بن+سلمان

بن سلمان بیماری «پارانویا» دارد

فعال و معارض عربستانی طی یادداشتی با اشاره به موج‌های سه‌گانه بازداشت‌های سیاسی در عربستان به دستور ولی‌عهد این کشور، تاکید کرد که وی از بیماری پارانویا رنج می‌برد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از افکار،  «مضاوی الرشید» فعال و معارض سرشناس عربستانی و نوه آخرین حاکم از خاندان«الرشید»_ رقیب آل سعود- می‌گوید، موج بازداشتهای سه‌‌گانه «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان بیانگر آن است که وی از «پارانویا» رنج می‌برد. به نظر می‌رسد که وی نمی‌تواند بین دوست و دشمن تشخیص دهد و وی با وجود اینکه به آستانه موافقت برای رسیدن به عرش سلطنت نزدیک شده است اما با اعتماد به نفس عمل نمی‌کند.

پارانویا، یا روان‌گسیختگی پارانوئید، حالتی است که فرد در آن با اهمیت فوق‌العاده و خارج از اندازه‌ای که به سلامت جانی و مالی خود می‌دهد، خود را شکنجه می‌دهد. این‌گونه از افراد مدام در این فکر هستند که عواملی انسانی، طبیعی یا ماورا طبیعی، دارایی و افراد خانواده‌شان را تهدید می‌کنند و همه، در فکر توطئه چینی بر ضد آنها هستند.

وی طی یادداشتی در «میدل ایست آی» نوشت: موج‌های بازداشت سه‌گانه صورت گرفته در عربستان بیانگر آن است که بن سلمان احساس امنیت نمی‌کند و این اقدام او تاکتیکی برای سرکوب است یا یک استراتژی برای بسیج مردمی و تضمین موافقت آنها با سیاست‌ها و شیوه رهبری‌اش بدون اشاره به مشروعیت یا حقانیتش در سلطنت به شمار می‌رود.

الرشید افزود: هر دستگیری و بازداشتی در عربستان بیانگر تداوم بازی تاج و تخت سعودی و ضعف «م ب س» (محمد بن سلمان) در متمرکز شدن بر توسعه دیدگاه و چشم‌اندازی اقتصادی‌ وعده داده شده‌‌اش است و هر بازداشتی بیانگر تمایلش به تثبیت قدرتش با توسل به زور و سرکوب به جای اجماع است.

روزنامه «القدس العربی» با بازنشر این یادداشت نوشت: این معارض عربستانی در ادامه می‌گوید: موج نخست بازداشت‌ها از سپتامبر ۲۰۱۷ آغاز شد و مسلمانان دارای گرایش‌های مختلف هدف قرار گرفتند و شامل مبلغانی چون «سلمان العودة» و «عوض القرنی» و برخی شخصیت‌های فرهنگی، اقتصادی و حتی بازرگانان می‌شد. اما این زندانیان، زندانیان عقیده هستند و بر خلاف آنچه که رژیم پس از دستگیریشان می‌گوید، خائن نیستند. اتهام اصلی اغلب این افراد بازداشت شده، گرایش به جماعت ممنوعه اخوان المسلمین است.

موج دوم بازداشتی‌ها در نوامبر ۲۰۱۷ روی داد و به نام مبارزه با فساد، بر روی آن بسیار جولان داده شد و شاهزاده‌های معروفی از عموزاده‌های محمد بن سلمان قربانی آن شدند که متعب بن عبدالله، رئیس گارد ملی، «ولید بن طلال» تاجر سرشناس عربستان و شمار دیگری از تاجران و وزرای سعودی در هتل «ریتز کارلتون» ریاض بازداشت شدند.

هدف از این اقدام، دور کردن عموزاده‌های رقیب بن سلمان از قدرت و مجازات ثروتمندان همسو با آنها و چپاول بخش زیادی از سرمایه‌های آنها برای تامین مالی پروژه‌های اقتصادی ولی‌عهد بود. اما به هر حال بن سلمان توانست به توده مردم این چنین القاء کند که این اقدام علیه فساد بوده است.

در حالی که سعودی‌ها آماده تصدیق این روایت بودند بن سلمان در مبارزه با فساد حتی نزدیکانش را نیز هدف قرار داده است، در ۱۲ می جاری، خبری غیرمنتظره منتشر شد و آن بازداشت و تسلیم «نایف الرشید» از سوی کویت به عربستان بود. وی از خاندان الرشید است که زمانی در شمال عربستان حکومت می‌کردند تا اینکه در سال ۱۹۲۱ از آل سعود شکست خوردند.

مضاوی الرشید با اشاره به بازداشت نایف الرشید با انتقاد از اقدام کویت در تحویل نایف الرشید به عربستان با وجود اینکه وی، دارای تابعیت قطر است، نوشت: پیش از این نیز عربستان تلاش کرده بود که وی را دستگیر کند.

وی تاکید کرد که پسرعمویش یک جوان بی ارتباط با سیاست است اما ولی‌عهد عربستان می‌ترسد که قطر بتواند یک رهبری جدید را در عربستان علم کند!

موج سوم بازداشت‌های بن سلمان نیز به همین چند روز پیش باز می‌گردد که طی آن، چندین فعال حقوق زنان در عربستان دستگیر شدند. آیا ولی‌عهد به دنبال راضی کردن وهابی‌ها است؟

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.