیم.

وی با اشاره به موضوع افزایش حقوق کارمندان دولت خاطرنشان کرد: برخی رسانه‌ها آگاهانه یا ناآگاهانه اعلام کردند دولت حقوق کارکنان خود را کمتر از نرخ تورم پرداخت می‌کند بنده اعلام می‌کنم این اظهارنظر کذب و دروغ است زیرا زمانی که نرخ تورم ۷٫۸ بود حقوق کارکنان دولت را ۱۰ درصد افزایش دادیم، بنابراین در سال آینده با توجه به نرخ تورم حقوق این افراد را به میزان همان ۱۰ درصد افزایش دادند.

نوبخت در ادامه درباره روش جدید بودجه ریزی در سال آینده اضافه کرد: روش بودجه ریزی ما در سال آینده عملیاتی است و با تعیین اهداف کمی، اعتبار دستگاه‌ها را مشخص می‌کنیم البته ممکن است اصلاح بودجه مقاومت‌هایی داشته باشد اما با اطلاع رسانی صحیح رسانه‌ها می‌توان از این چالش عبور کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: بخشی از بودجه سال ۹۶ صرف افزایش حقوق بازنشستگان می‌شود، همچنین باید در نحوه پرداخت‌ها نظارت کافی وجود داشته باشد تا پرداخت غیرمتعارفی صورت نگیرد.

وی بیان کرد: تا دهم مهر امسال ۸ میلیون و ۸۶۵ هزار تن گندم با ارزش ۱۱هزار و ۵۸۴ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شد که تاکنون ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از این رقم به کشاورزان پرداخت شده و ۳ هزار و ۲۹۴ میلیارد تومان هم در دست پرداخت است، ما در تلاشیم در اولین فرصت پول کشاورزان را پرداخت کنیم.

نوبخت ادامه داد: تاکنون به ۲۵ هزار و ۵۵۷ واحد تولیدی، ۱۷هزار و ۹۵۵ میلیارد تومان اعتبار پرداخت شده است.

سخنگوی دولت همچنین درباره خروج تاکسی‌های فرسوده از ناوگان حمل و نقل عمومی افزود: ۵۴ هزار و ۸۸۳ دستگاه تاکسی جدید جایگزین تاکسی‌های فرسوده شده است.

وی با اشاره به وعده رئیس جمهور در اعمال تغییرات اساسی در کابینه دوازدهم اظهار کرد:‌ بیش از ۵۰ درصد کابینه دوازدهم تغییر کرده است و وزرای علوم و نیرو جزء همین تغییرات محسوب می‌شوند، همچنین تعدادی از استانداران نیز جابه جا شدند و برای سایر استانداران هم تغییراتی اعمال خواهد شد.

نوبخت متذکر شد:‌ استاندار کردستان تغییر کرده و ما برای کردستانی‌ها که مردمانی عزیز و شریف هستند و همواره مورد احترام دولت بوده‌اند استانداری انتخاب می‌کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینکه آیا برجام قابل مذاکره مجدد هست یا خیر، اظهار کرد: تنها یک مرجع خاص درباره برجام تصمیم گیری نمی‌کند، بلکه نهادهای قانونی باید در این زمینه اظهارنظر کند؛ به هرحال ما هم نسبت به این قرارداد بین المللی مراعات می‌کنیم و اگر اقدامی در این باره انجام شود ما نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهیم البته دیگران از نقض برجام ضرر می‌کنند.
سفر اردوغان به تهران در جهت توسعه مناسبات و همکاری مشترک است

وی با اشاره به سفر اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ایران ادامه داد: رابطه ما با ترکیه رابطه خوب و مطلوبی است و رفت و آمدهای مقامات این کشور به ایران انجام شده و در آینده نیز می‌شود، بنابراین سفر اردوغان هم برای توسعه مناسبات و اجرای توافقات گذشته است.

نوبخت خاطرنشان کرد: همچنین ما با ترکیه برای مبارزه با تروریسم همکاری و جلسات مشترکی داریم تا بتوانیم به وضعیت سوریه با مشارکت روسیه رسیدگی کنیم، در این راستا مواضع معقول و منطقی میان ترکیه و ایران اتخاذ خواهد شد.

سخنگوی دولت درباره مسئله جدایی کردستان از عراق یادآور شد: در این باره هماهنگی مناسبی میان ایران، ترکیه و دولت عراق برقرار است، امیدواریم با توسعه مناسبات شاهد محو تروریسم باشیم، تروریسم مسئله‌ای فرامنطقه‌ای است.

نوبخت افزود: رابطه ما از سال گذشته برای تحقق این امر با کشور ترکیه افزایش پیدا کرده است، همچنین بخشی از خاک عراق در اشغال تروریست‌ها قرار دارد که ایران و ترکیه باید به این کشور کمک کنند.

وی اضافه کرد: متأسفانه یک رژیم جعلی و نامشروع از تحولات اقلیم کردستان حمایت می‌کند و همان طور که مشاهده می‌کنید همه دنیا آن را نفی می‌کنند.
ایران قائل به حق حاکمیت و تمامیت ارضی دولت عراق است

سخنگوی دولت یادآور شد: حق حاکمیت و تمامیت ارزی دولت عراق از طرف همسایگان خصوصا ایران و ترکیه مورد توجه قرار دارد و ما به حق حاکمیت و تمامیت ارزی عراق و ترکیه احترام می‌گذاریم؛ ایران در جهت تثبیت آن با دولت قانونی آنها هماهنگی لازم را اعمال می‌کند.

نوبخت اضافه کرد: نباید فراموش کرد که امروز تروریسم در منطقه وجود دارد و بخشی از خاک عراق و سوریه در اشغال گروه‌های تروریستی است، بنابراین هرچه اتحاد و انسجام کشورها را بر هم بزند قطعا مورد تایید جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود.

وی درباره تغییرات استانداران یادآور شد: تعدادی از استانداران در سمت استانداری با دولت همکاری نخواهند داشت و تعدادی از آنها هم کسانی هستند که دولت و وزارت کشور از ظرفیت مدیریتی‌شان راضی هستند، لذا بر اساس مقتضیات استانداران تغییر کردند و مدیر جدیدی برای استان‌ها در نظر گرفته شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: اگر فردی در حوزه‌ای موفق باشد و بخواهد در همانجا به فعالیتش ادامه دهد امری قطعی نیست زیرا هر فردی قابلیت‌های خاص خود را دارد و می‌تواند در استان دیگری انجام وظیفه کند. به هر حال عملکرد و معدل مدیریت استانداران در دولت دوازدهم نسبت به دولت قبل افزایش خواهد یافت.

نوبخت خاطر نشان کرد: شش ماه یک بار جلسه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی با حضور سران قوا و مسئولان مربوط در حضور مقام معظم رهبری تشکیل می‌شود. مقرر بود اردیبهشت این جلسه برگزار شود که به دلیل انتخابات ریاست جمهوری شورای اسلامی شهر و روستا این امکان فراهم نشد، تصور می‌کنم جلسه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی در آبان برگزار شود.

وی گفت: هر کشوری موضوعات امنیتی خاص خود را دارد و در برخی موارد هم ما با این کشورها منافع ملی مشترک داریم. بحث مبارزه با داعش و گروه‌های تروریستی تنها خاص منطقه نیست بلکه این گروه تروریستی امنیت اروپا، آمریکا و سایر کشورهای دنیا را سلب کرده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: مبارز ه با تروریسم ابعاد جهانی دارد به همین دلیل همکاری ایران و ترکیه در این زمینه افزایش یافته است و اگر ما کنار یکدیگر نباشیم حقوق انسان‌ها مخدوش خواهد شد.

نوبخت تاکید کرد:‌ همکاری ایران با ترکیه، سوریه و روسیه در مبارزه با تروریسم افزایش یافته است و در این زمینه جلسات مشترکی برگزار کردیم، همچنین کمک ترکیه و ایران برای تحقق این امر به دولت عراق قابل درک است و جهان هم باید به این کشور کمک کند.

وی یادآور شد: هر آنچه باعث چند پارگی است به عنوان ضعف شناخته می‌شود، بنابراین ما در عرصه سیاسی و نظامی با ترکیه رابطه منطقی و تعریف شده داریم تا شاهد حذف تروریسم از منطقه باشیم.
طرح تحول سلامت از برنامه‌های مهم دولت دوازدهم است

سخنگوی دولت درباره تخصیص بودجه به حوزه بیمه سلامت گفت: بودجه بیمه سلامت دو برابر شده است، ما به این حوزه بیش از ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده‌ایم همچنین طرح تحول سلامت از طرح‌ها و برنامه‌های مهم و اساسی دولت دوازدهم به شمار می‌آید.

نوبخت در ادامه درباره قانون واقعی هدفمندی یارانه‌ها و حذف یارانه‌بگیران غیر نیازمند تصریح کرد: یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی هدفمندی صحیح یارانه‌ها است که در این زمینه مجلس به منظور هدفمندی واقعی یارانه‌ها در توجه به تولید و اشتغال اعلام آمادگی کرد تا ما با همکاری آن‌ها بتوانیم در لایحه بودجه ۹۷ بندهای اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنیم.

وی درباره اعمال تحریم‌های ضدایرانی آمریکا، متذکر شد: آمریکا به زعم خودش قصد داشت دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را به تاخیر بیندازد اما ما هنوز به دنبال سلاح اتمی نبوده‌ایم و در برابر نقض برجام گزینه‌هایی روی میز داریم.

سخنگوی دولت درباره وضعیت شرکت هپکو و کارکنان آن گفت: شرکت‌هایی از قبیل هپکو غیردولتی هستند، اما دولت خود را موظف به مشکلات این شرکت و کارکنان آن می‌داند، از این رو با مسئولان هپکو جلسه برگزار کردیم تا مشکلات آن‌ها را رفع کنیم البته پیش از این نیز دولت تصمیماتی برای بهبودی وضعیت شرکت هپکو اتخاذ کرد چرا که معتقدیم کارکنان این شرکت محترم هستند و باید مشکلات آن‌ها را رفع کنیم به این منظور دولت وزرای خود را برای رسیدگی بهتر به مشکلات کارکنان آن مامور کرد.

نوبخت با اشاره به رابطه ایران و عربستان اضافه کرد: این موضوع نیازمند زمان مطالعه و بررسی مناسبات است. بنابراین زمانی که عزت و کرامت ایرانیان حفظ شود قطعا مراودات ما ادامه پیدا می‌کند، چرا که حفظ شان ایرانیان برای ما در اولویت است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.