کرونا ویروس

بررسی تسهیلات دولت برای مقابله با آسیب‌های اقتصادی کرونا

کمک های دولت برای حمایت از آسیب دیدگان اقتصادی کرونایی به صورت بلاعوض و یا وام با نرخ سود ۱۲ درصد است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازتهران نیوز،طبق اخبار منتشر شده از جلسات اقتصادی دولت و اظهارات رییس جمهوری و رییس کل بانک مرکزی قرار است ۱۰۰ هزارمیلیارد تومان که یک پنجم بودجه سالانه کل کشور است به بخشی از تصمیمات بانک مرکزی همانند سایر کشورها به اقتصاد تزریق شود تا جبران بخشی از زیان های وارد شده به اقتصاد از بابت کرونا شود.

از این مبلغ ۷۵ هزارمیلیارد تومان قرار است در قالب وام‌های کم بهره ۱۲ درصدی به واحدهای تولیدی وکارخانه ها و صنایع پرداخت شود که هنوز نحوه پرداخت و دستورالعمل آن مشخص نشده است.  چون مبلغ قابل توجهی است و بسیاری از واحدها طالب و متقاضی دریافت هستند و شاید واجد شرایط هم نباشند، ولی رانت و منافع باعث می‌شود به دنبال آن باشند.

در خصوص این موضوع باید شفافیت‌های لازم صورت پذیرد و طبق نظر اساتید و کارشناسان این گروه از وام‌ها را کسانی که می‌گیرند و نحوه ضمانت‌ها و نحوه پرداخت‌ها صریح و روشن باشد و در سایت اصلی بانک وام دهنده قرار گیرد. ازشرط های اصلی پرداخت، اخراج نکردن کارگران در دوره بیماری وویروس است.

یارانه سود باید توسط دولت جبران شود و این مبلغ بدهی به بدهی‌های دولت به بانکها می‌افزاید و نحوه تعیین واحدها و نحوه جبران هنوز مشخص نیست و در جلساتی که بانک مرکزی با بانکها داشته هنوز به توافق نهایی و رویه واحد نرسیده اند و برخی ازبانک‌ها نیز زیر بار پرداخت نمی‌روند که به نظر هم صحیح است.

بانک ها ابتدا قصد دارند تکلیف طلب‌های قبلی ونحوه تهاتر را مشخص نمایند بعد وارد فاز تسهیلات تکلیفی جدید شوند. ۲۵ هزارمیلیارد تومان باقی مانده قرار است بین اقشار کم درآمد که دراین چند ماه آسیب بیشتری شامل حال آنان شده توزیع شود که تعیین افراد واجد شرایط نیز یکی از مشکلات است.

برخی افراد که شغل ثابت و درآمد ثابت نداشته و بیمه ای بابت آنان پرداخت نشده و مشمول بیمه بیکاری هم نمی شوند ازجمله دستفروشان و مشاغل بی نام ونشان باید در دسته پرداختی ها باشند که امید است با استفاده از داده های اطلاعاتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و شهرداری ها و سازمان های امدادی مثل کمیته امداد و بهزیستی بتوان آنان را شناسایی و جامعه هدف را به درستی تشخیص داد.

معاون اقتصادی رییس جمهور و سخنگوی دولت و وزارت رفاه این دسته را حدود ۳ میلیون نفر برآورد می کنند که درمدت ۴ ماه ماهانه ۲۰۰ هزارتومان به آنان پرداخت شود که طبق اظهارات حدود ۵ هزار میلیارد تومان به آنان اختصاص خواهد یافت.

برای ۴ میلیون نفر هم که بالاجبار دچار خسارت شده اند حدود۶ هزار میلیارد تومان وام های بدون بهره قرار است پرداخت شود که شناسایی این دسته از افراد بر عهده پایگاه‌های اطلاعاتی و تجمیع داده‌ها است که جامعه هدف را پیدا کنند.

بخش دیگری از تزریق منابع بابت اضافه کردن قدرت خرید مردم است که دراین دوره دچار مضیقه و مشکل هستند و مقرر شده از طریق شارژ کارت‌های اعتباری و کارت اعتباری خرید با کارمزدهای اندک و با ضمانت یارانه ها بدون رعایت الزامات نداشتن چک برگشتی و سایر پارامترهای دریافت تسهیلات داده شود که دو هدف را دنبال و عملیاتی می کند که یکی افزایش قدرت خرید این گروه ودوم کمک به واحدهای تولیدی کوچک وپرمصرف است که به واسطه بیماری وویروس کرونا فرصت فروش خود را در شب عید از دست داده اند و کالاها بر روی دست آنها مانده است که به این ترتیب چرخش فعالیت ها را تسریع و تسهیل می کند و در سال جهش تولید می تواند مثمرثمر باشد.

در پایان این گونه میتوان نتیجه گرفت که عملی مثبت و قابل ارزش است ولی نحوه تعیین افراد واجد شرایط از جمله موارد مهم طرح می باشد.

 

انتهای پیام/ر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.