مرکز آمار

رئیس مرکز آمار:

برخی دستگاه ها از دادن اطلاعات خود به مرکز آمار خودداری می کنند

رئیس مرکز آمار ایران گفت: اعتماد عمومی به برخی آمارها کاهش پیدا کرده است و اجماع تولید آمار نداریم.

 

به گزارش راه مبین به نقل از فارس، امیدعلی پارسا در پنجاه و پنجمین جلسه شورای عالی آمار با اشاره به ابعاد قانون آمار مدرن برای نظام آماری اظهار داشت: ریز داده‌های آماری از سوی دستگاه‌ها به صورت یک طرفه باید به سمت مرکز آمار بیاید. در کشورهای دیگر ندادن آمار جرم است، اما در ایران، قانون مسکوت است و اتفاقی نمی‌افتد.

وی با اشاره به اصل محرمانگی و ضرورت آن برای مرکز آمار تصریح کرد: دستگاه‌های تخصصی باید بدانند که چه کسی کجا چه فعالیتی می‌کند و بر این اساس به کد یونیک نیاز است. شناسه ملی و کد پستی را داریم، اما کد کسب و کار هنوز آیین‌نامه ندارد و دو کد دیگر نیز طبق مصوبه هیأت وزیران هنوز به هم متصل نیستند.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه اجماع نداریم که در کشور چه آماری تولید شود، یادآور شد: سیاستگذار باید به اجماع برسد که چه نیازهایی وجود دارد.

وی گفت: در دنیا سرشماری نفوس و مسکن معیار مهمی برای سنجش میزان توسعه‌یافتگی نظام آماری است که امیدواریم سری بعد سرشماری ثبتی‌مبنا باشد.

به گفته پارسا، برنامه‌ گذار از نظام آماری سنتی به مدرن را داریم و سرشماری سال ۹۵ با شیوه سنتی در حال گذار بود و با ۷۶۱ شاخص کیفیت سنجیده می‌شود. آمار اجاره بها و قیمت ثبتی‌ مبنا شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر موازی‌کاری در تهیه نرخ باروری، سهم بهداشت، تعاون، تورم و بیکاری وجود دارد و دستگاه‌ها آمارهای متفاوتی می‌دهند.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه اعتماد عمومی به برخی آمارها کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: برخی دستگاه‌ها با توجیهات فراوان، آمار به مرکز آمار نمی‌دهند و حتی آمارهایی که به مراکز بین‌المللی داده می‌شود، چندگانگی دارد، بنابراین پیش‌نویس نظام تهیه و تدوین برنامه ملی آمار تا سال ۱۴۰۰ تهیه شده که باید به تصویب برسد و یکی از اهداف آن، کاهش هزینه‌ اجرایی و افزایش بار پاسخگویی است، بنابراین نظام کیفیت آمار باید مستقر شود.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.