قاسمی

قاسمی:

بردرباره مسائل دفاعی با کسی شوخی نداریم/برجام قابل مذاکره نیست

سخنگوی وزارت خارجه گفت: موشک‌ها و سیاست‌های دفاعی ایران علیه هیچ کشوری نخواهد بود و صرفا جنبه بازدارندگی و دفاعی دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه، با اشاره به ادعاهای برخی محافل غربی مبنی بر اینکه قرار است مذاکراتی در خصوص برنامه موشکی ایران با گروه ۱+۵ انجام بگیرد، اظهار کرد: ما با گروه ۱+۵، کشورهای اروپایی و دیگران تنها درباره برجام، چگونگی اجرای دقیق آن و کمک به همه‌ طرف‌ها برای اینکه بتوانند این تفاهم را به خوبی اجرا کنند، صحبت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه آن چیزی که در مورد برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران به غلط مطرح می‌شود هیچ ربطی به بحث برجام ندارد، افزود: ما هیچ مذاکره‌ای در خصوص مسائل موشکی با دیگران نداریم.

او ادامه داد: سیاست‌های دفاعی ما سیاست‌های بازدارنده‌ای است که در جهت حفاظت از کیان کشور و منافع ملت ایران دنبال می‌شود و آنچه در موردش تصمیم‌گیری می‌شود در درون ایران است و به دیگران هرگز اجازه نخواهیم داد در مسائل دفاعی‌مان دخالت و خط‌مش مشخص کنند.

قاسمی گفت: مردم ایران به یاد دارند که در دوران جنگ تحمیلی به‌دلیل حمایت مجموعه‌ای از قدرت‌ها از یک دیکتاتور به تمام معنا، چه زیان و ضررهایی بوی‍‍‍‍‍‍‍‍ژه در بعد انسانی و شهادت انسان‌های آزاده و شریف زدند، بنابراین با داشتن چنین تجاربی هرگز در خصوص مسائل دفاعی‌مان با کسی شوخی نداریم و سیاست‌های خودمان که قطعا بازدارنده و دفاعی است را دنبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان داشت: موشک‌ها و سیاست‌های دفاعی و افزایش توانمندی‌های دفاعی ایران علیه هیچ کشوری نخواهد بود و صرفا جنبه دفاعی دارد و نباید موجب نگرانی دیگران شود.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود، بعد از ۱۰ سال امکان تمدید برجام وجود دارد، خاطرنشان کرد: برجام قابل مذاکره نیست. برجام پرونده‌ای است پایان پذیرفته و همه مکانیزم‌ها، نظارت‌ها و آنچه باید در برجام دیده شود، اندیشیده  و تفاهم حاصل شده است و اگر بخواهند بخشی از آن تغییر کند، برجام دیگر، آن برجام نخواهد بود و باید آن را  کناری نهاد و به ابتدای داستان و جای اولمان برگردیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.