انفجار حله

«انفجار حله» نشان دهنده عدم توانایی داعش در شکستن امنیت اربعین

انفجار تروریستی در الشوملی حله که حداقل ۱۰۰ شهید از ملیت های مختلف از جمله زائران ایرانی و بحرینی برجای گذاشت مهیب ترین حادثه تروریستی عراق طی پنج ماه گذشته پس از انفجار بزرگ و خونین الکراده بغداد بود.

 

به گزارش راه مبین به نقل از بولتن، سیدرضا قزوینی غرابی در یادداشت پیش رو در مورد انفجار تروریستی حله نوشت: انفجار تروریستی در الشوملی حله که حداقل ۱۰۰ شهید از ملیت های مختلف از جمله زائران ایرانی و بحرینی برجای گذاشت مهیب ترین حادثه تروریستی عراق طی پنج ماه گذشته پس از انفجار بزرگ و خونین الکراده بغداد بود.

به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت که در روزنامه‌ی خراسان نیز منتشر شده، به شرح زیر است:

این حادثه که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را پذیرفته و فقط سه روز پس از مراسم اربعین امام حسین(ع) روی داد، حاوی چند نکته است:

نخستین مسئله این است که تدابیر شدید امنیتی دولت عراق در مراسم اربعین امسال آن چنان بالا بود که تروریست های داعش به رغم توان بالای خود در برنامه ریزی های این چنینی موفق نشدند هیچ شکاف امنیتی در مراسم به وجود بیاورند و این از توانایی بالای دولت و نیروهای امنیتی خبر می دهد.

به خصوص این که انفجار حله سه روز پس از پایان طرح امنیتی ویژه اربعین و در منطقه ای با فاصله ۸۰ کیلومتر از کربلا رخ داد. موضوعی که نشان می دهد داعش سعی کرده است ناتوانی خود را در هدف قرار دادن مراسم اربعین، با انتخاب هدفی بسیار دور از حلقه امنیتی کربلا و در زمانی خارج از طرح ویژه امنیتی جبران کند.

دوم این که موفقیت های مستمر نیروهای مسلح عراق در مبارزه با داعش و آزاد سازی پی در پی مناطق مختلف شهر موصل که منجر به محاصره کامل داعش در داخل شهر و مهار حرکت آن ها شده باعث شد این گروه تروریستی برای انتقام جویی و جنگ روانی و نشان دادن نیرو و توان خود اقدام به عملیات تروریستی در مناطقی دور از محل حضور خود کند. هفته جاری نیز بغداد شاهد حدود ۱۰ انفجار تروریستی توسط داعش بوده است.

بخشی از این اقدامات در راستای تلاش این گروه برای کم کردن تمرکز نیروهای امنیتی و نظامی عراق بر عملیات آزاد سازی موصل ارزیابی می شود. پیش بینی ها از قبل نیز حکایت از این داشت که افزایش حلقه محاصره داعش در عراق و از دست دادن بخش وسیعی از قلمرواش باعث روی آوردن این گروه به فعالیت های خشن تروریستی در سایر مناطق عراق خواهد شد.

موضوعی که از زمان آغاز عملیات موصل تاکنون شاهد آن بوده ایم. بنابراین معادله فقدان زمین – افزایش خشونت را باید معادله ای جدید در رفتارهای گروه تروریستی داعش بدانیم. این معادله در هفته ها و ماه های آینده و پس از ناتوانی داعش در محافظت از زمین های تحت کنترل خود در عراق بیشتر خود را نشان خواهد داد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.