حسین شیخ‌الاسلام

شیخ‌الاسلام در میزگرد «داعش و پاریس»:

ایجاد امپراتوری نو عثمانیسم انگیزه ترکیه در حمایت از داعش است

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:‌ دولت ترکیه خواهان احیای امپراتور عثمانی به لحاظ سیاسی بود، اما با توجه به اینکه در مواجهه فیزیکی چنین توانی نداشت، با حمایت از داعش در اندیشه تشکیل دولت نئو عثمانیسم در جهان بود.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فارس، تروریسم پدیده‌ای است که قدمت زیادی دارد و عامل شکل‌گیری تحولات سیاسی بسیاری در دنیا شده است و آن را نمی‌توان منحصر به یک دولت و چند حکومت دانست بلکه موضوعی است که افراد و گروه‌هایی از آن به‌عنوان راهکاری برای دستیابی به منافع کوتاه و بلندشان استفاده کرده‌اند به‌نحوی‌که می‌توان ادعا کرد همه کشورها مورد هدف این پدیده نامبارک قرارگرفته‌اند.
منطقه خاورمیانه و کشورهای اسلامی نیز همواره با این پدیده شوم دست‌و پنجه نرم کرده‌اند اما آنچه در سال‌ها و ماه‌های اخیر با نام تروریسم در این منطقه فجایع زیادی را به بار آورده است که بعضاً غیرقابل‌جبران است گروه تروریستی داعش است که علاوه بر تلفات انسانی و فیزیکی که در سرزمین‌های مختلف برجای می‌گذارد به دنبال نمایش چهره خشنی از اسلام رحمانی است.
بررسی پیدایش داعش و حامیان آن، نتیجه ائتلاف آمریکایی ضدداعش، تحلیل در خصوص انفجارهای انجام‌شده در پاریس که به‌نوعی از حامیان تشکیل این گروهک بود، دلایل ترکیه برای حمایت از داعش و رویکرد روسیه در حمایت از دولت سوریه و مقابله همه‌جانبه با داعش ازجمله مسائلی است که در قالب میزگردی با حضور حسین شیخ‌الاسلام مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی و سردار یدالله جوانی مشاور عالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بررسی آن پرداخته شد.
مشروح سخنان حسین شیخ‌الاسلام سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در سوریه و مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی در میزگرد (داعش و پاریس) به شرح زیر است.
حسین شیخ‌الاسلام در ابتدای این میزگرد گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) یک مدل حکومتی را ارائه کرد که در شکل نظری تفاوتی با نظا‌م‌های مردسالارانه دنیا نداشت رهبر این نظام هم بر اساس فهمی که ایشان از ویژگی‌های ولایت‌فقیه داشت و بعداً هم در قانون اساسی کشور نهادینه شد انتخاب می‌شد.
این فعال سیاسی افزود: تشخیص اینکه چه کسی برای فعالیت در این نظام بهترین ویژگی‌ها را دارد یک کار فنی و تخصصی بود بنابراین مقرر شد این بدنه تخصصی و خبره توسط مردم انتخاب شوند و این منتخبان خبره هم بر اساس مشخصات ذکرشده در قانون اساسی مقام اول کشور را معرفی و هر ۶ ماه یک‌بار به کار رهبری نظارت کنند تا اگر خدای‌نکرده مشخصات و صفات از رهبر سلب شده باشد، برای آن چاره‌ای بیندیشند.

با ظهور بحران‌های سوریه اعضای القاعده که با بعثی‌ها پیمان بسته بودند برای اینکه اعتقاد به یکی بودن این منطقه داشتند دولت اسلامی عراق و شامات را تشکیل دادند و در ابتدا با «جولانی» هم‌پیمان شدند اما پس از مدتی متوجه شدند که نمی‌توانند بر سر این پیمان بمانند و دچار اختلافاتی شدند چراکه القاعده عراق به خاطر ذات عراقی، به خشونت بیشتری قائل بود اما آن‌ها این‌گونه نبودند و این‌چنین شد که آن‌ها همان جریان النصره ماندند و این‌ها شدند داعش

شیخ‌الاسلام با تأکید بر این مطلب که از این به بعد همه انتخاب‌ها از رئیس‌جمهور گرفته تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر و روستا توسط مردم انتخاب می‌شوند، تصریح کرد: مجلس سمبل مردم‌سالاری است و بنا بر همین دلیل خودش قادر به انحلال نیست؛ چراکه کشور همیشه و در همه شرایط باید مجلس داشته باشد و همه امور آن بر اساس موازین اسلامی اجرا شود به همین دلیل در نظام جمهوری اسلامی ایران مرجعی به نام شورای نگهبان موظف به این کار شد.
مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: مدل ارائه‌شده توسط امام راحل بسیار متحرک و دینامیک بود چراکه بر اساس شرایط زمان قابل‌تغییر است به‌نحوی‌که اگر مطالبی در قانون اساسی ذکرشده باشد اما در شرایط زمانی مختلف قابل‌اجرا نباشد می‌توان آن را طبق مصالح تغییر داد؛ به‌عنوان‌مثال در قانون اساسی هم رئیس‌جمهور بود و هم نخست‌وزیر اما وقتی‌که این دو سمت در تداخل با هم بودند این مسئله اصلاح شد و این مقوله بسیار مدرنی است.


*انجماد فکری موجود در افکار متعصبان نظر جهان اسلام را به سمت امام (ره) جلب کرد
بنا برگفته این کارشناس مسائل بین‌الملل، بنیان‌گذار انقلاب اسلامی به بهترین نحو دین و سیاست، دنیا و آخرت و ماده و معنا را در یکجا جمع کرد موضوعی که تا آن زمان برای غرب غیرممکن بود و نتوانسته بود همزمان به همه این نیازها پاسخ دهد بنابراین پس از جنایاتی که کشیش‌ها در قرون‌وسطی مرتکب شدند آن‌ها دین را از زندگی‌شان حذف کردند و پس از مدتی دیدند چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و دین و اخلاق لازمه زندگی است به خاطر همین دین را موضوعی فردی و سیاست را مسئله جمعی عنوان کردند اما امام (ره) باهنر مثال‌زدنی‌شان این دو را در کنار هم قرار دادند.
سفیر اسبق ایران در سوریه افزود: امام خمینی (ره) در آن ایام و در شرایطی که این افراد متعصب وجود داشتند بنای اسلام ناب محمدی(ص) را گذاشتند تا بتوانند اکثریت بیشتری را جلب این مکتب کنند، نگفتند اسلام شیعه و یا اسلام اهل‌بیت(ع) درحالی‌که آنچه مدنظرشان بود اجرای اصولی بوده که در مکتب شیعه و روایات اهل‌بیت (ع) به آن اشاره‌شده بود اما برای وفاق مسلمانان به این موضوع تصریح نکردند.
شیخ الاسلام در ادامه اظهار کرد: گرایش به افکار امام خمینی(ره) از سوی مردم در دل خیلی از این افراد متعصب عقده ایجاد کرد چراکه نهضت‌هایی ازجمله اخوان المسلمین که پیش از امام (ره) و در سال ۱۹۲۸ با شعارهای اسلامی اقدام به فعالیت کرده بودند اقبالی در میان افکار عمومی نیافتند چراکه انجماد فکری حاکم بر عقایدشان و همچنین باز نبودن باب اجتهاد در میان آن‌ها که از زمان خلافت متوقف‌شده بود انجام هرگونه فعالیت در این خصوص را برای آن‌ها با مشکل مواجه کرد.
مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما در مقابل امام خمینی (ره) با استناد به مکتب تشیع و اصل ولایت حضرت امیر(ع) که در آیه ۵۵ سوره مائده به آن تصریح‌شده و از نظر ما سمبل ولایت‌فقیه است توانستند این پیوند را ایجاد کرده و از این آبشخور به سمت تعالی حرکت کنند؛ موضوعی که جنبش‌های به‌ ظاهر اسلامی دیگر در آن ناکام بودند و شرایط سوءاستفاده دولت‌های استکباری را فراهم کردند.
مستکبران باهمان انگیزه‌های قدیمی خودشان که همان تجزیه جهان اسلام بر اساس ملیت‌ها و مذاهب بود به حمایت از داعش پرداختند؛ علی‌الخصوص رژیم اسرائیل تمایل داشت با این تجزیه، شرایط ایجاد همه حکومت‌های مختلف اعم از «مارونی»، «علوی»، «کُرد»، «مستقل» و … ایجاد می‌شود و وجود یک حکومت یهودی در کنار آن‌ها امری قابل‌پذیرش است.

وی تصریح کرد: همین امر باعث شد زمانی که افغانستان توسط شوروی اشغال شد، انگلیسی‌ها برای مقابله با گسترش حکومت شوروی اقدام به طرح نظریاتی برای تحریک مسلمانان کردند تا به‌وسیله این نظرات، آن‌ها را تشویق به مقاومت در مقابل شوروی نمایند و این‌چنین بود که طالبان ایجاد شد. این مسئله در مصاحبه نخست‌وزیر پاکستان با شبکه بی‌بی‌سی به‌طور صریح اشاره‌شده است هنگامی‌که خانم بوتو در مقابل پرسش تحریک‌آمیز خبرنگار این رسانه که شما طالبان را ایجاد کردید؟ پاسخ داد: این اقدام توسط انگلیس نظریه‌پردازی شد و بودجه آن را هم عربستان و امارات پرداخت کردند و به دلیل فهم اندک اسلام در شمال پاکستان، ما زحمت وضع حملش را کشیدیم.
مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بنابراین به خاطر همین فهم غلط به‌محض اینکه طالبان به قدرت رسیدند شروع به انجام اقدامات غیرانسانی کرده و دیپلمات‌های ما را سر بریدند و خلاف عرف بین‌المللی عمل کردند. از آن‌پس این جریان رشد کرد و در گام بعد اعراب را برای آموزش به خدمت گرفتند و در این مرحله افغانی‌های عرب، شکل‌گرفته و القاعده تأسیس شد القاعده هم پس از اشغال عراق و باهم پیمان شدن جمعی از اعراب این منطقه به دو دسته تقسیم شدند؛ دسته اول که انگیزه‌های عربی و قومی برایشان از ارجحیت بیشتری برخوردار بود با بعثی‌های هم‌پیمان شدند و این بار نیز با نقش‌آفرینی انگلیسی‌ها دولت اسلامی عراق شکل گرفت و در همین اثناء بغدادی که در زندان ام‌القصر بود با تعدادی از بعثی‌ها و متعصبان مذهبی هم‌پیمان شده و رهبر جریان شد.


* عربستان نمی‌خواست شیعه و سنی با صلح در سایه دولت نوپای عراق زندگی کنند
به گفته شیخ‌الاسلام، در ادامه و با ظهور بحران‌های سوریه اعضای القاعده که با بعثی‌ها پیمان بسته بودند برای اینکه اعتقاد به یکی بودن این منطقه داشتند دولت اسلامی عراق و شامات را تشکیل دادند و در ابتدا با «جولانی» هم‌پیمان شدند اما پس از مدتی متوجه شدند که نمی‌توانند بر سر این پیمان بمانند و دچار اختلافاتی شدند چراکه القاعده عراق به خاطر ذات عراقی، به خشونت بیشتری قائل بود اما آن‌ها این‌گونه نبودند و این‌چنین شد که آن‌ها همان جریان النصره ماندند و این‌ها شدند داعش و به دلیل خشونتی که به کار می‌بردند باعث جذب عناصر زیادی به‌ویژه افراد خارجی منطقه شد.
سفیر اسبق ایران در سوریه با اشاره به اینکه وقتی اعضای داعش «رقه» را تصرف کردند آنجا را پایتخت خودشان اعلام نموده و با تصرف موصل نظریه خلافت را مطرح کردند، تصریح کرد: حال هرکدام از حامیان داعش برای پشتیبانی از این جریان دلیل خاص خودشان را داشتند به‌عنوان‌مثال عربستان به خاطر اینکه دلش نمی‌خواست دموکراسی نوپای عراق موفق شده و این تفکر نهادینه شود که کرد، عرب، شیعه و سنی در قالب یک حکومت نتوانند در کنار هم زندگی کنند و تعامل داشته باشند به حمایت مالی و تسلیحاتی داعش پرداخت.
مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به انگیزه‌های ترکیه برای حمایت‌های شدید از داعش پرداخت و اظهار کرد: ترکیه هم خواهان احیای امپراتوری عثمانی به لحاظ سیاسی بود اما باتوجه به اینکه در مواجهه فیزیکی چنین توانی را نداشت با حمایت از داعش در اندیشه تشکیل دولت نئو عثمانیسم در جهان بود که با همگرایی ایران و روسیه این خواسته نقش بر آب شد.


* ترکیه با هدف احیای امپراتوری عثمانی به سودجویی از بحران سوریه پرداخت
این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: انگیزه‌های ترکیه پس از بحران سوریه جنبه سودجویانه به خود گرفته و افزایش یافت چراکه می‌خواست نفت شمال غرب عراق را در سایه اختلافاتی که کردها با حکومت مرکزی داشتند به کمترین قیمت بخرد چراکه کردها غیراز این راهی برای صدور نفت نداشتند. مستکبران هم باهمان انگیزه‌های قدیمی خودشان که همان تجزیه جهان اسلام بر اساس ملیت‌ها و مذاهب بود به حمایت از داعش پرداختند علی‌الخصوص رژیم اسرائیل تمایل داشت با این تجزیه، شرایط ایجاد همه حکومت‌های مختلف اعم از «مارونی»، «علوی»، «کُرد»، «مستقل» و … ایجاد می‌شود و وجود یک حکومت یهودی در کنار آن‌ها امری قابل‌پذیرش است.
وی با تأکید بر ویژگی‌های ممتاز نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران تنها حکومت مردم محور است چراکه اکثر انقلاب‌ها قبل از ایران متکی به ارتش آزادی‌بخش بوده‌اند به‌نحوی‌که در روسیه ارتش سرخ به ارتش تزاری پیروز می‌شود در چین ارتش کشاورزان بر دولت غالب می‌شوند. منافقان هم کتابی با عنوان «نبرد مسلحانه هم استراتژی هم تاکتیک» نوشتند و از امام (ره) خواستند که بر اصول ذکرشده در این کتاب عمل کرده و دست به انقلاب بزند اما امام این مسئله را نپذیرفته و با نیت «قربة إلی‌الله» مردم را در سر تا سر ایران به مقابله با رژیم پهلوی دعوت کرد و مردم هم با شعار توپ، تانک، مسلسل دیگر اثر ندارد به خیابان‌ها آمده و به حمایت از امام (ره) و انقلاب پرداختند و به این ترتیب نظام جمهوری اسلامی با محوریت مردم پیروز شدند.
داعش شاهد این بود که توانایی‌ ایران و روسیه عملیات‌های تروریستی وین دو را به هم ریخته بنابراین خواستند با انفجار هواپیمای روس این پیام را به مسکو اعلام کنند که روند پیش گرفته در مقابل با داعش به ضررشان است ازهمین رونکته بارز این است که جناح استکبار درعالی‌ترین سطح موضع گرفته که بشار اسد باید از حکومت سوریه برود.
شیخ‌الاسلام افزود: اولین کاری که امام (ره) پس از انقلاب انجام دادند اعلام روز قدس بود در این مرحله هم از مردم خواستند در ایام معنوی ماه رمضان و در جمعه آخر که احتمالاً از ایام قدر است به خیابان‌ها آمده و شعارهای ضدآمریکایی و اسرائیلی سر دهند روش امام (ره) در تسخیر لانه جاسوسی و جنگ نیز چنین بود به‌نحوی‌که مردم می‌دانستند اگر از خانه بیرون بیایند ممکن است به شهادت برسند اما نه‌تنها هراسی به دلشان راه نمی‌دادند بلکه با غسل شهادت و وضو در عرصه حاضر می‌شدند و این‌چنین بود که تکامل مدنظر امام (ره) محقق شد.
مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این موضوع که امام خمینی(ره) دنبال پیروزی صرف نبود بلکه هدف اصلیش تعالی مردم بر اساس آموزه‌های دین بود، تصریح کرد: امام (ره) بعدها این روش را به حج نیز بردند و از حجاج بیت‌الله خواستند از مشرکان اعلام برائت کنند آن‌هم در سرزمینی که مدت‌ها به‌وسیله مستکبران تحقیرشده بودند.
*انگلیس با اختلاف‌افکنی بین مسلمانان و طراحی تفکر وهابیت داعش را ایجاد کرد
وی در تشریح یکی دیگر از عوامل استکبار جهانی در حمایت از داعش، گفت: یکی دیگر از نکات قابل‌تأمل این است که خداوند در آیات مختلف به ذکر صفت رحمانیت پرداخته است تا بدین‌وسیله ویژگی رحمان و رحیمی اسلام هویدا شود. استکبار هم با علم به اینکه  در این صورت می‌توان در دل و قلب انسان‌ها نفوذ کرد درصدد طراحی و اجرای برنامه‌هایی برآمد که این صمیمیت از بین رفته و در میان مردم نمودار نشود.
این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بنابراین استکبار جهانی و در رأس آن‌ها انگلیس با راه‌اندازی تفکر وهابیت و تقویت بعد شیطانی، خشونت و افراط به اختلاف‌افکنی بین مسلمانان پرداخت که داعش هم مولود همین جریان است. از سخن خانم بوتو در خصوص شکل‌گیری داعش که بگذریم هیلاری کلینتون هم پس از هلاکت بن‌لادن در کمیسیون دفاعی سنای آمریکا و به‌منظور تحریک جمهوری خواهان صراحتاً گفت: داعش را ما ساخته‌ایم و خودمان هم باید با این جریان بجنگیم.
سفیر اسبق ایران در سوریه با اشاره به آیه «الَّذِینَ آمَنُواْ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَالَّذِینَ کَفَرُواْ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُواْ أَوْلِیَاء الشَّیْطَانِ إِنَّ کَیْدَ الشَّیْطَانِ کَانَ ضَعِیفًا» افزود: یک عده که ایمان دارند در راه خدا می‌جنگند و آن‌ها که کفر می‌ورزند هم در راه طاغوت مبارزه می‌کند این آیه امر به قاتلوا دارد و تأکید می‌کند حیله و نیرنگ شیطان نابودشدنی و از بین رفتنی است. در آموزه‌های دینی ما کربلا بارزترین مسئله در این خصوص است در یک‌طرف همه خباثت موجود در دنیا به رهبری یزید قرارگرفته است و در سوی دیگر همه لطف و رحمت قرار دارد و به بهترین شیوه رابطه مأموم با امام، خواهر با برادر، برادر با برادر، پدر با فرزند و فرزند و پدر را به بشریت نشان می‌دهد. مشرکان پس‌ازاینکه همه را به شهادت رساندند رویشان اسب دواندند تا همه شقاوت خود را برای حذف این جریان الهی به کار ببرند امری که تاکنون صورت نگرفته است.
شیخ‌الاسلام تصریح کرد: مشابه همین کارها و وحشیگری‌ها در حال حاضر توسط داعش صورت می‌گیرد. انقلاب اسلامی هم نمونه بارز جناح الهی است به خاطر همین همه از شاه، آمریکا، رژیم اسرائیل، منافقین که ستون پنجم نامیده می‌شوند امکانات خود را علیه امام (ره) و نهضت اسلامی بسیج کردند در حال حاضر هم شرایط به همین‌گونه است نقش رژیم‌ طاغوت شاهنشاهی را آمریکا و رژیم اسرائیل ایفا می‌کند و داعش هم با اقدامات منافقانه خود جنگ تمام‌عیاری را علیه مسلمانان به راه انداخته است و مطمئناً این شرایط تا تحویل حکومت به امام زمان (عج) همین‌طور است.


* دولتمردان ترکیه بارها درصدد انصراف ایران از کمک به سوریه بودند
وی با اشاره به رخدادهای اخیر که در پاریس، ترکیه و سوریه صورت گرفته، گفت: بررسی قضایای اخیر بیان‌کننده این واقعیت است همه آن‌هایی که ادعای امپراتوری دارند و در اندیشه احیای امپراتوری‌شان هستند در رابطه با موضوعات اخیر ۳ عملیات را انجام دادند یکی ساقط کردن هواپیماهای روسیه در مصر، دیگری انفجار در بیروت و شهادت جمعی از مسلمانان در ضاحیه و سومی انجام عملیات‌های خرابکارانه در فرانسه که بر اساس دیدگاه داعشی‌ها این اقدامات علیه بی‌دین‌ها، رافضی‌ها و کفار صورت گرفته است که در تعریف آن‌ها دشمنان اسلام هستند.
سفیر اسبق ایران در سوریه اظهار کرد: از دیدگاه دیگر گروه داعش شاهد این بود که توانایی‌ ایران و روسیه عملیات‌های تروریستی وین دو را به‌هم‌ریخته بنابراین خواستند با این عملیات تروریستی این پیام را به روسیه اعلام کنند که روند پیش‌گرفته در مقابل با داعش به ضررشان است از همین رو نکته بارز این است که جناح استکبار در عالی‌ترین سطح موضع گرفته که بشار اسد باید از حکومت سوریه برود و این مسئله در ۵ سال گذشته هدف مشترک رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه، نخست‌وزیر انگلیس، شاه عربستان، شاه قطر، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه بوده و به‌طور رسمی و مسئولان ترکیه سعی در تفهیم این مطلب داشتند که حکومت بشار اسد نمی‌تواند در این شرایط دوام بیاورد پس بهتر است دولت ایران هم از حمایت وی دست بردارد تا بازنده این میدان نباشد اما مسئولان کشور ما با متانت و عاقلانه، مواضع آن‌ها را رد و با تأسی به مقام معظم رهبری اظهار می‌کردند که ما اجازه نداریم در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت کنیم و سرنوشت مردم سوریه باید توسط خودشان مشخص شود.
وی گفت: تا اینکه ما بر این خوی استکباری پیروز شده و به آن‌ها تفهیم کردیم که ناچار هستند تسلیم خواسته مردم سوریه شوند آن‌ها نیز ناچار به پذیرش این مطلب شدند چراکه هم‌پیمانی استراتژیک ایران و روسیه شرایط و معادلات را عوض کرد و در شرایطی که روسیه درصدد تبدیل فرودگاه لاذقیه به پایگاهش بود ناتو همه راه‌ها را بست و بلغارستان، قبرس و یونان حاضر به همکاری با وی نشدند تا اینکه ایران کلید حضور روسیه در منطقه شد و هنگامی‌که می‌خواست کروزها را به مواضع داعش شلیک کند این کار را با نظارت و اجازه ایران انجام می‌داد.


*هم‌پیمانی با ایران قدرت راهبردی روسیه را در منطقه و حوزه بین‌الملل افزایش داده است
شیخ‌الاسلام با تأکید بر این مطلب که این هم‌پیمانی قدرت راهبردی روسیه را در منطقه و حوزه بین‌الملل افزایش داده و تا زمانی که ایران با نقشه‌ها و طرح‌های روسیه موافق باشد این شرایط باقی است، افزود: روسیه حق دفاع از امنیت ملی خودش را دارد و نباید زمان را از دست بدهد چراکه این تروریست‌های آموزش‌دیده و پس از سال‌ها به سرزمینشان برگشته و شرایط ناامنی را در آن مناطق فراهم کنند از این‌طرف آمریکا که همیشه در پی تضعیف روسیه بوده اولویت خود را به تجهیز داعش اختصاص داده است.
مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به تشریح علل واهمه مستکبران از ائتلاف ایران و روسیه پرداخت و تصریح کرد: از سوی دیگر آن‌ها می‌ترسند که ایران و روسیه در مسائل دیگر نیز باهم پیمان بسته و روزی این کروزها در خلیج‌فارس شلیک شود غربی‌ها هم با درک این شرایط و وضعیت کنونی راهبردی و سیاسی ترجیح دادند مسائل را پای میز مذاکره حل کنند تا جنگ در این زمینه تعیین‌کننده نباشد.
صهیونیست‌ها، آمریکا، رژیم سعودی و ترکیه بزرگ‌ترین متضرران مقابله با داعش هستند چرا که این دولت ها با منابع مادی و آبرو حیثیتشان هزینه‌های زیادی را برای تشکیل داعش انجام داده‌اند و به همین دلیل با اقدامات مختلف درصدد انصراف جمهوری اسلامی ایران و روسیه از پیگیری جدی برای مبارزه با تروریسم بودند.

وی از صهیونیست‌ها، آمریکا، رژیم سعودی و ترکیه به‌عنوان بزرگ‌ترین متضرران این مقابله نام برد و اظهار کرد: این دولت‌ها با منابع مادی، آبرو حیثیت‌شان هزینه‌های زیادی را برای تشکیل داعش پرداخت کرده‌اند و به همین دلیل با اقدامات مختلف درصدد انصراف جمهوری اسلامی ایران و روسیه از پیگیری جدی برای مبارزه با تروریسم بودند.
مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حمایت از دولت‌های مظلوم از ابتدای انقلاب موردتوجه امام بود و به‌اندازه انقلاب دارای قدمت است، گفت: آزادی فلسطین و قدس شریف یکی از شعارهای اولیه امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود و برای این امر دلایل دینی، قرآنی و اعتقادی خودشان را داشتند مردم نیز با تأسی از رهبر انقلاب به‌طور خودجوش در ۲۲ بهمن شروع به حمایت از نهضت فلسطین کرده و پرچم دفتر حفاظت رژیم اسرائیل را پایین کشیدند آن‌وقت چگونه می‌توان قبول کرد که شعار نه غره، نه لبنان، جانم فدای ایران بر زبان این مردم جاری شود.


*استکبار جهانی به دلیل توانایی تسلیحاتی‌مان پای میز مذاکره آمد
این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در جریان راهپیمایی ضد اسرائیلی روز قدس سال گذشته، افرادی را دیدم که با خشونت فراوان که در رفتارشان کاملاً هویدا بود به تکرار این شعار می‌پرداختند و خود این امر ‌یکی از نمونه‌های بارز نفوذ است که دشمنان نظام اسلامی درخصوص آن برنامه‌ریزی کرده‌اند.
سفیر اسبق ایران در سوریه توجه به منابع ملی‌مان را امری مهم دانسته و تصریح کرد: ما باید به بررسی این نکته بپردازیم که منفعت ما در پشتیبانی از رژیم اسرائیل است یا حمایت از مقاومت. همه ما می‌دانیم اگر توانایی تسلیحاتی نداشتیم و مراکز راهبردی اسرائیل در تیرس موشک‌هایمان نبود آمریکا و اسرائیل تاکنون ۱۰۰ بار به بوشهر، نطنز و فردو حمله کرده و کار را یکسره می‌کردند و هرگز حاضر به مذاکره نمی‌شدند.
شیخ‌الاسلام در پایان تصریح کرد: مسئله اصلی این است که در این دنیا هرکس به‌اندازه زورش به حقش می‌رسد نه به اندازه حقی که دارد بنابراین کسی که به حفظ منافع ملی، دینی، عقیدتی و حتی انسانی فکر می‌کند باید بداند که این حفاظت فقط در قبال توانایی‌هایی است که در مقابل تهدید دشمن‌دارد وگرنه باید با ذلت روزگار گذرانده و اسیر دولت‌های مستکبر شویم.

 

انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.