بشار اسد

ولایتی:

«بشار اسد» در صورت رأی‌گیری در سوریه بیش از هر مدعی دیگر رأی می‌آورد

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص گفت: «بشار اسد» در صورت رأی‌گیری در سوریه بیش از هر مدعی دیگر رأی می‌آورد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا حضور ایران در نشست وین به مفهوم عقب‌نشینی کشورمان از مواضعش درخصوص سوریه است، افزود: به هیچ عنوان، حمایت ما از سوریه در چند عرصه صورت می‌گیرد که یک جنبه آن کمک به مقاومت مردم این کشور در برابر تروریست‌ها و افراطیونی است که سبب جنگ در جهان اسلام هستند.

وی گفت: تروریست‌ها و افراطیون دشمن قسم‌خورده مردم سوریه هستند و تاکنون هزاران نفر از ملت این کشور به‌علت اقدامات تروریست‌ها با حمایت غرب به‌ویژه آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و مرتجعان منطقه کشته شده‌اند و تحت فشارند.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر نوع کمکی به ملت سوریه دریغ نمی‌کند، اما غیر از عرصه دفاعی، ما در عرصه سیاسی نیز از سوریه به‌عنوان متحد خود حمایت می‌کنیم.

ولایتی گفت: در گذشته کسانی که اجلاس ژنو یک و دو را برپا کردند به‌ هیچ‌ عنوان قائل به حضور جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات نبودند و اگر هم می‌خواستند ما را شرکت دهند پیش شرط‌هایی را تعیین می کردند که ما آنها را قبول نداشتیم.

وی ادامه داد: اکنون پس از ۵ سال، مقاومت، دولت سوریه و حامیانش دست برتر را دارند و همه اقرار کرده‌اند که بدون جمهوری اسلامی ایران امکان دستیابی به راه‌حل سیاسی برای سوریه وجود ندارد.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بر این اساس ما نمی‌توانیم صحنه سیاسی را ترک کنیم، اما حضور در صحنه سیاسی و انجام مذاکرات به‌معنی عقب‌نشینی از اهداف اعلام شده ما نیست.

ولایتی تأکید کرد: بدون‌ تردید هیچ‌کس حق ندارد در امور داخلی سوریه دخالت کند و تکلیف کار سوریه باید در گفت‌وگوهای سوری – سوری و به‌وسیله مردم این کشور تعیین‌ شود.

وی گفت: دولت کنونی سوریه نشان داده است که لیاقت این را دارد که به‌عنوان مدافع ملتش در صحنه باشد و اگر امروز هم رأی‌گیری کنند آقای بشار اسد بیش از هر مدعی دیگر رأی خواهد آورد.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با حفظ موازین اعلام‌شده و رعایت خطوط قرمز در گفت‌وگوهای سیاسی به‌معنی خالی نگذاشتن عرصه سیاسی است، به‌ویژه که اکنون دیدگاه کسانی که در مذاکرات وین درباره سوریه شرکت دارند، کاملاً تغییر کرده است.

ولایتی اضافه کرد: آنان می‌دانند بدون جمهوری اسلامی ایران امکان دستیابی به راه‌حل سیاسی برای سوریه وجود ندارد و راه‌حل سیاسی هم باید با رعایت حقوق مردم سوریه باشد.

وی تأکید کرد: بر این اساس، با هر طرحی که بخواهد دولت کنونی سوریه را که چند سال از حقوق مردمش در برابر تروریست‌ها دفاع کرده است کنار بگذارد، مخالفیم.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: جمهوری اسلامی ایران هر راه‌حلی را که دولت و ملت سوریه با آن مخالف باشند، تأیید نمی‌کند و فقط طرحی را می‌پذیرد که مقبول دولت و مردم این کشور باشد.

ولایتی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا جمهوری اسلامی ایران از سوریه حمایت می‌کند، اظهار داشت: سوریه از آغاز انقلاب تاکنون متحد ما بوده و هست.

وی گفت: بر اساس یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی ما که تقویت خط‌ مقدم است، سوریه رکن اساسی در زنجیره مقاومت تلقی می‌شود که جمهوری اسلامی ایران سلسله جنبان این مقاومت است و بر این اساس از مردم فلسطین و به‌طور کلی جهان اسلام و منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا حمایت می‌کند.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: طبق نظریه‌های صهیونیست‌ها، محدوده نیل تا فرات جزو قلمرو ادعایی و توهمی این رژیم در آینده است و طبیعی است که ما  طبق مبانی ملی، احساس خطر می‌کنیم.

ولایتی اضافه کرد: از نظر مبانی اسلامی و قانون اساسی نیز همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند طبق مبانی سیاست خارجی ما که برگرفته از قانون اساسی است، موظفیم از کشورهای جهان اسلام و مستضعفان به‌ویژه فلسطین و قبله نخست مسلمانان حمایت کنیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، دشمنی مخالفان جمهوری اسلامی نیز در صحنه بین‌الملل و منطقه انکار‌ناپذیر است و حتی خودشان این دشمنی را به‌صراحت بیان می‌کنند.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: آمریکایی‌ها به‌صراحت اعلام می‌کنند که مخالف نظام اسلامی ایران هستند و در عمل نشان داده‌اند که مخالف استقلال ما نیز هستند، به همین علت باید از استقلال، تمامیت ارضی و نظام خود دفاع کنیم.

ولایتی تصریح کرد: بر این اساس، اگر قرار باشد از سنگرهای خودمان در بیرون از مرزها دفاع نکنیم، دشمنان در داخل مرزها به سراغ ما می‌آید.

وی گفت: مجموعه این محورها، دلایل حضور ما در منطقه به‌ویژه سوریه است که حلقه طلایی زنجیره مقاومت در برابر صهیونیست‌های مهاجم تلقی می‌شود.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: دولت و مردم سوریه نشان داده‌اند که در تمام ادوار پس از انقلاب اسلامی از جمهوری اسلامی حمایت کرده‌اند، همچنان که حکومت این کشور در جنگ ایران و عراق در کنار ایران بود.

ولایتی اضافه کرد: دولت سوریه در دوران دفاع مقدس برای حمایت از کشورمان خط لوله نفت عراق  را که از این کشور تا کرانه مدیترانه می‌گذشت قطع کرد و از منافع ترانزیتی روزانه یک میلیون بشکه نفت محروم شد و اکنون نیز همچنان به ما وفادار است.

وی گفت: حضور نیروهای روسیه در سوریه بن‌بست نظامی را شکسته است و کمک می‌کند که بن‌بست سیاسی نیز بشکند.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی درباره اوضاع عراق با تأیید تمایل این کشور برای بهره‌مندی از کمک‌های نظامی روسیه علیه تروریست‌ها در این کشور افزود: دولت عراق به اشکال مختلف در این باره اعلام رضایت کرده است.

ولایتی خاطرنشان کرد: عراق به‌عنوان جزئی از ائتلاف ۱+۴ در کنار سوریه قرار دارد و به دولت این کشور کمک می‌کند.

وی افزود: حضور نیروهای روسیه در سوریه بن‌بست نظامی را شکست و کمک می‌کند که بن‌بست سیاسی نیز بشکند، این فقط دیدگاه ما نیست، زیرا در دیداری با نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در عراق، از او درباره نقش روسیه در سوریه پرسیدم که او نیز در پاسخ اظهار داشت: نقش روسیه بن‌بست سیاسی را شکست.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران، عراق و حزب‌الله لبنان نیز که در سوریه نقش اساسی دارند، فاقد پوشش هوایی بودند که این نقش را نیز روسیه ایفا می‌کند.

ولایتی افزود: روسیه در عرصه بین‌المللی به‌ویژه با توجه به بهره‌مندی از حق وتو در شورای امنیت، از حمایت چین بهره‌مند است و ما می‌توانیم با کمک‌های بین المللی و تجهیزاتی روسیه از سوریه اتکا کنیم.

وی ادامه داد: روسیه با کمک‌های نظامی خود، پوشش هوایی رزم بسیار سخت و پیچیده علیه تروریست‌ها در سوریه را تأمین می‌کند.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا ادامه تجاوز نظامی عربستان به شکسته‌شدن مقاومت مردم یمن منجر خواهد شد، اظهار داشت: حدود ۸ ماه از آغاز تهاجم غیرانسانی و وحشیانه عربستان به یمن می‌گذرد، آنان تصور می‌کردند ظرف یکی دو هفته مردم این کشور دست‌هایشان را به نشانه تسلیم بالا ببرند؛ اما آنان مردم یمن را نشناخته‌اند.

ولایتی گفت: تاریخ یمن نشان می‌دهد که هیچ بیگانه‌ای در این کشور پیروز نشده است و از زمان ابرهه تاکنون، ملت یمن ملتی مقاوم هستند؛ آنان ۸ ماه مقاومت کردند و حتماً از این پس نیز مقاومتشان دشوارتر از گذشته نیست.

وی تأکید کرد: عربستان درنهایت باید صحنه را ترک کند و امور این کشور را به مردمش واگذارد تا خودشان از طریق مذاکره به راه‌حل برسند وگرنه در باتلاق خواهد ماند و روز به روز بر مشکلاتش افزوده خواهد شد.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  تأکید کرد: در تاریخ معاصر و در ۴۰۰ سال اخیر، ایران هیچ‌گاه به قوت امروز در منطقه نبوده است.

ولایتی با ارزیابی جایگاه منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون ایران در منطقه حرف اول را می‌زند و هیچ کشوری در منطقه به اقتدار، وسعت و قدرت سیاسی – فرهنگی کشورمان  نیست.

وی افزود: در عین حال خیرخواهی ایران برای ملل منطقه اثبات شده، زیرا کشورمان هیچ‌گاه در سال‌های پس از انقلاب اسلامی چشم طمع به هیچ کشوری نداشته و صرفاً از خودش دفاع کرده است.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور ایران در کشورهایی مانند سوریه و عراق را به‌ دعوت دولت‌های این دو کشور دانست و گفت: بر این اساس هرگاه دولت قانونی این کشورها خواسته‌اند در این مناطق حضور داشته‌ایم.

ولایتی حضور کشورمان در عراق و سوریه را با هدف کمک به ملت و دولت این کشورها دانست و اضافه کرد: حسن‌نیتمان در این زمینه اثبات شده است.

وی گفت: برای ایفای چنین نقشی دو شاخص لازم است اقتدار و حسن‌نیت که ایران هر دو را دارد و هیچ کشور دیگری در منطقه از این نظر به کشور ما نمی‌رسد.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: بدون هرگونه اغراق و تردید، جمهوری اسلامی ایران قدرت اول منطقه است که با حسن نیت می‌خواهد با کمک به دیگر ملت‌های منطقه در کنار آنان زندگی کند.

انتهای‌پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.