دادستان عمومی و انقلاب زنجان

دادستان عمومی و انقلاب زنجان:

با مراکزی که اقدام به فروش البسه نامتعارف می کنند برخورد می شود

حجت الاسلام مظفری با اشاره به لزوم نظارت اتاق اصناف بر مراکز فروش البسه گفت: با عرضه کنندگان لباس‌های نامتعارف برخورد قانونی خواهد شد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از میزان، حجت الاسلام و المسلمین حسن مظفری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان زنجانبا اشاره به اهمیت توجه به موضوع عفاف و حجاب گفت: رعایت عفاف و حجاب در جامعه یكی از مهمترین اركان زندگی و از بارزترین آموزه‌های دینی و شرعی بوده و جزو مبانی غنی فرهنگی در جامعه اسلامی است.

وی گفت: حجاب و عفاف موضوعی است كه به كرات و همواره از سوی مقام معظم رهبری بر گسترش و صیانت از آن در سطح جامعه تأكید شده است. رهبر معظم انقلاب از سالها پیش با بكار بردن عناوینی چون تهاجم و شبیخون فرهنگی، نفوذ، ناتوی فرهنگی و این اواخر ولنگاری فرهنگی، وضعیت فرهنگی كشور را تشریح كرده و اهمیت و حساسیت آن را خطاب به مسئولین فرهنگی كشور به كرات متذكر شده اند.

این مقام مسئول اظهار کرد: رعایت حجاب و موازین اخلاقی مقوله‌ای است كه در آیین اسلامی، آیات، روایات و مبانی منطقی از آن بعنوان یكی از اصلی ترین ضروریات جامعه اسلامی یاد شده كه باید به شكل ویژه مورد توجه قرار گرفته و در حفظ این نماد و پرچم معنویت اهتمام ویژه داشت.

وی گفت: عفاف، پاكدامنی و حیاء یك ویژگی وگوهر اسلامی اســت كــه جای هیچ كوتاهی، خدشه، نقد و حاشیه بر آن نیست و اكنون دنیای غرب و استكبار جهانی از همه ظرفیت‌های خود برای به انحراف كشاندن مردم جامعه بویژه جوانان بهره گیری می‌كند تا مردم را از پایبندی به مبانی دینی و اسلامی دور نگه دارد.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان تصریح کرد: معاندین نظام شبانه روز در تلاش هستند تا مردم كشور را با ابزارهای مختلف اعم از اینترنت، سایت‌ها و فضاهای مجازی، ماهواره و شبكه‌های اجتماعی به ارزش‌ها و باورهای خود بی تفاوت كنند. داشتن جدیت مضاعف در برنامه ریزی و انجام كارهای فرهنگی و احساس مسئولیت نسبت به ارزشهای انقلاب، نظام و خون شهدا و مبارزه و مقابله هدفمند با این هجمه شوم فرهنگی برای یكایك افراد، دستگاه‌ها و سازمانها بویژه ارگان‌های متولی فرهنگ، وظیفه و تكلیفی شرعی و قانونی است و هرگونه بی اعتنایی و خونسردی در این زمینه بویژه در بحث حجاب و عفاف، خیانت و ضربه به مبانی دینی نظام است.

حجت الاسلام مظفری ادامه داد: واضح است گسترش ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری در منظر جامعه، معابر و اماكن عمومی می‌تواند خود منجر به بروز انواع آسیب‌های اجتماعی و لطمه به بنیان خانواده شــود چـرا كه استحكام و حفظ اساس خانواده‌ها و به تبع آن جامعه در ارتباط مستقیم با رعایت حجاب و عفاف است.

وی عنوان کرد: در همین راستا برابر اخبار و اطلاعات واصله و بازدیدهای صورت گرفته متأسفانه در برخی از نقاط شهر زنجان مشاهده می‌شود كه رعایت حجاب اسلامی توسط تعدادی از افراد مورد غفلت واقع شده و سهواً یا عمداً با پوشش لباس‌های نامتعارف و بعضاً زننده و با خودنمایی، هنجارشكنی و با تبرج و ترویج بدحجابی و كمرنگ نشان دادن عفاف، موجبات جریحه دار شدن عفت عمومی فراهم شده و حریم اعتقادات و مبانی دینی مردم مخدوش گردیده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: این در حالی است كه اینگونه اعمال و رفتارها زیبنده جامعه اسلامی بویژه شهر زنجان كه مزین به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی است، نبوده و برابر مقررات نیز بدحجابی و تظاهر به عمل حرام در انظار عمومـی جـرم محسوب می‌شود. لذا ضمن اینكه نباید اجازه داد عده ای بدحجابی و بی اخلاقی را در جامعه ترویج دهند، باید به كسانی كه برخلاف شرع و خواست ملت شریف رفتار می‌كنند، تذكر جدی داده شود و با تعداد معدودی نیز كه عامداً فضای جامعه را مسموم می‌کنند، برخورد قانونی شود.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان بیان کرد: در همین رابطه دستگاه ها و ادارات متولی فرهنگ نیز باید در راستای نهادینه کردن و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب اقدامـات مؤثری داشته باشند و در تقابل با هجمه دشمنان نظام و تلاش آنان جهت نابودی فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی برنامـه‌ریـزی‌های هدفمند، جذاب و گیرایی را اتخاذ و اجرا  کنند؛ چرا كه هرگونه كوتاهی و بی توجهی به این مقوله مهم آسیب و لطمه جدی و عمیق را نسبت به فرهنگ دینی مردم در پی خواهد داشت و بی اعتنایی و خونسردی نسبت به موضوع مهم حجاب موجب ایجاد بستر برای نفوذ فرهنگ غربی در مبانی اخلاقی جامعه و مردم بویژه جوانان و كمرنگ شدن ایمان و اعتقادات آنان خواهد شد.

وی گفت: مسئولان فرهنگی و متولیان امر گسترش عفاف و حجاب باید نسبت به حفظ ارزش‌های دینی و اسلامی بویژه حجاب و عفاف دغدغه داشته و با عملكرد مطلوب خود قاطعانه مدافع ارزش ها و حدود الهی باشند و در این راستا همسو با اقدامات انتظامی و قانونی، برنامه ها و تدابیر فرهنگی كوتاه و بلندمدت لازم را برای قشرهای مختلف جامعه در جهت ارتقاء فرهنگ عفاف و حجاب داشته باشند.

حجت الاسلام مظفری اظهار کرد: در همیـن راستـا بــا توجـه به منویات مقام معظم رهبری به وضوح می‌توان پی برد بی‌حجابی، بدحجابی و تولید و عرضه بعضی از محصولات فرهنگی نامناسب بویژه در حوزه البسه و پوشاك و یا استفاده از محصولات و مانكن های غیرمتعارف در ویترین مغازه‌ها و فروشگاه‌های سطح شهر مصادیقی از ولنگاری فرهنگی است.

این مقام مسئول افزود: متأسفانه بعضاً مشاهده می‌شود برخی مراكز فروش البسه با تبلیغ فرهنگ و مدل‌های انحطاطی غربی در قالب فروش لباس‌های دارای طرح ها و تصاویر نامناسب و نامتعارف و ارائه محصولات خارج از اخلاق و عرف جامعه خواسته یا ناخواسته برهنگی، بدپوششی و ابتذال را در جامعه ترویج می‌کنند و یقیناً وجود برخی مظاهر فساد در حوزه پوشاك خود علاوه بر ایجاد انحراف در فضای سالم اخلاقی جامعه، زمینه ساز بروز برخی جرایم و فسادهای اخلاقی خواهد بود و به مرور با تغییر دادن ارزش ها و نمادهای اسلامی – ایرانی بنیان خانواده ها را سست خواهد کرد.  

این مقام قضایی عنوان کرد: در همین رابطـه هر چنـد بـه نظــر می رسد می بایست با معضلات و مشكلات فرهنگی و اجتماعی منجمله بدحجابی به صــورت ریشــه ای و متنــاسب با آن از جمله به صورت فرهنگی و با حضور فعال دستگاه‌ها و ادارات متولی فرهنگ با برنامه‌های كوتاه و درازمدت، مقابله و مبارزه شود اما این مسئله منافی وظایف و مسئولیت‌های ارگانها و نهادهای ذیربط از جمله نیروی انتظامی و دستگاه قضایی نمی‌باشد.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان تاکید کرد: لذا در راستای انجام وظایف و مسئولیت های نیروی انتظامی در امر مبارزه با معضلات اجتماعی از جمله بدحجابی و پوشش های نامناسب، شایسته است با افزایش گشت‌های ارشاد و فعالتر کردن طرح های امنیتی اجتماعی و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منكر در قالب این طرح ها بویژه در ساعات پرتردد سطح شهر، نسبت به مقابله و مبارزه با معضل بی حجابی و بدحجابی اقدام شود.

وی ادامه داد: همچنین با افــزایش نظــارت و بازرسی از مراكز فروش البسه از طریق اداره نظارت بر اماكن عمومی، بر رعایت مبانی و چارچوب‌های اخلاقی و دینی در عرضه محصولات فرهنگی مناسب تأكید شده و در صورت مواجهه با مراكز و عرضه كنندگان پوشاكی كه با عدول از حریم عفاف و اخلاق و با ارائه محصولات مبتذل و یا قرار دادن محصولات نامناسب در ویترین مغازه ها، مبانی دینی و اخلاقی جامعه را مخدوش می‌کنند، با مشاركت و همكاری ادارات و نهادهای ذیربط از جمله اتاق اصناف بدواً ارشاد و تذكر و در صورت عدم توجه و تكرار تخلف با متخلفین برخورد قانونی شود.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان اظهار کرد: در همین راستا بدیهی است اتاق اصناف باید برابر قانون اصناف نسبت به اماكن و مراكز عمومی فروش محصولات فرهنگی و البسه نظارت داشته و با متخلفینی كه اقدام به فروش محصولات و لباسهای ممنوعه و منقش به نوشته و تصاویر مبتذل و یا مندرج به علائم برخی از فرقه‌های نوظهور از جمله شیطان پرستی، آرم و پرچم كشورهای معاند و … می‌کنند برابر قانون اصناف برخورد کرده و از فعالیت واحدهای صنفی كه باعث مخدوش شدن عفت عمومی می شوند با همكاری و تعامل اداره نظارت بر اماكن عمومی جلوگیری کند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.