خطیب موقت نماز جمعه تهران:

امید به بیرون موجب بر زمین ماندن اقتصاد مقاومتی شد/ برخی جوری وانمود می‌کنند با حل شدن برجام کشور گلستان شده

امام جمعه موقت تهران گفت: «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند»؛ شعار فاطمی است؛ حضرت زهرا(س) دفاع از ولایت را وظیفه خود می‌دانست.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از مشرق، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب موقت نماز جمعه تهران در  اولین نماز عبادی سیاسی جمعه  تهران در سال ۹۵ با اشاره به میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) اظهارداشت:‌ باید گفتمان فاطمی و آرمان و مسیر ایشان، مسیر و راه ما باشد.

وی با بیان اینکه گفتمان حضرت فاطمه (س) گفتمان دین مداری در همه عرصه‌ها بود، افزود: یکی از مسائل اصلی این گفتمان داشتن موضع در زمانی است که حق از باطل مشخص است.

خاتمی ادامه داد: بی طرفی در زمانی که باطل از حق مشخص شده در واقع مخالفت با حق است و حضرت زهرا(س) به ما آموخت که موضع داری در دفاع از حق یک ضرورت است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه حضرت زهرا دفاع از ولایت را وظیفه خود می‌دانست، تصریح کرد: شعار «ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند» شعار فاطمی است.

وی افزود: شنیده‌ام برخی گفته‌اند که ما این شعار را قبول نداریم؛ باید به این افراد گفت که شما یک حقیقت را قبول ندارید و این شعار شعاری است که ریشه در حقیقت فاطمه (س) و روایات ما دارد.

خاتمی در خطبه دوم نمازجمعه امروز تهران با اشاره به ایام نوروز و سفرهای مردم به اقصی نقاط کشور، ضمن ابراز ناراحتی از آمار بالای تصادفات جاده‌ای گفت: این تصادفات ما را در رنج و اندوه فراوان قرار می‌دهد و نمی‌توانیم غم خود را از این همه فوت هموطنانمان پنهان کنیم.

وی در ادامه با اشاره به سالروز ولادت امام راحل در تاریخ قمری و همزمانی آن با ولادت حضرت زهرا (س) گفت: امام (ره) حق عظیمی به گردن ملت ما و جهان اسلام دارد و ما وظیفه داریم یاد ایشان را همواره گرامی بداریم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به نامگذاری سال ۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» اظهارداشت: رهبر انقلاب فرمودند که این نامگذاری برای این است که اقتصاد مقاومتی به یک گفتمان عمومی تبدیل شود و قطعاً این شعار تنها برای امسال نخواهد بود.

خاتمی اقدامات انجام شده در زمینه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را یادآور شد و تصریح کرد: سالیان گذشته مدتی به امید برجام و اینکه برجام چه می‌شود و گشایش‌هایی به روی ما ایجاد خواهد شد گذشت و در واقع امید به بیرون بود و به همین دلیل اقتصاد مقاومتی مقداری بر زمین ماند.

وی ادامه داد البته در این دوران شعار اقتصاد مقاومتی فراوان داده شد و حتی بخش‌هایی از مقدمات تحقق آن نیز فراهم شد ولی رهبری با این نامگذاری نشان دادند که در انتظار اقدام هستند تا این سیاست‌ها از حالت شعار درآمده و خروجی آن در انتهای سال ۹۵ دیده شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اضافه کرد: تفسیر اقتصاد مقاومتی نیز از سوی رهبر معظم انقلاب انجام شده و ایشان فرمودند که اقتصاد مقاومتی یعنی مقاومت اقتصاد؛ یعنی اقتصاد را به گونه‌ای تصحیح کنیم که تکان‌های جهانی آن را نلرزاند و بالا و پایین شدن قیمت نفت بر روی آن تاثیر نگذارد.

خاتمی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب برای آنکه تفسیرهای گوناگونی از اقتصاد مقاومتی صورت نگیرد ۱۰ راه برای تحقق آن ارائه کردند که کلیدی‌ترین آن رونق تولید است که البته در روایات ما نیز بر بحث تولید و صنعت تاکید شده است.

وی با بیان اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید در عرصه فرهنگ کار نیز تلاش هایی صورت گیرد اظهار داشت: متاسفانه در بخشی از جامعه ما که بیکار هستند منظورشان از کار یک شغل اداری است که باید گفت کار فقط کار اداری و پشت میز نشستن نیست.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اضافه کرد: در پشت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منافع و مصالح جامعه نهفته است پس نباید نگاه جناحی به این سیاست‌ها ایجاد شود چون نگاه جناحی در واقع ذبح کردن شعار اقتصاد مقاومتی است.

خاتمی با اشاره به ابراز نگرانی رهبر معظم انقلاب از تعطیلی واحدهای تولیدی افزود: رهبری فرمودند که ۶۰ درصد بنگاه‌های تولیدی ما یا تعطیل است و یا با ظرفیت کم کار می‌کند؛ اقتصاد مقاومتی می‌گوید که بنگاه‌های تولیدی تا جایی که می‌شود باید مجددا آغاز به کار کرده و مابقی بنگاه‌ها نیز تولیدات خود را بالا ببرند.

وی در ادامه خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به روز ۱۲ فروردین، این روز را روز عید جمهوری اسلامی و تجلی مردم سالاری دینی خواند و گفت: در چهارچوب مردم سالاری دینی مردم بر سرنوشت خود مسلط هستند؛ اتفاقی که در تاریخ ایران بی سابقه بوده و کسانیکه تاریخ را مطالعه کرده‌اند می‌دانند که تاریخ ایران متعلق به شاهان و دیکتاتورها بوده و نعمت حکومت مردم بر مردم به برکت جمهوری اسلامی به ملت ما بازگشت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه از ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی دو طرز تفکر همواره وجود داشته و از این پس نیز وجود خواهد داشت، گفت: یک طرز تفکر این است که حکومت ایران نیز مانند دیگر حکومت‌های جهان است و طرز تفکر دیگری نیز وجود دارد که می‌گوید ما یک حکومت اسلامی هستیم و با دیگر حکومت‌ها تفاوت داریم.

خاتمی در تشریح این دو طرز تفکر و استراتژی هر کدام از آن‌ها اظهار داشت: طرز تفکر اول اسلام را یک تشریفات دانسته و می‌گوید که چرا دین را در حکومت دخالت می‌دهیم؛ این طرز تفکر همان تفکر سکولاری است.

وی ادامه داد: اما طرز تفکر دوم می‌گوید تمام مقصد ما مکتب ماست و وظیفه تشکیل نظام جمهوری اسلامی آوردن اسلام به صحنه است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه صاحبان تفکر اول می‌گویند باید شعار مرگ بر امریکا را رها کرد و باید تسلیم امریکا شد گفت: دو راهی که رهبر انقلاب فرمودند این است که می‌گویند یا تسلیم یا فشار و مشکلات؛ اما حرف ما این است که می‌گوییم نه تسلیم نه فشار؛ امریکا و همراهان آن باید بدانند که ملت ما سلطه ناپذیر است.

خاتمی اضافه کرد: یکی دیگر از شاخصه‌های طرز تفکر اول این است که می‌گوید تا کی می‌خواهی با رژیم صهیونیستی دعوا داشته باشید و به صراحت می‌گویند باید از شعار محو رژیم صهیونیستی دست بردارید اما طرز تفکر دوم براساس آیات قرآن می‌گوید که مصداق بارز یهود مورد اشاره در قرآن، رژیم صهیونیستی است.

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند ۷۰ سال از غصب زمین‌های فلسطینیان گذشته و باید این مسئله را فراموش کرد گفت: مگر گذشت زمان دزد را تبرئه می‌کند؟ به امید خدا رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به نوع نگاه اول و داشتن امید به غرب اظهار داشت: در این نگاه همه امیدها به غرب است و جوری وانمود می‌شود که اگر برجام حل شود کشور گلستان می‌شود و فتح الفتوحی صورت گرفته و حالا که ظاهرا این آب‌نبات خیلی مزه کرده از برجام یک،‌ 2 و ۳ سخن می‌گوید.

خاتمی با انتقاد از مطرح کنندگان برجام ۲و ۳ گفت: ببینید که کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه جسارت‌هایی به ملت ما می‌کنند و حتی یکی از آنها گفته است که اگر رئیس جمهور شود توافق هسته‌ای با ایران را پاره می‌کند.

وی با اشاره به تلاش‌های تیم مذاکره کننده هسته‌ای در زمان مذاکرات گفت: ما از همین تریبون از مذاکره کنندگان هسته‌ای تقدیر کردیم و آن‌ها را سربازان خط مقدم دیپلماسی خواندیم ولی تاکید می‌کنیم که نباید به غرب امید داشت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: طرز تفکر اول می‌گوید اگر یک زندگی آباد می‌خواهی باید با دشمنان کنار بیایی ولی طرز تفکر مقابل می‌پرسد آنهایی که تسلیم دشمن شدند چه به روزشان آمده که ما نیز بخواهیم تسلیم دشمن شویم؛ به عنوان مثال دیدیم که عامل متلاشی شدن شوروی سابق همین نگاه نزدیک شدن به تعامل با غرب بود.

خاتمی با بیان اینکه نوع نگاه اول از تشر امریکا شدیداً می‌ترسد، اظهار داشت: من در روزهای ابتدایی قضایای هسته‌ای در هیات رئیسه خبرگان بودم و می‌دیدم که برخی‌ها را وحشت گرفته بود ولی طرز تفکر دوم معتقد است که دشمنان ما در کاخ شیشه‌ای نشسته‌اند.

وی در ادامه این خطبه با اشاره به تهدیدهای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا علیه ایران و تحریم‌های جدید وضع شده علیه کشورمان گفت: این مسائل برای مردم ما غیرعادی نیست و دولت امریکا در نگاه ملت ما یک دولت عهدشکن است و اقدامات جدید امریکا علیه کشور ما نیز نشان داد که تنها راه درست رفتار با مستکبران مقاومت است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در بخش پایانی سخنان خود به عملیات تروریستی بروکسل اشاره کرد و ضمن تاکید بر محکومیت این اقدام تروریستی گفت: حرف ما با غرب این است که از نگاه شما تروریست خوب و بد وجود دارد و زمانی که این تروریست‌ها در سوریه و عراق آدم می‌کشند تروریست خوبند ولی زمانی که در فرانسه و بلژیک حاصل می‌شوند بد هستند؛ این نگاه غرب قطعا بدتر از عملیات تروریستی است.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.