صالحی

صالحی:

امیدواریم قول های اروپایی ها عملی شود

رئیس سازمان انرژی اتمی پس از دیدار با کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفت: در رابطه با مسائل بانکی پیشنهاداتی ارائه شد که اروپایی‌ها در حال برداشتن قدم‌های اولیه در این رابطه هستند.تا زمانی که این قول‌ها محقق نشود نمی‌توانیم با قوت صحبت کنیم.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از میزان،  علی اکبر صالحی  امروز شنبه پس از دیدار با «کانیه‌ته» کمیسر انرژی اتحادیه اروپا طی یک نشست خبری اظهار کرد: این فرصت برای جمهوری اسلامی ایران پیش آمده است که در مجموعه فعالیت‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا تحت عنوان «یورو اتم» فعالیت داشته باشد.

وی با اشاره به مذاکراتش با کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفت: با توجه به خروج امریکا از برجام آقای کانیه‌ته برای ما اقداماتی که اتحادیه اروپا در واکنش به این خروج در صدد انجام آن‌ها است را تشریح کرد، بخصوص بحث مسدودسازی را که به قانون سال ۱۹۹۶ مربوط می‌شود و اتحادیه اروپا قرار است آن را احیا کند.

صالحی افزود: در رابطه با مسائل بانکی نیز پیشنهاداتی ارائه شد که اروپایی‌ها در حال برداشتن قدم‌های اولیه در این رابطه هستند؛ همچنین در خصوص بکارگیری یورو برای تعاملات مالی میان ایران و اتحادیه اروپا هم پیشنهاداتی شده و اقدامات اولیه انجام شده است.

وی گفت: ما تا زمانی که این قول‌ها محقق نشود نمی‌توانیم با قوت صحبت کنیم، ولی به هرحال قدم‌های اولیه برداشته شده و ما امیدواریم در آینده نزدیک شاهد عملیاتی شدن قول و قرار‌های طرف اروپایی باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اقدام آمریکا در خروج از برجام یک اقدام نابخردانه بوده و نشان از برداشت صحیح مسئولان ارشد نظام ما داشته که نمی‌توان به امریکا اعتماد کرد؛ اظهار داشت: این حرف اگر آن موقع برای عده‌ای مسموع نبود الان برای کل جامعه جهانی مسموع شده و مشخص شده که امریکا یک کشور قابل اتکا و قابل اعتماد در تعاملات بین‌المللی نیست، ولی ما همچنان که در این چهل سال روی پای خود ایستاده‌ایم و مقابل تمام محدویت‌های مقاومت کرده‌ایم یقینا از این به بعد هم می‌توانیم به سهولت از هر مانعی بگذریم.

وی تاکید کرد: امروز ایران در وضعیت بسیار مقتدری است و وضعیت ما قابل مقایسه با ابتدای انقلاب نیست و ظرفیت ایران به گونه‌ای است که دیگر نمی‌توانند به سهولت به ما فشار آورند. البته می‌توانند در حرکت ما کندی ایجاد کنند، اما نخواهند توانست ما را متوقف کنند.

صالحی افزود: برجام یک معاهده و یک توافق‌نامه بسیار مهم بین‌المللی است که در جهت منافع جامعه بین‌الملل قرار دارد و با رفتن یک کشور از آن اگرچه ممکن است به واسطه جایگاه آن کشور مشکلاتی به لحاظ اختلال در اقتصاد و امور بانکی ایجاد شود، اما اینگونه نیست که به‌عنوان یک مانع جدی برای ما تلقی شود.

در ادامه این نشست خبری، کانیه‌ته کمیسر اتحادیه اروپا، اظهار کرد: برجام توافق‌نامه‌ای است که برای صلح منطقه‌ای و جهانی از اهمیت برخوردار است و ما به‌صورت همه‌جانبه خواستار ادامه همکاری برای اجرای هرچه بهتر برجام هستیم.

کمیسیر انرژی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: خروج امریکا از برجام اثری ندارد و ما تلاش داریم بتوانیم در کنار برجام همکاری‌های اقتصادی خود را با ایران حفظ کنیم.

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.