فرید اسسرد

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق

اقلیم قبل از طرح رفراندوم باید مشکلات خود با بغداد را حل می‌کرد/ حمایت‌های ایران از اکراد عراقی یک افتخار تاریخی است

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق می‌گوید: عدم اتحاد ملی در اقلیم کردستان که زاده اختلافات سیاسی احزاب کردی است مهمترین مانع پیشِ‌روی برگزاری رفراندوم محسوب می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،«فرید اسسرد» عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق با اشاره به مهمترین موانع پیشِ‌روی رفراندوم اقلیم کردستان از جمله فقدان اتحاد داخلی، گفت: از دیگر مشکلات داخلی رفراندوم، خلأ سیاسی ناشی از اتمام دوره ریاست مسعود بارزانی است که با گذشت دو سال، هنوز انتخاباتی جهت تعیین رئیس جدید اقلیم صورت نگرفته است.

وی گفت: پارلمان اقلیم کردستان نزدیک به دو سال است که از سوی حزب دموکرات کردستان عراق تعطیل شده و حتی یک نشست عادی هم در این مدت برگزار نشده است.

اسسرد در خصوص مشکلات خارجی مرتبط با رفراندوم اقلیم کردستان گفت: تاکنون در سطح عراق، منطقه و جهان هیچ حمایتی از طرح رفراندوم اقلیم کردستان صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان ساخت: کشورهای منطقه صلاح اقلیم کردستان را در این می‌دانند که از طریق گفتگو و مذاکره، مشکلات و مسائل اربیل ــ بغداد چاره‌یابی شود.

در حالی که مسعود بارزانی بر برگزاری رفراندوم در مناطق مورد منازعه با حکومت بغداد اصرار دارد، عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق در خصوص واکنش‌های حکومت مرکزی به چنین موضوعی گفت: حکومت مرکزی عراق در واقع با اصل رفراندوم مخالف است نه‌تنها با برگزاری آن در مناطق مورد منازعه. بغداد برگزاری رفراندوم را مسئله‌ای غیرقانونی و خلاف آنچه در قانون اساسی کشور آمده است می‌داند و اجازه نخواهد داد در صورت برگزاری رفراندوم، این پروسه در مناطق مورد منازعه اجرایی شود.

فرید اسسرد در خصوص مشکلات اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق به‌ویژه با محوریت رفراندوم گفت: تاکنون اقدام خاصی در خصوص رفع مشکلات با حکومت مرکزی صورت نگرفته است، اربیل معتقد است که در مرحله نخست در ۲۵ سپتامبر رفراندوم برگزار و بعدها وارد فاز مذاکرات جدی با بغداد شود و این مسئله کاملاً بالعکس شده است زیرا اقلیم کردستان قبل از هر مسئله‌ای لازم بود در راستای رفع مشکلات خود با بغداد قدم بردارد.

مناطق مورد منازعه یا همان مناطقی که مشمول ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق است در حال حاضر تحت حاکمیت حکومت مرکزی این کشور هستند اما سردمداران کرد در اقدامی غیرقانونی بر برگزاری رفراندوم ادعایی خود در این مناطق به‌ویژه شهر نفت‌خیز کرکوک اصرار دارند. این مسئول اتحادیه میهنی کردستان در پاسخ به سؤالی در این زمینه گفت: سرنوشت سیاسی این مناطق بر مبنای آنچه در قانون اساسی عراق آمده تاکنون تعیین تکلیف نشده است و این یکی از موانع پیش‌ِ‌روی اقلیم کردستان در برگزاری رفراندوم است و در صورت تعویق برگزاری رفراندوم در این مناطق نمی‌توان انتظار داشت که بدون مشکل خاصی اهداف مدنظر اقلیم در این مناطق محقق شود، بنابراین این مناطق در مرحله اول می‌بایست بخشی از اقلیم کردستان باشند و بعدها سخن از اقدامات دیگری همچون رفراندوم به میان آید.

اسسرد در خصوص واکنش‌های ایران و ترکیه به موضوع رفراندوم اقلیم کردستان و تأکید آنها بر لزوم حفظ تمامیت ارضی عراق گفت: بیشتر واکنش‌های منطقه‌ای در خصوص رفراندوم مربوط به دو کشور ایران و ترکیه به‌عنوان دو کشور همسایه عراق هستند و این موضوع برای ما از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است. این کشورها دارای مرز مشترک با اقلیم کردستان هستند. البته قبل از مذاکره و تبادل نظر با تهران ــ آنکارا، لازم بود اقلیم کردستان به‌صورت جدی وارد فضای مذاکرات با بغداد می‌شد و بعدها با دول مهم منطقه مشورت و مذاکره صورت می‌گرفت.

حمایت ایران از اکراد عراقی یک افتخار تاریخی است

وی در پاسخ به سؤال دیگری که چرا مسئولین حزب دموکرات کردستان عراق به‌تنهایی ایران را در نقطه مقابل رفراندوم اقلیم کردستان قرار می‌دهند، گفت: افکار عمومی کرد می‌دانند که رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و دیگر مسئولین ارشد ترکیه بارها موضوع رفراندوم اقلیم کردستان را غیرقانونی دانسته و بر عدم اجرای آن تأکید کرده‌اند، بنابراین موضوع رسمی ایران و ترکیه نه‌تنها برای مسئولین سیاسی اقلیم بلکه برای مردم هم واضح است که بر حفظ تمامیت ارضی عراق تأکید دارند.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق موضوع نقش مؤثر و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران را در نبرد علیه داعش یادآور شد و گفت: حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران موضوعی تاریخی است، می‌توانم تنها به اظهارات مسعود بارزانی بسنده کنم که گفته است در حالی که کشورهای دیگر هنوز موضع روشنی در حمایت از اقلیم کردستان عراق نداشتند این جمهوری اسلامی ایران بود که به‌عنوان اولین کشور در دفع تهدیدات و حملات داعش به کمک کردها شتافت. این گفته، سندی آشکار بر نقش مؤثر و حمایت جمهوری اسلامی ایران از اکراد عراقی است و این به‌عنوان یک افتخار برای ایران در تاریخ به ثبت خواهد رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.