اوراق بهادار

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران:

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران گفت: ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زعفران در جهان به شمار می آید و بورس کالا به علت تنوع کالای معاملاتی بهترن مکان برای ارزش گذاری زعفران و معامله این محصول است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از میزان،  شاپور محمدی در مراسم افتتاح معاملات قرارداد آتی زعفران در بورس کالا ایران با اشاره به رتبه اول ایران در تولید زعفران گفت: ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زعفران در جهان به شمار می آید و بورس کالا به علت تنوع کالای معاملاتی بهترن مکان برای ارزش گذاری زعفران و معامله این محصول است.

وی افزود: نوسان شدید قیمت و پیروی محصولات کشاورزی از الگو تار عنکبوتی سبب شکل گیری و ایجاد بازارهای این چنینی در بورس کالا می شود تا در نتیجه آن شفافیت در قیمت گذاری و حذف واسطه های غیرمنصفانه شکل گیرد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص مزیت قرارداد‌های آتی گفت: مدیریت ریسک قیمت، تحصیل فرآیند کیفیت قیمت، تحصیل معامله فیزیکی، افزایش شفافیت بازار، از جمله مزیت‌های قرارداد‌های آتی در بورس کالا به شمار می‌آید که با توجه به اهمیت قیمت گذاری زعفران در کشور ایجاد چنین قرارداد‌هایی لازم و ضروری است.
 
محمدی در توضیح تاثیر قرارداد‌های آتی در بخش کشاورزی یادآور شد: تعیین قیمت، تسهیل صادرات در نظر گرفته نشدن منافع ملی در سطح جهان به علت لزوم کشف قیمت زعفران از جمله مواردی است که می‌توان در ایجاد قرارداد‌های آتی در بخش کشاورزی به آن اشاره کرد.
 
وی در ادامه اظهارکرد: ایران بزرگترین تولید کننده و صادرکننده زعفران است و به همین دلیل نیاز به مرجعیت قیمت زعفران ایران در بازاره‌های بین المللی، ایجاد بازار نقد، کنترل نوسان قیمت دارایی پایه و مدیریت ریسک، وجود بازیگران متعدد در عرضه و تقاضا، ظرفیت کافی بازیگران سنتی در قرارداد‌های آتی و حمایت بورس کالای ایران از جمله الزامات راه اندازی بازار معاملات بازار آتی ارز به شمار می‌آید.

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.