نان

ایران گران‌ترین نان دنیا را دارد؟/دلایل عمده تولید نان بی‌کیفیت چیست؟

مشاور سازمان ملی استاندارد مدعی شد ایران گران‌ترین نان دنیا را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،غلامرضا کاظم‌پور مشاور سازمان ملی استاندارد، با بیان اینکه حذف خمیر ترش و روند تخمیر آرد و جایگزین شدن جوش شیرین در نان سبب بی‌کیفیتی این محصول است، گفت: مخلوط کردن چند نوع آرد گندم برای تولید نان و انجام غیراستاندارد مراحل تولید آرد و انتقال آن به نانوایی‌ها و تبدیل آن به نان از دیگر دلایل عمده تولید نان بی‌کیفیت است.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام وزارت بهداشت، سبوس مخلوط در آرد ماده مغذی و مفید است، گفت: برداشت اشتباه نانوایان باعث شده است به‌نحوی آرد سبوس که به‌دلیل وجود کپک و فلزات سنگین حتی برای خوراک دام نیز مناسب نیست به‌روی نان پاشیده شود.

مشاور سازمان ملی استاندارد با ابراز اینکه برای تغییر این وضعیت، استاندارد ویژه‌ای تدوین شده است ادامه داد: در این استاندارد که استاندارد ۱۰۴ است وضعیت گندم و فرآورده‌های آن برای تولید نان باکیفیت مشخص شده است.

کاظم‌پور جدول پاکی را که معیار خرید گندم در آن درج شده است، جدولی غیراستاندارد و غیرعلمی دانست و افزود: چالش ما در سازمان ملی استاندارد جایگزین کردن استاندارد ۱۰۴ به‌جای جدول پاکی است که در صورت تحقق، اولین قدم برای افزایش کیفیت خمیر محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مکلف نشدن نانوایان به تخمیر نان مانع افزایش کیفیت آن خواهد شد گفت: درصد نانوایی‌های سنتی بهداشتی ۱۶/۸ درصد است.

کاظم‌پور افزود: از بیش از ۸۰ هزار نانوایی در سراسر کشور، ۵۰/۱ درصد نمک را در حد مجاز استفاده­ می‌کنند، ۴۳ درصد فاقد مواد افزودنی غیرمجاز هستند، فقط ۱۷/۲ درصد بهداشت فردی و ۱۵/۵ درصد بهداشت ابزار و تجهیزات را رعایت می‌کنند.

مشاور سازمان ملی استاندارد قیمت خرید تضمینی گندم را از سوی دولت ۱۴۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: این رقم در دنیا ۷۰۰ تومان برای هر کیلوگرم است.

وی با اشاره به هزینه حمل و ذخیره‌سازی گندم و هزینه تبدیل آن به آرد از سوی دولت ادامه داد: هر کیلو آرد بدون اعمال این هزینه‌ها در هر کیلوگرم ۸۰۰ تومان به نانوا فروخته می‌شود.

کاظم‌پور نان ایرانی را گرانترین نان دنیا دانست و گفت: نان در تهران بین ۳۴۰۰ تا ۶ هزار تومان فروخته می‌شود در حالی که آرد آن کیلویی ۸۰۰ تومان خریداری شده است.

بیشتر بخوانید: چرا نان بی کیفیت به مردم ارائه می‌شود؟

وی گران شدن نان را بی‌علت اعلام کرد و ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده نان باید به‌صورت کیلویی عرضه شود.

مشاور سازمان ملی استاندارد و میزان مصرف گندم را در کشور ۱۰ میلیون تن اعلام کرد و افزود: قیمت آرد از کارخانه ۸۳۰ تومان و بر اساس درصد سبوس آن تعیین می‌شود.

وی با بیان اینکه کارخانه‌های تولید آرد سبوس را جدا کرده و با قیمت بالا به دامداران می‌فروشند ادامه داد: بر اساس استاندارد برای نان سنگک، آرد باید به‌صورت کامل فروخته شود در حالی که این استاندارد را نتوانستیم نهادینه کنیم.

کاظم‌پور در خصوص وزن مصوب برای چانه‌های نان گفت: چانه نان سنگک باید ۶۵۰ گرم، نان تافتون ۲۰۰ و ۲۵۰ گرم، نان بربری ۵۰۰ گرم و نان لواش باید ۱۶۰ گرم باشد.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.