بابک زنجانی

دادستان تهران:

«بازگشت وجوه به بیت المال» هدف اصلی پرونده زنجانی است

دادستان عمومی تهران: هدف اصلی قوه قضائیه در پرونده بابک زنجانی، بازگشت وجوه به بیت ­المال است.

 

به گزارش راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، جعفری دولت آبادی دردوازدهمین نشست شورای معاونان دادسرای عمومی و انقلاب تهران با موضوع حضور نمایندگان دادستان در محاکم و دفاع از کیفرخواست­ها در سال جاری به ادعاهای اخیر بابک زنجانی متهم پرونده فساد کلان اقتصادی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه در مبارزه با مفاسد اقتصادی، قوانین و مقررات راهنمای مسیر دادستانی تهران است، افزود: مسیر مبارزه با مفسدین سنگلاخی و سخت­تر از مبارزه با سایر مجرمین است و این پرونده با پرونده های سایر مرتکبان مفاسد اقتصادی تفاوت­های زیادی دارد.
وی پرونده اتهامی بابک زنجانی را از چند منظر قابل توجه دانست و در پاسخ به ادعای متهم مبنی بر این که اموالش تاراج شده است، گفت: عجیب است کسی که خود متهم به تاراج میلیاردها تومان ثروت عمومی از بیت المال است چنین ادعایی را مطرح می کند.
دادستان تهران به روند استرداد اموال متهم در پرونده پرداخت و با اعلام این که انتقال اموال زنجانی به درخواست کتبی متهم و با وکالت اعطایی از سوی وی به وزارت نفت طی سند رسمی محقق شده است، افزود : در این راستا با درخواست متهم و هماهنگی با ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی متشکل از نمایندگان هر سه قوه مقرر شد اموال متهم با تعیین هیات کارشناسی به فروش برسد و یا در قبال بدهی نامبرده به وزارت نفت انتقال یابد.
وی گفت : در این راستا جلسات متعددی در دادستانی تهران برگزار شد و اموال مورد نظر حداقل دو نوبت کارشناسی شده و با توجه به تنوع اموال و تعدد شرکت­ها صدها کارشناس در مورد اموال و شرکتهای نامبرده اظهار نظر کرده اند.
جعفری دولت آبادی افزود: در این زمینه جلسات متعدد کارشناسی تشکیل شده تا رقم ۱۶۰۰ میلیارد تومان به اضافه ۴۰۰ میلیارد تومانی که مربوط به سایر اموال بوده محاسبه شود و دادسرا برای انجام تحقیقات پرونده و کارشناسی و انتقال اموال متهم وقت بسیار زیادی صرف کرده است.
وی با خاطر نشان کردن این نکته که اموال نامبرده بر اساس وکالت متهم، هماهنگی با ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و با استناد به نظرات هیات کارشناسی ارزیابی شده و انتقال یافته است، تصریح کرد : مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومانی که بابک زنجانی مدعی کم شدن آن در جریان نقل و انتقال اموال است ، مستند به اظهار نظر هیات های کارشناسی و ناشی از باطل شدن پروانه ساخت ملک ایران زمین در شهرک غرب متعلق به نامبرده بوده است.
دادستان تهران در ادامه با رد ادعای بابک زنجانی گفت: این ادعاها در حالی مطرح می شود که اعتراض به حکم اعدام نامبرده در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی است.
وی افزود : چنین ادعاهایی نه تنها خللی به اراده دستگاه قضایی و دادستانی تهران در مبارزه با فساد وارد نمی­کند ، بلکه ما را در مبارزه با عوامل فساد مصمم تر می کند.
جعفری دولت آبادی با اعلام اینکه در همان اوایل بازداشت ، بابک زنجانی فهرست اموال خود را به دادستانی ارائه کرده که از جمله اموال تعرفه شده، یک باب مغازه شیرینی فروشی واقع در سعادت­آباد بوده است، گفت: متهم با ارائه فهرست اموال، این شیرینی فروشی را جز اموال خود اعلام کرده بود و در همین رابطه خانواده وی در مورد مغازه مذکور در مراجع قضایی طرح دعوی کرده و باید در انتظار تصمیمات مراجع قضایی در این زمینه بود.
وی پرونده اتهامی بابک زنجانی را به کوه یخی فساد تشبیه کرد که تنها بخش کوچکی از آن آب شده و مورد رسیدگی قرار گرفته و ابراز امیدواری کرد با ادامه یافتن تحقیقات، امکان برخورد با ریشه­های فساد این پرونده فراهم تا معلوم شود که بابک زنجانی چه کسی بوده و چه کسانی پشتیبان او بوده و او را پر و بال دادند.
دادستان تهران هدف اصلی قوه قضائیه و دادستانی تهران در این پرونده را بازگشت وجوه به بیت­المال اعلام کرد و با اشاره به اقدامات دادستانی در این خصوص گفت: از روز اول هم اعلام کردیم که اگر بابک زنجانی وجوه را مسترد کند، دادسرا تصمیم مناسب خواهد گرفت و او که میلیاردها تومان بدهی دارد بارها ادعای آمادگی برای پرداخت وجوه کرده و بازپرس و رئیس دادگاه صادرکننده حکم نیز به دفعات زمینه را برای اثبات ادعای متهم فراهم کرده اند که متاسفانه معلوم شد این ادعاها کذب بوده است.
وی ادامه داد : اما علیرغم این ادعاها، بابک زنجانی هنوز هم فرصت دارد تا وجوه بیت المال را مسترد کند.
جعفری دولت­ آبادی با بیان اینکه ضابطان در پرونده اتهامی بابک زنجانی کمترین نقش را در تحقیقات داشته ­اند، گفت : دادستانی از طرح چنین ادعاهایی نه تنها نمی هراسد و خسته نمی شود ، بلکه با گام هایی محکم­تر، روند پرونده را پی می­گیرد .
وی با قدردانی از پسندیده بازپرس ویژه پرونده در خصوص نحوه تحقیقات در پرونده افزود: در پرونده اتهامی بابک زنجانی ضابطان کمترین نقش را در امر تحقیق داشته و بیشتر تحقیقات را شخص بازپرس انجام داده است.
دادستان از بازپرس خواست که از طرح این ادعاها و توهین­ها خسته و ناامید نشود چرا که این شیوه افراد محکوم است که وقتی از طریق قانونی راه به جایی نمی­برند، طریق اهانت و طرح ادعاهای واهی را در پیش می­گیرند ؛ در حالی که دادسرای انتظامی قضات مرجع قانونی برای رسیدگی به شکایات افراد از تخلفات انتظامی قضات است نه انتشار در سایت­ های معاند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.