بارندگی

افزایش ۱۳۲ درصدی بارش ها در کشور نسبت به سال گذشته

بررسی‌ها نشان می‌دهد بارش‌ها در حوضه‌های آبریز اصلی تا ۱۰ اردیبهشت ماه به ۳۱۸ میلیمتر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳۲ درصد رشد داشته است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از میزان،  بررسی آخرین وضعیت بارش‌ها در سال ۹۸ حاکی از آن است که ارتفاع بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز از ابتدای مهرماه سال ۹۷ تا ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری به ۳۱۸.۵ میلیمتر رسیده است.

لازم به ذکر است که بارش‌ها نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۱۷ میلیمتر) معادل ۴۷ درصد و نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۱۳۷ میلیمتر) معادل ۱۳۲ درصد افزایش داشته است.

بررسی بارش‌ها در حوضه آبریز دریای خزر نشان می‌دهد که در سال آبی جاری تاکنون در این حوزه ۴۸۲ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته با افزایش ۶۱ درصدی و نسبت به دراز مدت رشد ۵۳ درصدی داشته است.

همچنین در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۵۲۴ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با سال گذشته با ۱۸۷ میلیمتر بارش با رشد ۱۸۰ درصدی روبرو بود و نسبت به دراز مدت ۵۰ ساله افزایش ۵۴ درصدی داشته است.

براساس این گزارش حوضه آبریز دریاچه ارومیه در مدت ذکر شده شاهد ۴۵۱ میلیمتر بارش بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته با رشد ۳۸ درصدی و نسبت به دراز مدت افزایش ۶۳ درصدی داشته است.

گفتنی است میزان بارش در حوضه فلات مرکزی ایران با ۱۵۱ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۹۹ میلیمتر بوده و در دراز مدت ۵۰ ساله با رشد ۳۷ درصدی روبرو بوده است.

همچنین بارش‌ها در حوضه مرزی شرق تا ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۹۸ به ۱۰۰ میلیمتر رسیده که نسبت به سال گذشته با رشد ۱۹۸ درصدی و در دراز مدت رشد ۸ درصدی داشته است.

لازم به ذکر است در حوضه آبریز قره‌قوم تاکنون ۲۶۱ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته با رشد ۱۴۴ درصدی و در دراز مدت با رشد ۳۹ درصدی روبرو بوده است.

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.