جهانگیری در جلسه شورای عالی انرژی:

افزایش مصرف بی رویه برق مسئله‌ای نگران‌کننده برای کشور است

معاون اول رئیس جمهور گفت: افزایش مصرف بی‌رویه برق چالشی نگران‌كننده برای كشور است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،جلسه شورای عالی انرژی ظهر امروز (دوشنبه ) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش نماینده وزارت نیرو در خصوص روند افزایشی مصرف برق در كشور، گفت: افزایش مصرف بی رویه برق چالشی نگران كننده برای كشور است و جلوگیری از این روند تنها با همراهی و همكاری مردم میسر است زیرا اگر مردم همكاری لازم را در راستای اصلاح الگوی مصرف انرژی با دولت انجام ندهند، تلاش های وزارت نیرو به تنهایی نتایج چندانی را در بر نخواهد داشت.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به یكی از موضوعات مطرح در جلسه درباره تشكیل كارگروه هماهنگی صادرات برق و گاز طبیعی، اظهار داشت: لازم است چارچوب روشنی برای صادرات برق و گاز تعیین شود تا شركت های خصوصی متقاضی صادرات برق و گاز بتوانند در این چارچوب و براساس ساز و كاری مشخص فعالیت كنند.

در این جلسه كه وزرای نفت، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و روسای سازمان های برنامه و بودجه كشور، انرژی اتمی و حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند گزارشی از عملكرد ماده ۷۴ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ارائه شد كه براساس این گزارش از سال ۹۰ تا پایان سال ۹۴ بر اثر اقدامات وزارت نیرو، حدود ۱۵۲ میلیون بشكه نفت خام صرفه جویی صورت گرفته كه منجر به كاهش ۴۲ میلیون تن دی اكسید كربن شده است.

در این گزارش همچنین اعلام شد كه بر اثر اقدامات وزارت نفت از سال ۹۰ تا ۹۴، به میزان ۲۷۲ میلیون بشكه نفت خام صرفه جویی شده كه منجر به كاهش ۱۳۶ میلیون تن دی اكسید كربن گردیده و در همین مدت ۱۴٫۱ میلیارد كیلو وات ساعت برق توسط سازمان انرژی اتمی كشور تولید شده كه این میزان تولید، موجب صرفه جویی ۲۴ میلیون بشكه معادل نفت خام و كاهش ۹٫۵ میلیون تن CO2شده است.

در این نشست همچنین طرح راه اندازی بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست بعنوان پیشنهادی از سوی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور مطرح شد كه پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد شركت های متقاضی بتوانند گاز و برق صرفه جویی شده را به مصرف كنندگان داخلی با قیمت بالاتر از نرخ های مصوب دولت بفروشند.

پیشنهاد كمیسیون تخصصی شورای عالی انرژی مبنی بر تشكیل كمیته هماهنگی صادرات برق و گاز از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود كه پس از بحث و بررسی مقرر شد چارچوبی روشن و ساز و كاری دقیق برای صادرات برق و گاز توسط بخش خصوصی تعیین و در شورای عالی انرژی مطرح شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.