ارنست

ارنست:

امریکا ترکیه را تشویق کرده تا مرزهای خود با سوریه را ببندد

سخنگوی کاخ سفید: آمریکا از مدتی پیش ترکیه را تشویق کرده تا برای بستن مرزهایش با سوریه اقداماتی قاطع انجام دهد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سخنگوی کاخ سفید گفت از اقدامات ترکیه درباره سوریه حمایت می کنیم.
 جاش ارنست در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید: من می خواهم نظر شما راجع به عملیات نظامی ترکیه در سوریه جویا شوم، آیا آمریکا در این عملیات و یا برنامه ریزی آن مشارکت دارد و سئوال دیگر من این است که آیا شما نگران تنش بین ترکیه و کردها نیستید؟گفت: شما به چند موضوع پیچیده در داخل سوریه اشاره کردید. به نظرم اگر بخواهم به طور مستقیم به سئوال شما پاسخ بدهم باید بگویم که آمریکا از مدتی پیش ترکیه را تشویق کرده است تا برای بستن مرزهایش با سوریه و به طور ویژه در این بخش از مرز اقداماتی قاطع  انجام دهد. در جریان سفر پاییز سال گذشته رئیس جمهور اوباما به آنتالیا این موضوع در دیدار وی با رئیس جمهور اردوغان مطرح شد. حقیقت این است که اقدامات جدید ترکیه نشانه ای از پیشرفت در این زمینه است. حتی در جریان دیدار پاییز سال گذشته رئیس جمهور اوباما اعلام کرد که اگر ترکیه نیاز پشتیبانی و حمایت  آمریکا و ائتلاف داشته باشد ما آماده ایم  و خوشحال می شویم که این پشتیبانی را فراهم کنیم زیرا بستن مرزها یک اولویت راهبردی است. بخشی از این موضوع به خاطر این است که خطوط امدادرسانی داعش در این بخش از مرز صورت می پذیرد و بستن این بخش از مرز بخشی از تلاشهای راهبردی ما محسوب می شود. همکاران من در وزارت دفاع می توانند جزئیات بیشتری درباره پشتیبانی های نظامی فراهم شده برای اقدامات صورت گرفته از طرف ترکیه مهیا کنند. همانطور که می دانید آمریکا از امکانات و قابلیت هایی برخوردار است که می تواند در این موقع ارزشمند باشند. هم پیمانان ما در ناتو و ترکیه مشارکت قابل توجهی در مبارزه با داعش داشته اند.
وی افزود: شما به موضوع تنش بین ترکیه و جمعیت کرد منطقه اشاره کردید، باید بگویم که این تنش از مدت ها پیش وجود داشته است. این موضوعی است که مطمئنا ما آن را زیر نظر خواهیم داشت. آمریکا به طور قاطع و شدیدا هرگونه اقدام تروریستی را محکوم کرده است. از طرف دیگر نیروهایی در داخل سوریه هستند که نیروهای کرد در میان آنها وجود دارند که مشارکت قابل توجهی در مبارزه ما با داعش داشته اند. لازم به گفتن نیست که ما شاهد اوضاع پیچیده ای هستیم که به آن توجه داریم و آن را زیر نظر داریم.

حمله به دانشگاه کابل نشان دهنده چالش های امنیتی است که مردم افغانستان با آنها روبرو هستند
ارنست در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید: آیا رئیس جمهور اوباما در جریان حمله به دانشگاه کابل قرار گرفته است،گفت: من در حال حاضر نمی دانم که تا چه حد به رئیس جمهور اوباما در این رابطه اطلاع رسانی شده است. مقامات کاخ سفید در حال پیگیری وضعیت موجود هستند. بر اساس آخرین اطلاعاتی که من دریافت کرده ام نیروهای امنیتی افغانستان در محل حضور دارند و در حال پاکسازی دانشگاه هستند. تیراندازی متوقف شده است اما تلاشها همچنان ادامه دارد. من اطلاعات بیشتری در رابطه با شمار تلفات در اختیار ندارم. برخی از مقامات دفاعی اعلام کرده اند که مشاوران نیروهای ائتلاف به نیروهای امنیتی افغانستان در این عملیات مشاوره لازم را داده اند. این موضوع بر اهمیت چالش های امنیتی که مردم افغانستان با آنها روبرو هستند، تاکید دارد. اما انتظار داریم که قابلیت ها و توانایی های نیروهای امنیتی افغانستان بهبود پیدا کند. این موضوع تصادفی روی نمی دهد. شما شاهد تلاشهای قابل توجه آمریکا و هم پیمانانش برای افزایش توانایی ها و قابلیت های نیروهای امنیتی افغانستان بوده اید  تا امنیت کشور خود را تامین کنند.

همچنان نگران اقدامات تحریک آمیز کره شمالی هستیم
ارنست در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره آزمایش موشکی کنونی کره شمالی گفت: اجازه بدهید این موضوع را تایید کنم که فرماندهی راهبردی آمریکا آزمایش موشکی کنونی کره شمالی از یک زیردریایی را ردیابی و تعقیب کرده است. این آزمایش موشکی بالستیک از یک زیردریایی در سواحل سینبو انجام شد و موشک شلیک شده در دریای ژاپن فرود آمد. این آزمایش موشکی تهدیدی برای آمریکای شمالی ایجاد نکرد. باید بدانید که ما این آزمایش موشکی را از نزدیک بررسی کردیم و همچنان از اقدامات تحریک آمیز رژیم کره شمالی نگران هستیم. ما در یکسال گذشته توانسته ایم به روشی موثر و در تعامل با دولت چین فشارهای بیشتری را بر رژیم کره شمالی وارد کنیم. شما در سطح بین المللی شاهد این موضوع بوده اید که ما همراه با همپیمانان بین المللی خود و از جمله چین تلاش ها را در جهت  منزوی کردن رژیم کره شمالی چند برابر کرده ایم. ما همچنان به همکاری های خود با چین برای افزایش این فشار ادامه می دهیم.
وی افزود: البته چینی ها نگرانی خود را درباره اعزام دو سامانه ضد موشکی به کره جنوبی هم اعلام کرده اند. ما این سامانه های موشکی ضد بالستیک را به منظور مقابله با تهدیدهای کره شمالی به کره جنوبی اعزام کرده ایم. ما اعلام کرده ایم که این دو سامانه تنها دو سامانه دفاعی برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی هستند. معتقدیم که این نمی تواند منبع نگرانی برای چینی ها باشد. تهدیدی که هم پیمانان ما در کره جنوبی با آن روبرو هستند یک تهدید بدیهی و آشکار است. معتقدیم که این موضوع نمی تواند به تلاشهای ما برای افزایش فشارها بر کره شمالی و از طریق تعامل با چین آسیبی وارد کند. در نهایت چین هم منافعی دارد و معتقدیم می توانیم در تعامل با چین فشارها بر کره شمالی را افزایش دهیم.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.