قهوه خانه

اینجا قهوه خانه تنها مرکز تفریحی است!

شهرک ویره و مصطفی خمینی دو شهرک از توابع صباشهر در شهرستان شهریار هستند، دو شهرکی که دیده نمی‌شوند و مشکلات فراوان اقتصادی و فرهنگی گریبان این دو شهرک را به‌سختی گرفته و می‌فشارد، اینجا پردرآمدترین و فراوان‌ترین شغل موادفروشی است.

 

به گزارش راه مبین، شهرک ویره و مصطفی خمینی دو شهرک از توابع صباشهر در شهرستان شهریار هستند، دو شهرکی که دیده نمی‌شوند و مشکلات فراوان اقتصادی و فرهنگی گریبان این دو شهرک را به‌سختی گرفته و می‌فشارد، اینجا پردرآمدترین و فراوان‌ترین شغل موادفروشی است.

شهرستان شهریار از گذشته نام دشت وسیع و حاصلخیزی در غرب استان تهران بود و شامل آبادی‌های متعددی بوده و در سال‌های گذشته نام مرکز این شهرستان را علیشاه عوض می‌گفته‌اند که حال حاضر همان شهریار می‌نامند، وسعت این شهرستان بیش از یک هزار و ۳۰۰ کیلومترمربع و جمعیت آن نیز بیش از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است.

این شهرستان هوای معتدل و خاک حاصلخیزی دارد و یکی از مهم‌ترین مراکز کشاورزی استان است. بیشتر وسعت شهریار را باغ‌ها گرفته‌اند و یکی از فعالیت‌های بومیان این منطقه کشاورزی است.

شهرستان شهریار شامل یک بخش، هفت شهر، شش دهستان و ۴۰ روستا و شهرک مسکونی است. گفتنی است در سال‌های اخیر به دلیل مهاجرت‌های متعدد از شهرهای مختلف به این شهرستان و نبود زیرساخت‌های مناسب، این افزایش جمعیت، نابسامانی‌های بسیاری را به وجود آورده است.

دو شهرک ویره و مصطفی خمینی از توابع صبا شهر، بخش مرکزی شهرستان شهریار در دهستان قائم‌آباد واقع شده است. به غیرازاین دو شهرک، قندی شاه، محمدآباد، صالحیه، اسلام‌آباد، کبودین و قاسم‌آباد نیز از توابع صبا شهر است.

رضایی یکی از سکنه شهرک مصطفی خمینی با انتقاد از مدارس شلوغ این شهرک می‌گوید: مدرسه‌ دخترانه و پسرانه‌ اتحاد که فرزند کلاس اول من در آن درس می‌خواند دوشیفته و به‌صورت گردشی است و در هر نوبت آن حدود ۹۰۰ دانش‌آموز تحصیل می‌کنند که فضای موجود مدرسه جوابگوی این جمعیت نیست.

وی می‌افزاید: بارها پیش‌آمده که دست، پا، چانه و بینی دانش‌آموزان به دلیل ازدحام بیش‌ازاندازه در حیاط مدرسه و راهروها دچار شکستگی شده است، حتی یک بار که برای جلسه‌ اولیا و مربیان به مدرسه رفتم، به‌قدری حیاط و راهروها شلوغ بود که توان ماندن در مدرسه را نداشتم.

رضایی ادامه می‌دهد: فرزند من وقتی‌ از مدرسه به منزل می‌آید بسیار عصبی است و بی‌تردید شلوغی بیش‌ازحد مدرسه روح و روان دانش آموزان را آزرده می‌کند، حال دانش‌آموزان چطور می‌خواهند در این فضا آموزش ببیند؟!

در انتهای این شهرک، تنها یک پارک وجود دارد که وسایل ورزشی و زمین‌ بازی کودکان دارد ولی متأسفانه وسایل بازی کودکان استاندارد نیست و مادر یکی از کودکان که در پارک است کودکش را کشان‌کشان از پارک می‌برد از او علت را می‌پرسم و او استاندارد و ایمن نبودن وسایل بازی را دلیل این کار عنوان می‌کند.

صفاری یکی دیگر از سکنه‌ شهرک مصطفی خمینی از نداشتن کلانتری در این شهرک و همچنین شهرک ویره گلایه کرده و می‌گوید: نبود کلانتری باعث شده این دو شهرک ازلحاظ امنیتی شرایط مطلوبی نداشته باشند و در زمانی که مشکلی پیش می‌آید تا نیروهای کلانتری علی‌آباد (شاهد شهر) که در فاصله‌ پنج کیلومتری اینجا است خودشان را به محل برسانند، ممکن است کار از کار بگذرد که موارد این‌چنینی هم وجود داشته است.

وی ادامه می‌دهد: وقتی به این کلانتری بابت رسیدگی نکردن به این دو شهرک اعتراض می‌کنیم می‌گویند که نیروهای ما محدود است و بیشتر از این نمی‌توانیم پاسخگو باشیم.

صفاری اظهار می‌کند: در این شهرک نه درمانگاه شبانه‌روزی وجود دارد و نه داروخانه شبانه‌روزی و ساکنان این شهرک از این ‌جهت بسیار در مضیقه هستند؛ در منطقه‌ی شهریار یکی بیمارستان سجاد است که ازنظر کیفیت درمان بسیار شرایط نامطلوبی دارد یکی دیگر بیمارستان تأمین اجتماعی است و بیمارستان خصوصی نور هم که به‌تازگی بازگشایی شده است.

در همین رابطه قنبری عضو شورای شهر صبا شهر با اذعان به مشکلات موجود اظهار کرد: کل صبا شهر و شهرک‌های تابعه‌ آن فاقد درمانگاه و داروخانه‌ شبانه‌روزی است.

به آن سمت جاده‌ دوطرفه‌ شهریار آدران می‌روم اینجا شهرک ویره است، یک خانم مغازه‌دار که از گفتن نام خود امتناع کرد، گفت: اینجا وضعیت اشتغال بسیار نامطلوب است و تنها شغلی که در اینجا فراوان است موادفروشی و قاچاق‌ است.

وی اضافه کرد: قبلاً این شهرک پر بود از معتاد و موادفروش اما بعد از پاک‌سازی بهتر شده ولی بازهم شرایط نامطلوب است…

این ساکن شهرک ویره بیان کرد: اینجا وضعیت کاسبی بسیار بد است و کرایه‌ خود مغازه هم به‌سختی درمی‌آید.

جوانی که خود را فرهاد و دانشجو معرفی می‌کند، می‌گوید وقتی‌که از در خانه برای تفریح بیرون می‌آییم، تنها مرکز تفریحی که اینجا می‌بینیم قهوه‌خانه است، اینجا هیچ مرکز تفریحی، فرهنگسرا و یا حتی کتابخانه ندارد. من زمانی که برای کنکور درس می‌خواندم، در منزل شرایط درس خواندن نبود و در ویره حتی یک کتابخانه هم نبود که برای درس خواندن به آنجا بروم.

وی اضافه می‌کند: وقتی از منزل خارج می‌شویم، موادفروشان قدم‌به‌قدم انواع مواد را پیشنهاد می‌دهند و بسیاری از افراد و به‌خصوص جوانان به دلیل بیکاری و نبود مراکز تفریحی و فرهنگی برای پر کردن اوقات فراغت، ممکن است به این سمت بروند.

فرهاد ادامه می‌دهد: دور و اطراف این شهرک زمین خاکی و خرابه، زیاد وجود دارد و با بلند شدن باد، ویره را گردوغبار برمی‌دارد و این گردوغبار به حدی است که چشم چشم را نمی‌بیند و بسیاری از افراد به دلیل وجود این گردوغبار دچار آسم، آلرژی و مشکلات ریوی و چشمی می‌شوند.

در همین باره قنبری عضو چندین دوره از شورای شهر بیان می‌کند: جمعیت کل صبا شهر حدود ۷۵ هزار نفر است و در فصل گرما، قطعی آب روزی دو ساعت بود اما در حال حاضر به دلیل سرد شدن هوا و کم شدن مصرف آب خانوارها این قطعی کمتر شده و شورای صبا شهر زمینی را در اختیار آبفا قرار داده تا در آن منبع آب احداث کنند و مشکلات قطعی آب برطرف شود.

نوجوانی ۱۵ ساله در پشت دخل مغازه‌ای ایستاده و با لهجه‌ ترکی مشتری‌هایش را راه می‌اندازد از او در مورد مشکلات ویره می‌پرسم، می‌گوید مشکلات خاصی ندارد فقط روزی دو ساعت آب اینجا قطع می‌شود.

هنوز خام است و هیچ آگاهی نسبت به حقوق خود ندارد و مشکلات دوروبر خود را درک نمی‌کند، می‌ترسم از آن زمانی که تا بیاید مشکلات را دریابد، از فشار مشکلات با دسترسی فراوان و پیشنهادات لحظه‌به‌لحظه‌ دعوت به خرید مواد به دام مواد مخدر و محرک بیفتد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.