برگزاری مراسم محرم در فضای سربسته ممنوع است/ واکسن کرونای ایرانی آبان ۱۴۰۰ در دسترس خواهد بود

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برگزاری هرگونه مراسم عزاداری در ایام محرم در فضای سربسته ممنوع است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی در نشست خبری ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران اظهار کرد: برگزاری هرگونه مراسم در ایام محرم در فضای سربسته ممنوع است.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: نقش رسانه بسیار خوب و حرفه‌ای بوده است و در هفت دور پیمایشی که انجام شده، نتیجه به دست آمده بسیار جالب بوده است، ما از مردم پرسیدیم منبع شما برای اخبار کرونا کجاست؟ در پاسخ ۸۰ درصد مردم منابع خبری خود را رسانه‌های داخلی مطرح کردند و ۹۰ درصد این افراد به اخبار رسانه‌های داخلی اعتماد داشتند و این میزان اعتماد قابل تقدیر است.

رییسی با تشکر از مردم به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: خوشبختانه در سطح کشور با افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی رو به رو هستیم و میزان افزایش استفاده از ماسک در کشور روند قابل قبولی دارد، اما ما هنوز انتظار داریم که میزان استفاده بیشتر شود، از مردم خواهش می‌کنیم که به‌ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی پروتکل ها را رعایت کنند و یادمان باشد که استفاده از ماسک مهم و فاصله‌گذاری با هم مهم است و هر دو باید باهم انجام شوند.
آغاز روند نزولی شیوع کرونا در کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

او  افزود: هفته‌های بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم. روند بیماری در کشور خیز برداشته بود و میزان شیوع بیماری و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ و میر افزایش یافت. اکنون با تلاش همکارانم در سراسر کشور و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، این شیب صعودی و خیز بیماری سیر نزولی  را طی می‌کند و امیدواریم  این روند ادامه یابد. طبق آخرین بررسی‌هایی که انجام دادیم، میزان بستری در بیمارستان‌ها در استان‌های مختلف در حال کاهش است. البته این کاهش بدان معنا نیست که وضعیت‌مان خوب و سفید شده است، بلکه ثابت شده است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جدی گرفتن ویروس، ارتباط مستقیمی با میزان و روند بیماری در سطح کشور دارد.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: هرچه بیشتر پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری را رعایت کنیم، قطعا میزان مبتلا و بستری در بیمارستان‌ها و بعد از آن میزان مرگ و میر کاهش می‌یابد. دو هفته بعد از رعایت پروتکل‌ها، سیر نزولی رخ می‌دهد و با رعایت نشدن پروتکل‌ها، دو هفته بعد شاهد خیز بیماری خواهیم بود  و یک هفته بعد از آن بستری در بیمارستان‌ها افزایش می‌یابد و یک ماه بعد هم میزان مرگ و میر بالا می‌رود. بنابراین بعد از اینکه دو تا سه هفته پروتکل‌‌ها را رعایت کنیم، اثر آن را می‌بینیم.
ابلاغ پروتکل‌های سختگیرانه برای برگزاری کنکور سراسری

رییسی گفت: رعایت پروتکل‌ها باعث شد که اثر آن را ببینیم و روند بستری در بیمارستان‌ها سیر ملایم‌تری را طی می‌کند البته هنوز برخی استان‌ها بسیار درگیر هستند، در عین حال کنکور و محرم را پیش رو داریم. برای برگزاری کنکور پروتکل‌های سختگیرانه به وزارت علوم ابلاغ شده است و حدود ‌۷ هزار نفر از همکاران ما برای نظارت بر اجرای پروتکل‌ها آماده‌اند.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: امروز با روسای دانشگاه‌های سراسر کشور جلسه داشتیم و این افراد را توجیه و هماهنگ کردیم. خانواده‌ها اطمینان و خیال راحت داشته باشند. انشالله شاهد برگزاری کنکور ایمنی خواهیم بود. باید دانش‌آموزان را از نظر روحی و روانی حمایت شوند تا با خیال راحت کنکور بدهند و اتفاقا مهم‌ترین نگرانی ما تجمع والدین پشت درب مراکز برگزاری کنکور است که نباید اتفاق بیفتد.
طرح هر خانه یک حسینیه را اجرا کنیم

او  با اشاره به وضعیت برگزاری مراسم محرم نیز گفت: انشالله مراسم‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد، اما  تاکید می‌کنم که برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته مطلقا ممنوع است، اگر کوچکترین غفلتی صورت گیرد، آرامش نسبی که در کشور ایجاد شده از بین می‌رود و شاهد خیز بیماری و افزایش مرگ و میر خواهیم بود. خواهش می‌کنم افراد به دقت پروتکل‌ها را اجرا کنند و طرح هر خانه یک حسینیه را اجرا کنیم و هر کس در خانه خودش پای تلویزیون بنشیند و در خانه عزاداری کند. باید این جمله مد نظرمان باشد که اگر ما باعث شویم که یکی از عاشقان امام حسین تب کند، ما مقصر هستیم. باید همه دست در دست هم دهیم تا کمترین میزان ابتلا به  بیماری را داشته باشیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در فصل پاییز و سرما ممکن است بیماری آنفلوآنزا هم اضافه شود و به همین دلیل باید به نحوی عمل کنیم که رعایت فاصله‌گذاری و شستن دست به صورت یک سبک زندگی شود.
واکسن کرونای ایرانی  چه زمانی در دسترس مردم خواهد بود؟

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی اظهار کرد: ۱۴۸ واکسن در سطح دنیا در مرحله ابتدایی و پیش‌بالینی هستند. سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با واکسن کرونا به شرکت‌های تولید کننده اجازه داده به طور استثناء در مورد کووید ۱۹، فاز اول و دوم یا فاز دوم و سوم را ادغام کنند تا زمان دسترسی به واکسن کوتاه شود. ۶ واکسن در سطح دنیا در فاز سوم هستند. روسیه این مراحل را به طور کامل طی نکرده و تاییدیه نگرفته است. تنها یک واکسن چینی کرونا برای یک سال مجوز گرفته است که فقط برای ارتش چین مورد استفاده قرار می گیرد، واکسن کرونای ایران در مرحله تست حیوانی قرار دارد و مرحله یک و دو را شروع کرده ایم و روند ساخت واکسن اگر به درستی جلو برود آبان ماه سال آینده ممکن است واکسن کرونای ایرانی ساخته شود و در دسترس باشد.

رییسی افزود: در فاز یک واکسن بر روی گروه کوچکی از افراد که داوطلب شدند، امتحان می‌شود که دو هدف اصلی این اقدام، ایمن بودن خود واکسن است تا افراد را دچار شوک نکند و دوم بررسی شود که واکسن  ضرر ندارد، در فاز دوم واکسن بر روی گروه بزرگ‌تری شامل چند صد نفر آزمایش می‌شود، در این فاز یک هدف دیگر هم وجود دارد و آن این است که دوز و میزان واکسن مشخص شود؛ یعنی چه میزان از واکسن باید تزریق شود تا ایمنی ایجاد کند. در فاز سوم واکسن بر روی چندین هزار نفر امتحان می شود. این فاز ویژگی خاصی دارد و یک گروه کنترل داریم، یعنی به عده‌ای واکسن و به عده‌ای هم ماده دیگری تزریق می‌کنند تا اثربخشی واکسن را بسنجند. اگر این مرحله موفقیت آمیز بود واکسن وارد فاز دریافت تاییدیه می‌شود و بعد از دریافت تاییدیه واکسن وارد تولید انبوه می‌شود.
احتمال ادامه محدودیت‌های تهران در شهریور ماه

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران، گفت: محدودیت‌ها در تهران تا پایان مرداد ماه ادامه دارد و سپس بر اساس ارزیابی‌هایی که انجام می‌شود، درباره تمدید محدودیت‌ها یا تعدیل آن تصمیم گیری می شود. فکر می‌کنم که بخش زیادی از محدودیت‌های تهران در شهریور ماه هم ادامه داشته باشد.

رییسی افزود: در زمینه طرح ترافیک هم که در تهران اجرا می‌شود.به طور کلی از نظر من راه حل و علاج اصلی این است که زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی را درست کنیم. وقتی طرح ترافیک را برمی‌داریم، مرکز شهر شلوغ می‌شود و ممکن است آلودگی هوا بالا رود و وقتی آن را اجرا می‌کنیم، تجمعات بیشتر می‌شود. بنابراین فکر می‌کنم این موارد مُسَکن هستند و راه حل اصلی نیستند.
کلاس های درس مدارس و دانشگاه در تهران مجازی خواهد بود

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره بازگشایی  حضوری مدارس و دانشگاه ها در استان تهران در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان  گفت: وضعیت تهران سفید نیست و اکثرا کلاس‌های درس مدارس به صورت غیر حضوری برگزار می‌شود و کلاس‌ها مجازی خواهد بود مگر اینکه شرایط تغییر کند.
میانگین سنی فوتی ها در ایران به ۷۰.۵ سال رسیده است

رییسی درباره میانگین سنی ابتلا و فوتی‌های کرونا در ایران در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد: میانگین فوتی‌ها به ۷۰.۵ سال رسیده است و ۸۰ درصد مرگ و میر‌ها در بالای ۷۰ سال اتفاق می‌افتد و ۸۲ درصد فوتی‌ها بین یک تا ۴ بیماری زمینه‌ای دارند. میزان ابتلای ایرانیان زیر ۱۰ سال کمتر از ۴ تا ۵ درصد، سنین ۱۰ تا ۲۰ سال ۹ درصد، سنین ۲۰ تا ۳۰ سال ۱۵ درصد و ۳۰ تا ۴۰ سال ۱۸ درصد و مابقی مبتلایان بالای ۵۰ سال هستند و تقریبا از نظر ابتلا توزیع سنی متعادل است.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی درباره ابتلای مجدد بهبودیافتگان به کرونا در ایران  در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: مطالعه جامعی درباره ابتلای مجدد در حال انجام است و دریافتیم بررسی ابتلای مجدد تا ۲ ماه ارزش ندارد چرا که پارتیکل‌های ویروس تا ۲ ماه  می تواند در بدن وجود داشته باشد، زیر ۲ ماه ابتلای مجدد نیست و ابتلای بعد از ۲ ماه را باید بررسی کرد همچنین بیماری زمینه‌ای افرادی که دوباره مبتلا شده اند، هم باید بررسی شود تا ببینم که نقص ایمنی وجود داشته است یا فرد مجدد به ویروس کرونا مبتلا شده است.
داوطلبان  ۱۰ روز بعد از کنکور غربالگری کرونا می شوند

رییسی درباره برگزاری کنکور سراسری گفت: در برگزاری آزمون دکترا بیش از ۹۰ درصد رضایت وجود داشت، ما کد ملی تمام افرادی که آزمون دکترا دادند، از سازمان سنجش گرفتیم و همه اینها را در سامانه سیب بررسی کردیم و نرم سنی ۲۴ تا ۴۸ سال را در نظر گرفتیم و مشاهده کردیم که میزان ابتلا در این نرم سنی تا ۱۲ روز بعد از برگزاری کنکور در کشور، یک در هزار بود.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: کنکوری‌ها را هم بررسی کردیم و میزان ابتلای آن‌ها سه دهم در هزار بوده و علت این است که این افراد، به دلیل کنکور در خانه مانده‌اند به همین دلیل میزان ابتلایشان کم بوده است. برای کنکور سراسر فاصله ۱.۸ متر را بین داوطلبان تعیین کرده‌ایم. مهلت ورود به جلسه را دو ساعت تعیین شده است و مراقبان باید خروج داوطلبان را به گونه‌ای تنظیم کنند که تراکم ایجاد نشود. مساله اصلی هم همراهان دانش‌آموزان هستند که نباید تجمع کنند و تا ۱۰ روز بعد از کنکور تمام داوطلبان مجددا غربالگری می شوند

او درباره قیمت بالای  ماسک گفت: تعیین قیمت ماسک وظیفه وزارت صمت است ما اعلام کردیم که استفاده از ماسک خانگی هم می‌تواند بسیار موثر باشد.
احتمال خیر مجدد کرونا در پاییز

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی درباره موج سوم کرونا در پاییز و زمستان گفت: اگر یک استان را در نظر بگیرید، یک وضعیت خاص در آن وجود دارد و اگر یک کشور را در نظر بگیرید، تحلیل دیگری خواهیم داشت. در موج اول کرونا قم، گیلان، تهران و… درگیر شدند و برخی استان‌هایمان اصلا درگیر نبودند. بعد از مدتی که بیماری در این استان‌ها افت پیدا کرد، دوباره برخی استان‌های دیگر درگیر شدند و استان‌های اولیه آنقدر درگیر نبودند.

او ادامه داد: استان اصفهان را در نظر بگیرید، شهر کاشان در موج اول خیز بلندی برداشت و بعد افت کرد، اما خیز شهر اصفهان در حال حاضر آغاز شده است. ایران از نظر جمعیت به اندازه هفت کشور اروپایی است. خوزستان ما به اندازه هلند جمعیت دارد و باید این موارد را در نظر بگیریم. خوزستان یک موج زد و اگر دوباره یک خیز بردارد، موج دوم را شاهد خواهد بود. باید توجه کرد که میزان سرایت و ماندگاری ویروس در سرما بیشتر است و در پاییز به دلیل همراهی کرونا و آنفلوانزا ممکن است با یک خیز مواجه شویم، اما باید توجه داشت همکاران ما خسته شده اند و می‌تواند این موضوع مشکل آفرین باشد.
دوران پساکرونا نخواهیم داشت

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی درباره وضعیت بازگشایی مدارس، گفت: اصلی که روزبروز دارد پررنگ‌تر می‌شود، این است که کرونا حالا حالا با ما هست. هر پاندمی رخ می‌دهد حداقل ۲ سال دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حتی اگر واکسن این ویروس هم پیدا شود، باز هم این ویروس با ما خواهد بود. مانند آنفلوآنزا که هر سال وجود دارد. ویروس ایدز هم همچنان وجود دارد. ما باید بپذیریم سبک زندگی باید تغییر کند و بدانیم اصطلاحی به عنوان پساکرونا نخواهیم داشت. کرونا همیشه خواهد بود. شاید واکسن آن ساخته شود، اما اثربخشی آن مشخص نیست.

او ادامه داد: واکسن آنفلوانزا ۴۵ درصد اثربخش است و ۵۵ درصد احتمال ابتلا وجود دارد؛ بنابراین باید خودمان را برای زندگی با کرونا آماده کنیم. حال این سوال پیش می‌آید که می‌توان زندگی، آموزش و اقتصاد و فرهنگ را تعطیل کرد؟. خیر. نمی‌توان تعطیل کرد، اما باید سبک آن را تغییر داد. آموزش را نمی‌تواند تعطیل کرد، بلکه سبک قدیمی آن را باید تعطیل کرد. بحث دولت الکترونیک بسیار مهم است. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌ها به این نتیجه رسیدند که می‌توان امتحانات را آنلاین برگزار کنند، شاید اگر زیرساخت‌هایمان آماده بود، حتی می‌توانستیم کنکور را آنلاین برگزار  کنیم، در کشور ما زیرساخت‌ها فراهم نیست و باید به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها رفت.
نظر وزارت بهداشت درباره بازگشایی مدارس

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی تاکید کرد: مدارس قطعا بازگشایی می‌شوند، اما آیا این بازگشایی به این معنا است که داشن آموزان در مدارس حضور پیدا کنند؟، توصیه ما برای بازگشایی مدارس به آموزش و پرورش این است که فرض کنند، همه مناطق کشور قرمز است و بعد برنامه درسی را طراحی کنند. حال اگر شهری سفید بود و تعداد دانش‌آموز کم بود، بازگشایی حضوری ایراد ندارد. اگر منطقه‌ای قرمز باشد، اصلا نباید دانش آموزان در مدارس حضور داشته باشند. آموزش تعطیل نمی‌شود، اما باید سبک آن را تغییر دهیم. تعداد شهر‌های سفیدمان برای آموزش حضوری زیاد نیست، اما به گفته آموزش و پرورش، ۳۰ درصد دانش آموزان در مناطق سفید تحصیل می کنند و برای ایندانش آموزان می‌توان حضوری کلاس‌ها را برگزار کردد.
امسال اپیدمی آنفلوآنزای خفیف‌تری داریم

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی درباره وضعیت ابتلا به آنفلوآنزا در پاییز گفت: پیش‌بینی من این است که امسال آنفلوآنزای بسیار خفیف‌تری نسبت به سال قبل خواهیم داشت. زیرا مردم سبک زندگی‌شان را تغییر دادند. استفاده از ماسک، شستن مداوم دست‌ها، دست ندادن و… در کاهش ابتلا به آنفلوآنزا بسیار موثر خواهد بود. اگر با همین سبک جلو رویم، میزان آنفلوآنزا بسیار کاهش می‌یابد. در عین حال باید توجه کرد گروه سنی که در آنفلوآنزا علامت‌دار می‌شوند، بیشتر دانش‌آموزان هستند.
تمهیدات وزارت بهداشت برای غربالگری کنکوری ها

رییسی درباره غربالگری داوطلبان کنکور سراسری بعد از کنکور، گفت: دو روز قبل یک جلسه مشترک با وزیر علوم و رییس سازمان سنجش داشتیم و اعلام کردیم تمام داوطلبان باید در سامانه وزارت بهداشت به آدرس Salamat.gov.ir ثبت نام کنند و پرینت خوداظهاری را همراه داشته باشند. در عین حال یک هفته تا ۱۰ روز بعد از کنکور دوباره این افراد را غربالگری می‌کنیم و سپس آن را با نرم سنی داوطلبان در کشور مقایسه می‌کنیم.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی تاکید کرد: در حال حاضر ۶۰ نفر از داوطلبان کنکور سراسری در کشور، به کرونا مبتلا شده‌اند که یک نفرشان در بیمارستان بستری است و ۵۹ نفر در خانه هستند که برای آن‌ها هم تمهیداتی اندیشیدیم. یک نفری که در بیمارستان بستری است، در بیمارستان امتحان می‌دهد و ۵۹ نفر دیگر هم در شهرستان‌های خودشان در یکی از سالن‌های بیمارستانی که برایشان تدارک دیده شده است، امتحان می‌دهند. در عین حال افرادی که می‌خواهند به محل کنکور وارد شوند، تب سنجی می‌شوند و اگر کسی علامت‌دار باشد به سالنی که برای علامت‌دار‌ها در نظر گرفته شده است، هدایت می‌شود.
با هیات های متخلف بهداشتی چه برخوردی می شود؟

او در پاسخ به سوالی درباره مجازات تخلف در مراسم عزاداری محرم مانند مراسم گرفتن در فضای سربسته، گفت: واقعا نباید برای عزاداران امام حسین مجازات در نظر بگیریم، اما برای کسانی که آگاهانه هنجارشکنی می کنند و جان دیگران را به خطر می‌اندازند، مجازات هایی در نظر گرفته شده است. در مرحله اول به رییس هیات تذکر داده می‌شود، بار دوم این هیات از یکسری خدمات مانند آب و برق محروم می شود و بار سوم برخورد جدی تری می‌شود.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: هیات‌هایی مجاز به برگزاری مراسم هستند که در سایت سازمان تبلیغات اسلامی ثبت‌نام کرده باشند. ما خیلی علاقه نداریم که عزاداران را مجازات کنیم، اما اگر کسی باعث شود که یکی از عاشقان امام حسین تب کند، باید در آن دنیا هم جوابگو باشد. مقام معظم رهبری فرمودند که من دستورات و پروتکل‌های بهداشتی ستاد کرونا را اجرا می‌کنم؛ بنابراین حجت تمام شده است.
چاره ای جز اعمال جریمه برای متخلفان بهداشتی نداریم

رییسی در پاسخ به سوالی درباره رویکرد فشار و جریمه وزارت بهداشت در برابر متخلفان بهداشتی اظهار کرد: واقعیت این است که ما برای مدیریت بیماری هیچ راهی نداریم مگر اینکه پروتکل‌ها به دقت رعایت شود، بر اساس آمار وقتی می‌گوییم ۸۰ درصد پروتکل‌ها رعایت می‌شود یعنی ۲۰ درصد پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند و در یک اپیدمی این ۲۰ درصد می‌توانند ۸۰ درصد مابقی را آلوده کنند، ۲۰ درصد جمعیت کشور ۱۶ میلیون نفر جمعیت هستند و اگر این افراد در مشاغلی باشند که خدمت ارائه می‌کنند با توجه به جهش ویروس و افزایش سه تا ۹ برابری سرایت خطر افزایش بیماری وجود دارد.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: باید توجه داشت که همکاران ما خسته و فرسوده شدند و ما چاره دیگری نداریم و ستاد کرونا از نظر حقوقی اعمال جریمه را بررسی می‌کند، اگر در اروپا کسی ماسک نزند از ۱۵۰ یورو تا ۵۰۰ یورو جریمه می‌شود چرا که اگر کسی ماسک نزند می‌تواند افراد زیادی را مبتلا کند، در پرواز‌ها علی رغم اینکه پروتکل‌ها را ابلاغ کردیم پروتکل‌های بهداشتی رعایت نمی‌شود و به دادستانی اعلام کرده ایم که رسیدگی کند، در سه سطح ادارات دولتی، اصناف و عموم مردم سخت گیری‌ها مصوب شده است چرا که همکاران فرسوده شده اند و رسیدگی به بیماران کرونایی بسیار سخت است و کادر درمان بریده اند و بعد از چند هفته سخت تازه سیر نزولی آغاز شده است.
تهران بدترین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارد

رییسی درباره میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان‌های مختلف بیان کرد: همیشه باید تهران را جدا کرد، تهران بدترین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارد و استان‌ها از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی متفاوت درصد‌های مختلفی دارند؛ زمانی به میانگین ۱۷ درصد رسیده بودیم و اکنون که به میانگین ۷۹ درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی رسیده ایم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران حداکثر به ۵۰ درصد می‌رسد.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: استان‌هایی مانند یزد، فارس، مرکزی، بوشهر، آذربایجان غربی و شرقی پروتکل‌های بهداشتی را خوب رعایت می‌کنند و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان تهران و خراسان رضوی و بخشی از اصفهان خوب نیست و تهرانی‌هایی که به شمال سفر می‌کنند استان‌های شمالی را درگیر کرده اند و تهرانی‌ها عوامل تخریب محیط زیست هستند و بهداشت را هم رعایت نمی‌کنند و نمی‌دانیم با تهرانی‌ها چه کنیم؟

رییسی درباره فعالیت معلمان بهداشت در مدارس اظهار کرد: علاوه بر مربیان بهداشت، برای معلمان  هم پمفلت‌های آموزشی ارسال شده است و قبل از شیوع کرونا آموزش‌هایی که دانش آموزان باید ببیند به طور مفصل داده شد و آموزش و پرورش بسیار خوب همکاری کرد و ۴ اسفند مدارس تعطیل شدند و امیدواریم این همکاری‌های خوب ادامه پیدا کند.
آغاز مرحله سوم غربالگری بسیج ملی مقابله با کرونا

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی گفت: بسیاری از مناطق محروم مانند ۳ هزار روستا مشکلات زیرساختی دارند و مشکل اصلی آنها کرونا نیست بلکه زیرساخت هاست و ساکنان این مناطق از التور یا وبا ممکن است آسیب ببینند و در این مناطق مالاریا، وبا و بیماری‌های روده‌ای شایع است و یکی از اقدامات ما اجرای طرح سوم غربالگری است و ما چهار روز است که مرحله سوم غربالگری را شروع کرده ایم و در این طرح اعلام کردیم به دلیل کرونا به احتمال زیاد بسیاری گروه‌ها مانند مادران باردار، دانش آموزان، افراد سالمند و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشارخونی ها، سرطانی‌ها یا دیابتی‌ها ممکن است خدمت نگرفته باشند.

او ادامه داد: سامانه ما این افراد را شناسایی می‌کند و مراقب سلامت ما در غربالگری سوم بررسی می‌کند که افراد تحت پوشش چه خدماتی دریافت نکرده اند و ما به صورت جامع این گروه‌ها را بررسی کنیم، گروهی از خدمات باید حضوری داده شود و برخی خدمات با مشاوره تلفنی داده می‌شود و با این طرح می‌توانیم افرادی را که خدمت نگرفته اند و در مناطق محروم هستند به صورت جامع بررسی کنیم چرا که بسیاری از این گروه‌ها با مشکلاتی مانند نبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی گفت: همچنین قصد داریم علائم کرونا را هم در این گروه‌ها بررسی می‌کنیم تا به سرعت مبتلایان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم تا این گروه‌ها با بدحالی به بیمارستان مراجعه نکنند، ما ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار نفر را با غربالگری در مراحل اولیه درمان و به ۲۲۰ هزار نفر توصیه کردیم که در خانه بمانند و بدون درمان از خود مراقبت کنند، هر چه بتوانیم پیشگیری و تشخیص زودرس را سریع‌تر شروع کنیم افراد به مرحله‌ای نمی‌رسند که با حال بد به بیمارستان‌ها مراجعه کنند و یکی از دلایل اینکه موفق بودیم این بود که ما در پیشگیری خوب عمل کردیم و گرنه تعداد تخت‌های ما کفاف بیماران را نمی‌داد.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.