ابراهیم رئیسی رییسی قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه:

باید از گزارشگران فساد استقبال و آن‌ها را تشویق کرد/ کجی‌های نظام اداری حاصل غفلت و چشم بستن بر فساد و خلاف است

رئیس قوه قضاییه بر استقبال هرچه بهتر از گزارشگران فساد و تشویق آن‌ها تأکید کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران،  حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن عرض تسلیت و تعزیت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: اربعین نماد و نمودی است که عاشورا گم نشود. اربعین پرچم بر افراشته‌ای است که فرهنگ عاشورایی در همه لایه‌های زندگی انسان و در همه شئون زندگی انسان حضور داشته باشد همچنان که حسین بن علی (ع) فرمودند مردم من برای شما الگو هستم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: حقیقتا وجود مقدس اباعبدالله الحسین (ع) را در همه شئون زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی الگو قرار دهیم و زندگی پربار وجود مقدس حضرت را به عنوان الگوی زندگی و الگویی برای انقلاب و نظام و ارزش‌های آن و الگویی برای تمدن سازی نوین در جامعه قرار دهیم.

وی افزود: امیدواریم که خداوند متعال به همه ما توفیق معرفت و توفیق بصیرت و توفیق رهروی راه عاشوراییان را مرحمت کند. برای همه زائرینی که این ایام راهی کوی دوست هستند و در این مسیر گام بر می‌دارند آرزوی سلامتی و توفیق داریم.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: امیدواریم که زیارتی مقبول و تلاشی مشکور و دعایی مستجاب نصیب همه آن‌ها و نصیب همه دلدادگان ابا عبدالله الحسین شود.

چهره‌های مختلفی در جهت شکل دادن سازمان بازرسی نقش ایفا کردند

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: مجموعه سازمان بازرسی کل کشور همچنان که از ابتدا هم در گزارش حجت الاسلام درویشیان به آن اشاره کردند و هم در کلیپی که پخش شد اشاره شد چهره‌های مختلفی در سازمان بازرسی در جهت شکل دادن این سازمان نقش ایفا کردند. چه آنانی که در قید حیاتند که خداوند به آنان توفیق مرحمت کند و توفیقشان را افزون کند چه آنانی که سر به تیره تراب بردند و نیستند.

وی یادآور شد: خداوند متعال انشاالله که آنان را قرین رحمت واسعه خود قرار دهد. مرحوم آقای حاج عباس شیرازی، آقای حاج هادی مروی، یاد مرحوم آقای، ولی الله خبره، آقای شیخ مهدی نادری، حاج حبیب مقیسی و بسیاری از دوستان عزیزی که در این سازمان بودند آقای سید عبدالرحیم خلخالی و کسانی که در این سازمان حقیقتا در بدنه سازمان که در ذهن ما هست شبانه روز در سازمان بازرسی تلاش کردند و این سازمان را ارتقا دادند و تلاش و ثمرات زحمات آن‌ها امروز شاهد آن هستیم. خداوند متعال همه آن‌ها را سر سفره ابا عبدالله الحسین مهمان کند انشاالله. ما همه به آن‌ها ملحق شویم و خداوند انشاالله به ما رحم کند.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: از تلاش‌ها و زحمات عزیزانی که در دوره‌های جدید مسئولیت داشتند مثل آقای پور محمدی و آقای سراج که مدیریت شش ساله‌ای در سازمان داشتند به دنبال زحماتی که در حوزه‌های مختلف داشتند از زحمات ایشان صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم امیدواریم که انشاالله در این دوره مدیریت که جناب آقای درویشیان با داشتن قریب دو دهه سابقه و تجربه کار نظارتی و بازرسی آن هم در مهمترین منطقه کشور که نه یک استان پنج شش استان را ایشان در تقسیمات جدید مدیریت کردند و دو دهه کارکردن با مدیران مختلف که در راس سازمان بودند تجربیات ارزشمندی است که انشاالله با همکاری همه دوستان و همه بازرسان، کارشناسان و همه مدیران انشاالله در این دوره سازمان بتواند مسیر ارتقا خود را طی کند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسى در ادامه تصریح کرد: باید از مجموعه‌ها و سازمان‌هاى مردم نهاد استقبال شود و از مجموعه‌هایى که احساس مسئولیت مى‌کنند و حقیقتا در اصلاح امور اجتماعى و نظام ادارى تلاش مى‌کنند، حرف‌ها، سخن‌ها و پیگیرى‌ها و دلسوزى‌هاى آن‌ها باید مورد توجه و تشویق قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه افزود: این‌ها هم براى مدیران دستگاه‌ها و هم سازمان‌هاى رسمى نظارتى کمک خوبى محسوب مى‌شوند.

فعال شدن ساختار‌ها در درون دستگاه‌هاى ادارى کمک به سزایى در جهت ارتقاء سلامت ادارى دستگاه‌هاست

وى ادامه داد: فعال شدن ساختار‌ها در درون دستگاه‌هاى ادارى کشور کمک به سزایى در جهت ارتقاء سلامت ادارى دستگاه‌هاست. در همینجا از مجلس شوراى اسلامى مى‌خواهم که قانون ارتقاء سلامت ادارى را تمدید کنند؛ چراکه این قانون، قانون خوبى است و اگر پیشنهاداتی دارند یا اشکالات و نواقصى هست، اصلاح کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسى با بیان اینکه قانون ارتقاء سلامت ادارى قانون خوبى است و مى‌تواند زمینه‌اى براى تضمین سلامت دستگاه‌ها ایجاد کند، اظهار کرد: قانون رسیدگى به تخلفات ادارى نیز قانون خوبى است و باید به آن عمل شود؛ نه فقط تخلفات افراد ضعیف مورد توجه قرار گیرد؛ بلکه قانون، به صورت جامع اجرا شود.

رئیس دستگاه قضایى در ادامه عنوان کرد: این قانون، قانون جامعى است و از قوانین جامع و خوب ما محسوب مى شود. این قانون باید به صورت جامع نسبت به همه کسانى که تخلف مى کنند اجرا شود و نه فقط نسبت به افرادى که در سطوح پایین یک اداره و سازمان هستند.

حراست‌ها بسیار مى‌توانند در جهت تضمین و حفظ سلامت ادارى در یک مجموعه کمک کنند

وى افزود: فعال شدن نظارت هاى درون سازمانى که چشمان مدیران هستند، در حسن اجراى امور و اجراى صحیح قوانین بسیار مى تواند کمک کند. حراست‌ها در دستگاه‌ها به عنوان چشمان مدیران، بسیار مى‌توانند در جهت تضمین و حفظ سلامت ادارى در یک مجموعه کمک کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسى در ادامه ادعان کرد: زمانى که فساد و تخلفى کشف مى شود، پرسیده می‌شود که چه زمانى این تخلف پا گرفته، مى گویند چند سال قبل؛ اما دستگاه هاى نظارتى درون سازمانى و چشمان تیزبین مدیران کجا بودند که این فساد و کجى را ندیدند تا در یک مجموعه و سازمان به یک غده سرطانى تبدیل شود.

آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: زحماتی که پیشینیان کشیدند و تلاش‌هایی که پیشینیان داشتند، انشاءالله در این دوره به کمال برسد.

وی تصریح کرد: انشاءالله با همکاری همه دستگاه‌ها، کارشناسان و بازرسان این مسیر طی شود. جا دارد که در ابتدای سخن حقیقتا از همه بازرسان، کارشناسان، آقایان محترم و بانوان گرامی و قضات معزز که در این مجموعه تلاش می‌کنند، کسانی که در این جمع هستند و کسانی که در سراسر کشور در راه نظارت و بازرسی تلاش می‌کنند، صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم. به خاطر زحمات بسیاری که بازرسان بی نام و بی نشان در گزارشات مختلف و در پیگیری‌ها و پیشگیری متقبل شدند و اقداماتی کردند و در هشدار دادن به مدیران، مسئولان و به دستگاه‌های مختلف مساعدت و کمک کردند، جا دارد از زحمات همه بازرسان و کارشناسان در سراسر کشور تقدیر و تشکر کنم.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: در بخش نظارت و بازرسی قبل از اینکه لازم باشد دلایل نقلی بیان کنیم، برای ضرورت بازرسی و نظارت به اندازه کافی دلیل عقلی وجود دارد. نظارت و بازرسی یک امر بسیار ضروری است و امری است که این مراقبت علی الدوام باید وجود داشته باشد؛ هم شخص در خودش هم در خانواده که جامعه کوچکی است و هم در سطح اداره و سازمان و جامعه.

نظارت امری است که هرگز نباید از آن غفلت شود

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: تضمین اجرای قانون، تضمین حق الله و حق الناس در گرو مراقبت و نظارت علی الدوام است. این نظارت امری است که هرگز نباید از آن غفلت شود و این نظارت فقط نظارت‌های درون سازمانی از قبیل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات یا دستگاه‌های دیگر نیست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: در تعریف مدیریت هیچ مدیری بدون نظارت مدیریتش تعریف نمی‌شود. مگر ممکن است بدون نظارت مدیری را یا مدیریتی را تعریف کنیم؟ یکی از وظایف مدیر امر نظارت و مراقبت است. همه مدیران در همه سطوح یکی از وظایف مهم‌شان امر مراقبت و نظارت در مجموعه خودشان است.

وی گفت: نظارت بر حسن اجرای امور و اجرای صحیح قوانین وظیفه همه مدیران در سراسر کشور است. از مدیران عالی، مدیران میانی و یا مدیران در سطوح بعد همه وظیفه نظارت را بر عهده دارند. امروز اگر ما بخواهیم در جامعه عدالت را به معنای اجرای قانون تعریف کنیم، اولین ضامن اجرای قانون خود اشخاص هستند.

رئیس قوه قضاییه گفت: تمام افراد در جامعه ضامن اجرای قانون هستند. اینکه در نظامات کنترلی و نظامات نظارتی و مدیریتی، خود کنترلی را قوی‌ترین و کارآمدترین نظام معرفی می‌کنند، دلیلش همین است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اظهار کرد: باید هر شخصی و هر فردی، هر مأموری در خلوت و در جَلوَت، در آشکار و پنهان خود را موظف به رعایت قانون بداند. گسترش اخلاق، گسترش معنویت در سازمان‌ها و ادارات و در نظام‌های اداری کشور یکی از راه‌های مهم برای پیشگیری از وقوع جرم و تخلف و اتفاق کژی در جامعه است.

اولین ضمانت برای اجرای قانون خودکنترلی است

وی افزود: هر چه معنویت و اخلاق در جامعه توسعه پیدا کند، ما شاهد کاهش جرم و کاهش تخلف در نظام اداری کشور هستیم. اولین ضمانت برای اجرای قانون خودکنترلی است. هر کسی باید خود را در اجرای قانون موظف بداند؛ تخلف نکند؛ مرتکب جرم نشود.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: دومین ضمانت اجرای قانون و عدالت در جامعه گسترش نظارت‌های مردمی از جمله امر به معروف و نهی از منکر است. هر کسی در جامعه باید احساس مسئولیت بکند؛ حس داشته باشد نسبت به اینکه معروفی دارد ترک می‌شود یا منکری انجام می‌گیرد. اگر این حساسیت از جامعه رخت بربندد و یا اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه سست شود، ما در آن جامعه به تعبیر امیرالمومنین (ع) باید شاهد تسلط شرار باشیم؛ یعنی تسلط بَدان. امر به معروف و نهی از منکر و سلطه شر بر جامعه در دو کفه ترازو قرار دارند. اگر کفه امربه معروف و نهی از منکر در جامعه سنگین شد، کفه تسلط بَدان و شَرار سبک می‌شود و اگر خدای ناکرده در جامعه بی‌توجهی به نظارت، به مراقبت و امر به خوبی‌ها و نهی از زشتی‌ها و پلشتی‌ها شد، ما باید در آن حوزه‌ها شاهد تسلط بد‌ها باشیم.

دستگاه‌های کشور باید از انتقادات مردم، رسانه‌ها، دلسوزان و مصلحان استقبال کنند

رئیس قوه قضاییه گفت: به تعبیر امیرالمومنین رمز اصلاح