اولین پالایشگاه پلاسمای خون در ایران به زودی احداث می شود

سالهاست که کشور در انتظار احداث پالایشگاهی با هدف بکارگیری پلاسمای خون ایرانیان و تولید دارو های مشتق از پلاسما بسر برده و هر از چند سالی ذکری از آن به میان آمده و گویا آنچه که رخ نمیدهد دستیابی به گمشده حوزه دارو و سلامت است .

 

به گزارش راه مبین به نقل از بولتن، سالهاست که کشور در انتظار احداث پالایشگاهی با هدف بکارگیری پلاسمای خون ایرانیان و تولید دارو های مشتق از پلاسما بسر برده و هر از چند سالی ذکری از آن به میان آمده و گویا آنچه که رخ نمیدهد دستیابی به گمشده حوزه دارو و سلامت است .مدتی است که این موضوع بر سر زبان افتاده و خبر از این قرار است ." احداث اولین پالایشگاه پلاسما "در ایران ، غرب آسیا و کشور های حوزه شرق مدیترانه.

مهدی آقاجانی نایب رئیس هیئت مدیره شرکت شرکت وارثان راه ملل ( ورمل) در پاسخ به این سوال خبرنگار الف که چرا پالایشگاه پلاسما و چرا اولین ؟ مگر در ایران تاکنون پالایشگاه نداشته ایم؟ گفت:شرکت ورمل با ورود به عرصه تولید دارو و تجهیزات پزشکی اراده خود را بر تامین بخشی از نیاز های انبوه مردم عزیز کشورمان در حوزه سلامت معطوف داشته و بر این باور است که تولید دارو در داخل کشور علاوه بر کاهش وابستگی به تولیدات خارجی ، صرفه جویی های ارزی و یا کسب درآمد ارزی در صورت صادرات ، ایجاد اشتغال ، کاهش قیمت ها و .. و مسئله ای مهم تر مبنی بر تامین امنیت دارویی کشور را نیز به ارمغان خواهد آورد .

خداوند متعال در پلاسمای خون انسانها اجزائی را قرارداده که خود ، دارو و مرهم بیماریهایی درد ناک و طاقت فرسا از جمله بیماریهایی چون تالاسمی ، هموفیلی و بیماریهای خاص دیگر میباشد از اینرو پالایشگاه پلاسما با بکارگیری دانش و فناوری نوین قادر است که این اجزاء حیاتی و ارزشمند را از پلاسمای خونی که سالها به دلیل عدم استفاده بجا در کشور به دلیل نداشتن برنامه بهره گیری مناسب معدوم می گردیده را به جریان حیات انسانها باز گرداند .

علت ذکر اولین پالایشگاه برپایه این حقیقت تلخ است که در کشور مان بیش از ۳ دهه است که طرحی در شهر تهران با همین موضوع نامیده شده و شرکت های اروپایی با تحمیل میلیارد ها تومان و میلیونها دلار ارز کشور ، عملا کاراجرای این واحد را بگونه ای پیش برده اندکه این آرزوی چند ده ساله محقق نگردیده و وابستگی کشور به تولیدات آنها بیش از پیش باقی بماند .

لذا با افتخار اعلام می کنیم که با احداث این پالایشگاه ضمن بهره گیری از پلاسمای خون پاک ایرانیان ، با تولید دارو های مشتق از پلاسما و همچنین ۱۰۰ میلیون واحد داروی نوترکیب فاکتور ۸ ، برگ زرین دیگری در کارنامه نظام سلامت کشور فراهم آوریم .

وی در خصوص اقدامات بعمل آمده تا این تاریخ گفت:خوشبختانه پس از تصمیم راهبردی دولت محترم در جهت ورود جدی به این عرصه و تائید و تاکید به تاسیس دو واحد پالایشگاهی پلاسمای خون ،این شرکت با هماهنگی و همراهی کامل با سازمان انتقال خون ایران با کمپانی بین المللی گرین کراس کره جنوبی به عنوان یکی از چند شرکت معدود دارنده این دانش نوین به توافق رسیده و با نظارت سازمان اننقال خون ایران در دیماه سال ۹۴ تفاهم نامه ۳ جانبه بین این شرکت ، کمپانی گرین کراس و نظارت سازمان انتقال خون ایران امضاء گردید . و متعاقب آن طی مذاکرات مکرر خوشبختانه در اردیبهشت ماه سال جاری قرارداد طراحی پالایشگاه و همچنین کلیات قرارداد نهایی ساخت به امضاء طرفین رسید .

آقاجانی در خصوص مکان احداث این پالایشگاه و هزینه سرمایه گذاری آن افزود:خوشبختانه با توجه به اهمیت و حساسیت این پروژه در تراز ملی استقبال کم نظیری بین استانهای مختلف در خصوص جلب نظر سرمایه گذاران در جهت تاسیس این پروژه در آن مناطق صورت گرفته که از جمله این استانها به آذربایجان شرقی ، گیلان ، کرمان ، تهران ، البرز و مرکزی می توان اشاره کرد که با توجه به شرایط و پارامتر های آب و هوایی ، آب ، فاصله با مرکز و وضعیت نیروی انسانی متخصص و ماهر و … استان مرکزی که از انگیزه ای وصف ناپذیر استاندار محترم استان جناب آقای مهندس زمانی قمی و سایر مدیران و روسای استان که با همتی چشمگیر آمادگی خود را در عمل جهت حمایت از تاسیس و کمک به اجرای آن از خود نشان دادند و با جلب نظر کمپانی گرین کراس ، شهرک صنعتی مامونیه شهرستان زرندیه در بزرگراه تهران ساوه برای این اقدام انتخاب گردید .

اعتبار این طرح مبلغ ۲۲۰ میلیون یورو بوده که درخواست برخورداری از تسهیلات خط اعتباری اگزیم بانک کره جنوبی را داده ایم .

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت "ورمل" در خصوص علت انتخاب گرین کراس کره جنوبی نیز گفت:سال گذشته بعد از بازدید مفصلی که در معیت رئیس محترم سازمان انتقال خون ایران از پالایشگاههای پلاسمای خون کره جنوبی داشتیم این شرکت با نظر مثبت جناب آقای دکتر پور فتح ا.. به عنوان شرکتی که انحصارا در چندین مورد تجربه انتقال دانش فنی و احداث پالایشگاه پلاسما در دیگر کشورها از جمله کشور کانادا که عملا یکی از شرکای تجاری آمریکا محسوب میگردد را دارد انتخاب شد همچنین این شرکت با اخذ تائیدیه FDA ضمن دریافت مجوز جمع آوری پلاسما در امریکا بخشی از دارو های آنها را نیز تامین می کند ( این در حالی است که به دلیل سطح بالای استاندارد آمریکا خیلی از کشورهای اروپایی مجاز به این امر نگردیده اند ).

آقا جانی درباره این پرسش که چرا پبه سراغ کشورهای اروپایی نرفتید گفت؟ از طرفی از آنجا که نگاه به سوابق همکاری شرکت های اروپایی با سازمان انتقال خون ایران به خوبی نشان می دهد که این شرکت ها عملا به دلیل حفظ بازار محصولات خود کار را به گونه ای پیش خواهند برد که کار به سرانجام نرسد . از سویی بر این باوریم که بخشی از خطوط پالایشگاهی اروپایی عملا بر اساس پلاسمای دریافتی از ایران طراحی شده و چنانچه قرار باشدکه این پلاسما برای انها ارسال نشود خطوط مذکور تعطیل شده و ورشکست خواهند شد لذا ورود به این مسیر را کاری خطرناک میدانیم .

وی درباره جایگاه شرکت گرین کراس در تراز جهانی تصریح کرد:این شرکت در گذشته با حضور در بازار داروهای مشتق از پلاسما براساس آمار های منتشرشده شرکت گرین کراس جزو ۳ شرکت اول تولیدکننده دارو های مشتق از پلاسما در دنیا بوده است که با راه اندازی پالایشگاههای در دست اجرا جایگاه نخست را در دنیا هدف گیری نموده است .

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ورمل در پایان درباره مشکلات احتمالی پیش رو گفت: خوشبختانه در مسیر کار حمایت های بیدریغ شخص آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم ریاست جمهوری بعنوان فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی و نیز تلاش وصف ناپذیر استاندار محترم استان مرکزی آقای مهندس زمانی قمی و همراه نمودن کلیه مدیران کل استان در حل مشکل پروژه از جمله صدور جواز تاسیس ، تخصیص زمین ، تاکید برتامین امکانات زیر ساختی مثل آب ، برق ، گاز و .. موجبات افزایش انگیزه مضاعف برای گروه سرمایه گذار طرح شده است .البته بدیهی است آنهایی که در طی دهه های اخیر سالیانه مبالغ ارزی کلان ( ۲۲۰ میلیون دلار در یک سال) را با واردات این اقلام از دست خواهند داد تلاش و موانع خود را بر سر راه پیشرفت تحقق این پروژه ملی خواهند گذاشت که امید واریم با لطف خدا و همت و همراهی همه ظرفیت های مدیریتی دولت محترم و به ویژه خدمتگزاران نظام در حوزه غذا و دارو در تحقق این کار مهم و خطیر موفق بشویم .

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.