علی لاریجانی

لاریجانی:

“بان کی مون” نباید هر حرف بی ربطی را به روح برجام نسبت دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سازمان انرژی اتمی طرح راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای را تهیه و به مجلس گزارش کار دهد گفت: اقدامات ایذایی در مقابله با توافق هسته‌ای به نقطه‌ای رسیده است که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده است.

 

به گزارش راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، علی لاریجانی در نطق قبل از دستور امروز مجلس افزود: گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت درباره توافق هسته ای و اظهارات برخی نمایندگان ۱+۵ در شورای امنیت گرچه از نظر حقوقی حاوی تعهدی برای ایران نبود اما از جهات مختلف خطاهایی را در برداشت که برای جایگاه دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت نوعی سقوط آزاد محسوب می شود.
وی تصریح کرد: از طرفی دبیرکل در گزارش خود، پایبندی ایران به تعهدات را دلگرم کننده می داند و از طرفی دیگر هیچ اشاره ای به نگرانی های ایران و شکایت ایران از عدم اجرای همه تعهدات طرف ۱+۵ نمی کند.
لاریجانی گفت: آیا دبیرکل مأمور بود که گزارش کامل از اجرای تعهدات دو طرف بدهند یا مأمور ناظر ۱+۵ در این ماجراست.
وی ادامه داد: آقای بان کی مون در گزارش خود پرتاب موشک بالستیک ایران را مخالف روح توافق هسته ای دانسته اما قضاوت در تخطی را بر عهده شورای امنیت گذاشته سوال این است که پرتاب موشک با کدام قسمت از توافق هسته ای ناسازگاری دارد ، روح برجام امر سیالی نیست که مجالی برای دبیرکل ایجاد کند  که هر حرف بی ربطی را به آن نسبت دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در توافق هسته ای هیچ اشاره به موضوع موشک بالستیک وجود ندارد صرفاً در قطعنامه ۲۲۳۱ آن هم در ضمیمه آن به این امر اشاره شده است که ایران از ساخت موشک هایی که طراحی آن برای حمل سلاح هسته ای باشد پرهیز کند ، مگر ایران چنین طراحی انجام داده است که آقای دبیرکل آن را مغایر با روح برجام  اعلام کرد.
لاریجانی افزود: دبیرکل سازمان ملل در اظهار خویش بیان کرده است چون بالقوه می تواند باعث افزایش تنش در منطقه شود. واقعاً تعجب آور است دبیرکل سازمان ملل مطالب خود را بر چنین پایه سستی قرار داده است اگر چنین مبنایی را بپذیریم ایران حتی نباید ۲ میلیون بشکه نفت هم بفروشد چون برخی از کشورهای منطقه آن را دستاویز تنش قرار می دهند.
وی گفت:‌ اگر دیگران دنبال تنش در منطقه هستند چه ربطی به قدرت دفاعی ایران دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آقای دبیرکل تنش را کسانی در منطقه ایجاد کرده اند که یک سال و نیم یمن را به خاک و خون کشیدند و شما با وقاحت بی سابقه حتی حاضر نشدید از منظر حقوق بشر برای کودکان قربانی جمله ای درباره آنها اظهار کنید.
لاریجانی ادامه داد: تنش را در منطقه کشورهایی ایجاد می کنند که از رهبر دینی کشور خود سلب تابعیت می کنند و شما خود را به خواب زده اید.
وی گفت: تنش را در سوریه کسانی ۵ سال ادامه داده اند و موشک های تاو به دست تروریست ها رسانده اند و علی القاعده شما می دانید این موشک ها ساخت کجاست و چون شماره سریال دارد می توانید بفهمید به دست چه کسانی داده شده است و هیچ گاه شما در این باره سخنی نگفته اید.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای دبیرکل پس از توافق هسته ای تاکنون ، ۵۲ لایحه و قطعنامه در کمیته های مختلف مجلس نمایندگان و سنای آمریکا علیه کشور ما طرح شده که اکثر قریب به اتفاق آن کاملاً با روح برجام مخالف است گرچه همه آنها مسیر تصویب را طی نکرده ، اما سه مصوبه اخیر در مجلس نمایندگان آمریکا آنقدر صراحت در مخالفت با برجام دارد که مقامات کاخ سفید هم اعلام کردند با آن مخالفند ، چطور شما در این زمینه ها سکوت کرده اید.
لاریجانی گفت: آیا مصوبه مجلس آمریکا در مورد روادید مخالف روح برجام نبود؟ چرا در گزارش خود اعلام نکردید؟
وی در ادامه نطق خود تاکید کرد: سبک تر از این دعاوی اشاره دبیرکل سازمان ملل و برخی اعضای شورای امنیت به سفرهای فرمانده نیروی قدس به عراق است که آن را مصداق نقض دانسته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: گزافه گویی هم حدی دارد ، به جای تشکر از ایران و نیروی قدس که با حضور غیرتمندانه خود در مقابل تروریست های وحشی به دولت عراق کمک کردند و توانستند داعش را از بسیاری از شهرهای عراق بیرون کنند، ادعا نامه کذایی منتشر می کنید.

لاریجانی تاکید کرد: فضاحت آورتر تراوش چنین کلماتی از جانب نمایندگان آمریکا و دو کشور اروپایی در شورای امنیت بود ، این در حالیست که داعش در هفته های اخیر نیز در اروپا عملیات وحشت آوری انجام داده است.

وی گفت: شما که نه جرات مقابله با داعش را دارید و نه روش آن را می دانید به طوری که به راحتی داعش در سه کشور اروپایی جولان می دهد و عملیات وحشیانه خود را سامان می بخشد،  چرا با بی پروایی مقابله ستایش برانگیز سپاه قدس را مصداق نقض دانسته اید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر دنبال سهم چرایی رشد تروریسم در منطقه هستید که آسیب آن را خود تا حدی کشیده اید باید به همین رفتارهای بی منطق و دوگانه خود بنگرید که نمونه دیگر آن در اجازه تشکیل اجلاس تروریست های آدم کش  منافق در پاریس و یاوه گویی های آن مسئول عقب افتاده سعودی می توان یافت گرچه این اجلاس و مطالب مطروحه آن به قدری بی ارزش و خارج از نزاکت بود که در حد اظهارنظر نیست اما برای کشورهای اروپایی که هر روز دم از مبارزه با تروریسم می زنند شرم آور است.

لاریجانی گفت: مجلس شورای اسلامی با کمال تأسف از اقدام دبیرکل سازمان ملل به دولت آمریکا و مجلس نمایندگان و سنا هشدار می دهد اقدامات ایذایی در مقابله با توافق هسته ای به نقطه ای رسیده است که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده است.

رئیس نهاد قانون گذاری کشور افزود: لازم است سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه ، طرح راه اندازی کارخانه هسته ای برای غنی سازی در درجات مورد نیاز کشور را آماده کند و در این زمینه به مجلس شورای اسلامی نیز گزارش کار بدهد.

نمایندگان نیز  پس از سخنان رئیس مجلس فریاد مرگ بر امریکا سر دادند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.