دبیر هیئت دولت

دبیر هیئت دولت:

ضرورتی ندارد کشور در عرصه های مختلف خودکفا شود !!!

دبیر هیئت دولت گفت: مسلما یک کشور نمی تواند در تمامی عرصه ها خود کفا شود، البته خود کفایی باید در محصولات استراتژیک کشور مد نظر قرار گیرد اما لازم نیست در تمامی عرصه ها این موضوع لحاظ شود. برای نمونه «گندم» یک محصول کشاورزی استراتژیک برای کشور ما محسوب شده که قطعا باید در تولید آن خود کفا شویم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی راه مبین، محسن حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت تدبیر و امید با حضور در همایش دولت اعتدال، امید انقلاب که در سالن همایش های شهید منتظری شهریار برگزار شد ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب اسلامی ، گفت: قطعا وقتی یک دولت با تکیه بر خداوند متعال در برابر ظلم و ستم قیام می کند پیروزی با آن ملت است مسلمأ انقلاب اسلامی ایران یکی از تاثیر گذار ترین پدیده های قرن است چنان که با گذشت نزدیک به ۴۰ سال هنوز هم مانند نگینی در منطقه و حتی جهان می درخشد.

دبیر هیئت دولت

دبیر هیئت دولت ادامه داد: همانطور که شهید مطهری نیز عنوان کرده انقلاب و قیام ملت ایران در برابر رژیم شاهنشاهی که حمایت قدرت های جهانی را پشت سر خود می دید، ثابت کرد این قدرت ها تماما پوشالی و هیچ ارزشی ندارند. جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب نیز توطئه ها و خرابکاری های زیادی را به خود دید که جنگ تحمیلی یکی از بزرگترین این نمونه ها است.

حاجی میرزایی افزود: حیات و آرامش کنونی خود را باید مرهون خون شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باشیم. در دوران انقلاب اسلامی شعارهای زیادی علیه حکومت طاغوت مطرح شد که یکی از بهترین و کامل ترین این شعار ها شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود، این شعار از آن جهت مهم و کاربردی است که نشان دهنده استقلال جمهوری اسلامی ایران می باشد.

دبیر هیئت دولت

وی ادامه داد: استقلال وجوه مختلفی همچون استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره دارد، بحث اصلی بنده بر روی موضوع استقلال اقتصادی و اینکه کشور ما چقدر می تواند روی پای خودش بایستد مربوط است. درباره استقلال اقتصادی رویکرد های مختلفی مطرح است که یکی از مهم ترین آن ها موضوع «خودکفایی» است. اکنون تقریبا در تمام کشور های دنیا این موضوع مورد پذیرش قرار گرفته که نمی توان در همه حوزه های مربوط به یک کشور «خودکفا» بود،  به دلایل نظری و تجربی زیادی این رویکرد تقریبا منسوخ شده است، چرا که اکنون باید به این نکته توجه داشت که کشورهای دیگری در حوزه های مختلف پیشرفت هایی را داشته و بهتر آن است که هر کشوری بخشی از نیازهای خود را از کشورهای دیگر تامین نماید.

حاجی میرزایی گفت: مسلما یک کشور نمی تواند در تمامی عرصه ها خود کفا شود، البته خود کفایی باید در محصولات استراتژیک کشور مد نظر قرار گیرد اما لازم نیست در تمامی عرصه ها این موضوع لحاظ شود. برای نمونه «گندم» یک محصول کشاورزی استراتژیک برای کشور ما محسوب شده که قطعا باید در تولید آن خود کفا شویم.

وی ادامه داد: در اقتصاد امروزی باید دخل و خرج یک کشور با هم توازن داشته باشد یعنی باید هماهنگی بین میزان صادرات و واردات برقرار شده تا بتوان تراز اقتصادی آن کشور را مثبت ارزیابی کرد، اگر تراز اقتصادی کشوری مثبت شود می توان گفت آن کشور خود اتکا است و توانایی استقلال اقتصادی را دارد. از اوایل انقلاب عامل مهمی که این تراز را برای کشور ما مثبت نگه می داشت « نفت» بود. کشور ما در طول این ۳۷ سال به جز دو سال گذشته همیشه به نفت متکی بوده و از محل درآمدهای نفتی ارتزاق کرده است، پس می توان گفت کشوری که تمام اتکای خود را بر روی نفت قرار داده در معرض خطر است و حتی دلیل شدت گرفتن تحریم های گذشته نیز همین موضوع بوده است تا از طریق آن بتوانند ملت ایران را از پای در آورند.

دبیر هیئت دولت

وی گفت: دولت یازدهم این روند را تغییر داده و به تدریج نقش درآمد های نفتی در حوزه اقتصاد را کم رنگ کرده است به طوری که اخیرا محصولات غیر نفتی شامل کشاورزی، صنعتی و غیره را جایگزین فروش نفت کرده ایم. به جرات می توان گفت بعد از انقلاب در هیچ سالی این تراز به وجود نیامده بود پس اقتصاد کشور ما در شرایط کنونی رو به پیشرفت و خود اتکایی است.

دبیر هیئت دولت ادامه داد: در سال ۹۲ میزان ۴۲ درصد از بودجه کشور از طریق محل درآمدهای نفتی تامین شده بود اما این رقم در سال ۹۵ به ۳۲ درصد رسیده که نشان دهنده کاهش نقش درآمد های نفتی در اقتصاد کشور است. در این دولت سعی شده تا تمرکز بیشتری بر روی صادرات محصولات مختلف شده و تلاش های زیادی شکل گرفته تا منویات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی عملی شود. همه می دانید که تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این چند سال اخیر بیشتر بر روی مسائل  و موضوعات اقتصادی بوده است به نحوی که ایشان سال های گذشته را در حوزه اقتصادی نامگذاری کرده اند.

دبیر هیئت دولت

وی افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی اگر کشوری تحت تاثیر اتفاقات بیرونی قرار گرفت اقتصاد آن آسیبی نبیند این شرایط می تواند شامل کاهش و یا افزایش قیمت کالاها، جنگ و هر عامل بیرونی اثر گذار بر روی یک کشور باشد. در دولت یازدهم قیمت نفت به یک چهارم مبلغ خود در گذشته رسید، از این کاهش قیمت نفت حتی کشورهای بزرگی مثل روسیه که اتکای زیادی بر روی درآمدهای نفتی داشتند آسیب زیادی دیدند اما به جرات می توان گفت هیچ کشوری مانند ایران از این آسیب ها مصون نماند چرا که دولت یازدهم تمرکز بودجه را بر روی مسائلی به جز در آمدهای نفتی گذاشته است.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.