بشار اسد و پوتین

بشار اسد در مسکو به دنبال چه بود؟

اولین سفر خارج از کشور رئیس جمهور سوریه از زمان آغاز بحران در این کشور را می توان حاوی پیام های متعددی دانست.

 

 به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فرهنگ، رسانه های بین المللی صبح امروز مبادرت به انتشار خبری پر اهمیت نمودند، خبر فوق حکایت از سفر غیر منتظره بشار اسد رئیس جمهور سوریه به مسکو و دیدار با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دارد. اهمیت این خبر بدان روست که برای اولین مرتبه پس از آغاز بحران در سوریه در طول پنج سال اخیر، رئیس جمهور اسد با وجود مخاطرات احتمالی اقدام به سفر به خارج از سوریه نموده است.

به گزارش رسانه های سوری بشار اسد در این دیدار اظهار داشته است که کل مردم سوریه می خواهند در تعیین آینده کشورشان تصمیم بگیرند و فقط طبقه حاکم نیست که چنین خواسته ای دارد. اسد تاکید کرده که تروریسم مانعی برای حل سیاسی بحران سوریه است.

اسد همچنین «بر ضرورت متوقف کردن هرگونه حمایت از گروه‌های تروریستی» تاکید کرد تا «راه برای مردم سوریه به منظور تعیین سرنوشت کشورشان» باز شود. او افزود که هدف از عملیات نظامی جاری «از میان بردن تروریسم است که در برابر راه حل سیاسی مانع ایجاد می‌کند.»

به گفته بشار اسد، حملات هوایی روسیه «به توقف پیشروی گروه‌های تروریستی کمک کرده است».

به گزارش خبرگزاری‌ها دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز اظهار داشته که دو رئیس جمهوری «مسائل مرتبط با عملیات هوایی روسیه در سوریه»، «جنگ با گروه‌های تروریستی تندرو» و «پشتیبانی از عملیات نظامی نیروهای مسلح سوریه» را به بحث گذاشته اند.

بنا بر آن چه رسانه های روسی نوشته اند پوتین نیز در این دیدار اظهار داشته که تماس هایی را با دیگر طرف های بین المللی برای بررسی دستیابی به راهکار مسالمت آمیز در سوریه انجام خواهد داد. رئیس جمهور روسیه هم چنین در این دیدار برای کمک به فرآیند سیاسی و نظامی در سوریه اعلام آمادگی کرد.

پوتین با ستایش از ایستادگی مردم سوریه که «تقریبا به تنهایی» در برابر شبه‌نظامیان و گروههای تروریستی مقاومت کرده‌اند، گفت که ارتش سوریه اخیراً موفقیت‌های چشم گیری در میدان نبرد به دست آورده است. وی افزود: «ما آماده هستیم تا سهم خود را نه تنها در دوره اقدامات نظامی در مبارزه با تروریسم بلکه در طول روند سیاسی ایفا کنیم، این قطعا در تماس نزدیک با دیگر قدرت‌های جهانی و کشورهایی منطقه که علاقمند به حل صلح‌آمیز مناقشه هستند حاصل خواهد شد.»

روسیه سی ام ماه سپتامبر عملیات هوایی خود را علیه مواضع گروه های تروریستی در سوریه آغاز کرد. از آن زمان تاکنون، ارتش سوریه یک رشته حملات علیه این گروه ها در سراسر این کشور انجام داده است.

سفر پراهمیت بشار اسد به مسکو رسانه های بین المللی و حامیان معارضین رژیم سوریه را در بهت فرو برده که چگونه رئیس جمهوری که تا چندی پیش به گفته ی آنان نسبت به خروج از کاخ ریاست جمهوری اش با دلهره رفتار نموده و گروه های مسلح در طول سال های اخیر چندین بار تا نزدیکی محل اقامت او نزدیک شده اند توانسته از دمشق دل کنده و بی باکانه از کشور خارج شود.

خبر خروج بشار اسد از سوریه و دیدارش با پوتین در طول ساعت های گذشته به تیتر یک تمامی رسانه های بین المللی تبدیل شده است. در رابطه با چرایی این اقدام خطیر آن هم در مقطع کنونی دلایل متعددی را از جمله موارد زیر می توان ذکر نمود:

۱٫اعتماد به نفس بازیافته: برآورد تحولات میدانی سوریه در طول یک سال اخیر نشان می دهد که تشکیل جبهه الفتح در غرب در سوریه و پیشروی های آن در کنار قدرت گیری فزاینده داعش در مناطق شرقی و قلب سوریه، دولت مرکزی را بیش از هر زمانی تضعیف نموده بود تا آن جا که شخص رئیس جمهور اسد از ضرورت عقب نشینی های تاکتیکی ارتش بدلیل قدرت ناکافی سخن راند.

ورود نظامی روسیه به سوریه و انتشار گزارش هایی مبنی بر مداخله احتمالی ایران و حضور پر رنگ تر حزب الله را می توان نقطه عطفی در تحولات سوریه دانست، رخدادی که مسیر تحولات این کشور را دگرگون ساخته و کفه ی قدرت را به سود نظام اسد سوق داده است.

سفر روز گذشته بشار اسد در سوریه را به واقع می توان احیای اعتماد به نفس شخص وی دانست. اعتماد به نفسی که در طول ماه های اخیر و به ویژه پس از سقوط ادلیب و پیشروی تروریست ها به سوی استان های لاذقیه و طرطوس بیش از پیش خدشه دار شده بود. ترور پی در پی عناصر نزدیک به رئیس جمهور نظیر ماهر اسد برادر او، در کنار فعالیت تکفیری ها در ریف دمشق فضایی را فراهم نموده بود که رئیس جمهور با درایت و احتیاط هر چه تمام تر رفتار نموده و از دمشق خارج نگردد.

جاناتان مارکوس، خبرنگار دیپلماتیک بی‌بی‌سی در تحلیل این رفتار می گوید که سفر غیرمنتظره بشار اسد به مسکو، نشانه اعتماد رو به فزون یک رئیس‌جمهوری است که تحت فشار قرار داشته است.

عدم نگرانی از وقوع اتفاقات ناگوار در نبود بشار اسد در دمشق یا احتمال ربایش هواپیمای حامل وی از سوی سرویس های بیگانه وابسته به قدرت های منطقه ای و بین المللی مخالفش را می توان از جمله نگرانی هایی عنوان داشت که تا کنون مانع از خروج اسد از سوریه شده بود، خطراتی که گویا اکنون اسد با اعتماد به نفسی بالاتر نسبت به موقعیتش به آن دست زده است.

۲٫ احیای مشروعیت نظام سوریه: از زمان آغاز بحران در سوریه تا چندی پیش قدرت های غربی و متحدین عرب شان در کنار ترکیه هم خویش را بر برکناری اسد و ایزوله رژیم تحت امر وی گذارده بودند. ورود مستقیم نظامی روسیه به سوریه و ایجاد ائتلافی چهارجانبه متشکل از روسیه، ایران، عراق و سوریه جهت مقابله با تروریست ها و نگرانی از سرایت جریان تکفیری به کشورهای عربی و غربی در کنار موج مهاجرین عازم اروپا، دول معارض را در رابطه با آینده سوریه دچار استیصال نموده بود.

برآورد میدانی سوریه گواه وقت شناسی بی نظیر حضور نظامی ائتلاف چهارگانه فوق جهت رویارویی با تروریست ها است. به واقع و در مقطع سردرگمی طرف غربی در رابطه با آینده سوریه، ائتلاف فوق وارد عمل شده و در پی آن است با دستیابی به پیروزی برق آسایی معادلات در سوریه را دگرگون سازد.

پذیرش تلویحی بریتانیا، آلمان، آمریکا و حتی رژیم اردوغان مبنی بر عدم ضروروت کناره گیری فوری بشار اسد از قدرت را می توان در ادامه ناکامی جبهه فوق در دستیابی به اهداف مد نظر و هم چنین نگرانی از بسط فزاینده قدرت تکفیری ها دانست. در جدیدترین اظهارات دگرگون یافته مخالفین اسد، دو مسئول بلندپایه در دولت ترکیه گفته اند که این کشور آماده است انتقالی سیاسی در سوریه را بپذیرد که برپایه آن بشار اسد به مدت ۶ ماه به صورت نمادین در قدرت باقی بماند. فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا نیز سه شنبه گفته بود که لندن خواهان کنار رفتن اسد از قدرت «در یکی از مراحل است.» حال و با تفاسیر فوق می توان اذعان داشت که سفر خارج از کشور بشار اسد آن هم در حالی که مخالفینش مدام از عدم مشروعیت وی سخن می رانند، بیش از هر زمانی جایگاه وی و حکومت تحت امرش را مستحکم نموده و بر مشروعیت آن افزوده است. حضور اسد در خارج از سوریه و گفتگوی دو جانبه اش با رئیس جمهور روسیه را می توان احیای مشروعیت نظام سوریه در سطح جامعه ی بین المللی دانست. مشروعیتی که با اخراج سفرای منتسب به وی در طول سال های اخیر و هم چنین اخراج نمایندگان او از مجامع بین المللی من جمله اتحادیه عرب از سوی مخالفینش در راستای مقابله با آن عمل شده بود.

۳٫ تداوم حمایت نظامی از دمشق: برآیند تحولات نظامی حاکم بر سوریه از زمان آغاز حملات هوایی روسیه در این کشور حکایت از نبردی سهمگین و موفقیت آمیز در چندین جبهه دارد. به گفته ی منابع امنیتی، ارتش سوریه به همراه شبه نظامیان الشبیحه، دفاع الوطنی، نیروهای موسوم به مدافع حرم، شبه نظامیان حزب الله لبنان و مستشاران ایرانی و با حمایت گسترده هوایی روسیه در پی فتح شهر استراتژیک حلب برآمده اند. از حلب به عنوان بزرگترین شهر سوریه و مرکزی اقتصادی این کشور نام برده می شود، شهری که عمده ی آن تحت تصرف عناصر وابسته به جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه می باشد. علاوه بر حلب، تلاش بر پاک سازی استان لاذقیه، پیشروی در ادلیب، حمص، حما و حومه دمشق ادامه داشته و برآوردها حکایت از استیلای گام به گام نیروهای دولتی بر مناطق فوق الذکر است.

به باور ناظرین منطقه، حضور هزاران تروریست حاضر در سوریه که اصالتی روس، چچنی، اینگوشی، داغستانی و… دارند و نگرانی از بازگشت آنان به روسیه و کشورهای مشترک المنافع در کنار حفاظت از ناوگان دریایی روسیه در طوطوس به عنوان تنها پایگاه دریایی روسیه در مدیترانه و هم چنین حفاظت از حکومت سوریه به عنوان تنها متحد روسیه در سوریه، نهایتا ولادمیر پوتین را بر آن داشت با همکاری با جمهوری اسلامی به حمایت تام و تمام از نظام اسد بپردازد. از همین روست که ولادمیر پوتین صراحتا در سازمان ملل متحد اذعان داشت که در راستای حمایت از نظام سوریه به مقابله با تمامی گروه های مخالف دولت پرداخته و از هرگونه حمایتی اعم از نظامی، آموزشی و اقتصادی دریغ نخواهد ورزید.

دیدار روز گذشته اسد با پوتین را می توان مهری بر سیاست کنونی روس ها در خاورمیانه دانست، سیاستی بدون اغماض که هرگونه تغییر در معادلات منطقه را بدون حضور بشار اسد ناممکن می داند. پوتین در دیدارش با اسد به وی قول داده است که تا آن جا که ممکن باشد از دمشق در برابر تروریست ها حمایت خواهد کرد. پوتین پیش از آغاز حمله ی جنگنده های روسی نیز بیان داشته بود که اگر از دولت سوریه حمایت نمی کردیم، اوضاع این کشور امروز بدتر از لیبی بود و از این جهت است که مسکو با حمایت از دولت سوریه به ارسال کمک های نظامی برای آن ادامه می دهد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تاکید کرده بود که خطر داعش از مرزهای عراق و سوریه فراتر رفته است و کشورهای آسیای میانه را هم تهدید می کند. پوتین در سخنان اخیرش اظهار داشته است که «… ما نگران بازگشت تروریست های داعش به جمهوری های شوروی سابق هستیم.»

 

۴٫ انسجام و وحدت حاکم بر نظام سوریه: شماری از آگاهان منطقه ای از زمان آغاز بحران در سوریه مدام بر چندپارگی ارتش و نیروهای حاکم بر سوریه تایید نموده و از احتمال کودتا از سوی برخی افسران ارشد ارتش و یا گروهی از علویان (طایفه ای که اسد بدان تعلق دارد) سخن می رانند. به گفته ی این آگاهان گروه های فوق به دلیل نگرانی از آینده سوریه و تسلط احتمالی گروه های تندرو و تکفیری در سوریه و رفتار انتقام آمیز آن ها، به گونه ای پنهانی به گفتگو با برخی قدرت های منطقه ای و بین المللی پرداخته و در پی حذف آنی بشار اسد از قدرت هستند. از فاروق الشرع معاون سنی بشار اسد و برخی رهبران نظامی و سیاسی علوی و مسیحی به عنوان مجریان این امر سخن رانده می شد.

بنابر داده های منتشر شده در این باره، گروه های فوق ضمن تعهد به برکناری بشار اسد، ساختارهای دولتی و نظامی سوریه را با حمایت قدرت های ذکر شده تا برگزاری انتخاباتی عمومی حفظ خواهند نمود. نگرانی از تبدیل شدن سوریه به وضعیت قبیله ای حاکم بر عراق و لیبی از سوی مدافعین این امر مورد تاکید قرار می گرفت. از همین روست که در مقاطع متعدد مدام از نگرانی و ترس بشار اسد از خروج از شهر دمشق و احتمال کودتا بر علیه او اخباری منتشر می شد.

شماری از منابع امنیتی در طول ماه های اخیر از تسویه حساب های درونی در داخل حکومت خبر داده اند، اخباری که نشان می داد هرگونه تحرک اسد حتی خروج از پایتخت ممکن است به اسقاط وی منجر شود. حال و با سفر بشار اسد به سوریه می توان اذعان نمود که پایگاه وی و وفاداری عناصر حاکمه به او بیش از پیش اثبات شده به نظر می رسد.

نگاه واقع بینانه به تحولات سوریه نشان می دهد که فقدان اسد در سوریه در مقطع زمانی حضور او در مسکو، بهترین فرصت برای گروه های معارض داخلی محسوب می شده است، امری که گویا با ورود ائتلاف ضد داعش به صحنه نبرد ( متشکل روسیه، ایران و گروه های وابسته به جریان مقاومت) مقابله با تکفیری ها حتی در صورت وجود نیز قابلیت عملیاتی شدن را نیافته است.

 

انتهای پیام/ن

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.