اگر سطح ارتباطات به دی و بهمن سال قبل بازگردد حتماً با پیک مجدد مواجه می‌شویم!

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه ایزولاسیون بیماران در خانه از نظر سازمان بهداشت جهانی کم اثر است، گفت: اگر بخواهیم سطح ارتباطات اجتماعی را به دی و بهمن سال گذشته برسانیم حتماً با پیک مجدد مواجه خواهیم شد!

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،دکتر ایرج حریرچی در گفتگوی ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران با بیان اینکه در استان‌‌های پرخطر و پرشیوع، روند نزولی است، اظهار کرد: برخی استان‌‌ها نیز هنوز از نظر تعداد ابتلا و مرگ و میر صعودی‌‌ هستند و این استان‌‌ها استان‌‌هایی هستند که ویروس کرونا دیرتر به آنها وارد شده است؛ روند نزولی در استان‌‌ها به معنی کنترل بیماری و نه مهار و سرکوب آن است.

وی افزود: به دلیل نقش کلیدی ارتباطی تهران با سایر استان‌‌ها، نگران تهران هستیم و شهرهای اطراف تهران که تبادل بسیار زیادی از نظر اشتغال دارند نیز می‌‌تواند نگران‌‌کننده باشد؛ میزان ترافیک امروز تهران ما را نگران کرده است و این افراد می‌توانند ویروس را به منزل یا محل کار انتقال دهند.

وی ادامه داد: مهمترین مسئله‌‌ای که در بررسی نمودارهای ابتلا باید نگاه کرد این است که شیب منحنی ابتلا به چه صورت است؛ یکی از نقص‌‌های ما این بود که ابتدا بیشتر در افراد بستری، تست گرفته می‌‌شد اما الان تست‌‌های سرپایی را بیشتر انجام می‌‌دهیم؛ با توجه به اقدامات دولت و ملت و وزارت بهداشت روند صعودی در میزان مرگ و میر به یک نمودار و خط صاف رسیده است که این به عنوان یک دستاورد مطرح است البته این به معنی این نیست که کار ما هیچ نقصی ندارد.

وی با بیان اینکه دو هدف برای کنترل بیماری وجود دارد، تصریح کرد: کنترل اقتصادی و اجتماعی بیماری و کاهش بیماری‌‌زایی و ابتلا و مرگ و میر، ۲ هدف ما هستند که با یکدیگر در تناقضند؛ فاصله‌‌گذاری اجتماعی باید تا حد امکان اجرا شود اما ملاحظات اقتصادی نیز باید لحاظ شود؛ کشور ما هم با ویروس کرونا میجنگند و هم با تحریمهای ظالمانه؛ بنابراین باید فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند را اجرا کنیم که این دو مسئله در کنار همدیگر لحاظ شوند، یک استراتژی دیگر این است که افراد مسن و دارای بیماریهای زمینه‌ای به مشاغل خود تا حد امکان برنگردند. باید بازگشایی مشاغل گام به گام باشد و ارزیابی این بازگشایی نیز انجام شود.

معاون کل وزیر بهداشت متذکر شد: دو استراتژی مقابله با ویروس کرونا وجود دارد؛ یکی اینکه ارتباطات افراد با یکدیگر را به حداقل برسانیم و دیگر اینکه بیماران و افراد دارای مواجهه با بیماران را شناسایی کنیم و آنها را جداسازی کنیم؛ طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، ایزولاسیون در خانه بسیار کم‌اثر یا بی‌اثر است و طبق بررسی‌‌های ما، افرادی که بعد از مرخص شدن به ایزوله در خانه توصیه شده‌‌اند با دیگران باز هم ارتباط داشته‌‌اند که ما را نگران کرده است.

حریرچی با بیان اینکه همکاری که مردم در زمینه فاصله‌‌گذاری اجتماعی داشتند کم‌‌نظیر بوده است، یادآور شد: البته برخی متخلفان نیز هستند که ممکن است باعث گرفتار شدن سایرافراد شوند؛ فاصله‌‌گذاری اجتماعی باید به حداکثر ممکن برسد و اگر بخواهیم سطح ارتباطات اجتماعی را به دی و بهمن سال گذشته برسانیم حتماً با پیک مجدد مواجه خواهیم شد.

حریرچی درباره معتادان متجاهر خاطرنشان کرد: به‌دلیل تجمعات این افراد و احتمال انتشار ویروس کرونا بین آنها پیگیر این هستیم که این معتادان در جای مشخصی نگهداری شوند. با تمهیدات اندیشیده شده، زندان‌‌های ما از لحاظ ابتلا به کرونا وضع مناسبی دارند و اقدامت خوبی در آنجا انجام شده است؛ تعدادی از معتادان و زندانیان آزاد شده برخی تجمعات را داشته‌‌اند و در سطوح مختلف در وزارت کشور و نیروی انتظامی مذاکراتی انجام شده امیدواریم با این کنترل و غربالگری انجام شده میزان ابتلا را به حداقل برسانیم.

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.