خون

بهبود یافتگان کرونا پلاسما اهدا می‌کنند

عشقی گفت: سازمان انتقال خون از بهبودیافتگان کرونا پس از انجام برخی آزمایشات اولیه در صورت دارا بودن شرایط پلاسما دریافت می‌کند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین ،  پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از آغاز پروژه جمع آوری و ذخیره سازی پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ در ۱۴ استان کشور خبر داد و گفت: این پروژه به صورت هماهنگ از اول اردیبهشت  آغاز می‌شود.

عشقی افزود: مخاطبین این پروژه افرادی هستند که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده است.

او وظیفه سازمان انتقال خون را تامین فرآورده‌های خون مورد نیاز کشور برشمرد و گفت: سازمان انتقال خون ایران به عنوان تنها متولی قانونی تامین فرآورده‌های خون مورد نیاز بیماران وظیفه دارد با تمام توان به بیماران نیازمند یاری برساند و فرآورده‌های مورد نیاز آنان را پیش بینی و تامین کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: ستاد علمی انتقال خون کشور با تشکیل جلسات متعدد به این نتیجه دست یافته است که می‌تواند با اجرای این طرح عملیاتی نیاز‌های آینده کشور در خصوص کمک به بیماران مبتلا شده به این ویروس را تامین کند.

عشقی هدف اصلی این طرح را تامین پلاسمای مورد نیاز مراکز درمانی خواند و ادامه داد: امیدواریم بیماران بهبود یافته از ویروس کرونا به شکرانه‌ بازیابی سلامتی شان با سازمان انتقال خون که همواره مورد اعتماد مردم بوده است همراه شوند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه شرکت در این پروژه کاملا داوطلبانه است، یادآوری کرد: داوطلبین اهدای پلاسما معاینه و مشاوره می‌شوند و پس از انجام برخی آزمایشات اولیه در صورت دارا بودن شرایط از آنان پلاسما دریافت می‌شود.

عشقی تصریح کرد: اگرچه هنوز کارآزمایی‌های بالینی ادامه دارد، اما نتایج اولیه پلاسما درمانی بیماران در مراحل اولیه ابتلا به ویروس کرونا در کشور‌های مختلف و از جمله ایران موفقیت آمیز بوده است.

او ادامه داد: با توجه به مجوز‌های مراجع معتبر بین المللی با احتمال بالا پیش بینی می‌شود که این فرآورده در دسترس که تامین آن کم هزینه و بدون وابستگی به منابع خارجی مقدور است یکی از ارکان درمان بیماری کووید ۱۹ به ویژه در مراحل ابتدایی آن محسوب می‌شود.

عشقی در خصوص ضرورت سنجی ورود سازمان انتقال خون ادامه داد: به دلیل پاسخ مناسبی که از روش پلاسما درمانی در کشور دیده شده است و به دلیل افزایش درخواست‌های مردم، مراکز درمانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی این سازمان آماده پاسخگویی و خدمت رسانی در چارچوب وظایف خود شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون  افزود: اگر به هر دلیلی با موج دوم بیماری روبه رو شدیم و یا این ویروس چند ماه دیگر نیز مهمان ناخوانده نظام سلامت باقی ماند با توجه به افت تدریجی پادزهر در خون بهبودیافتگان باید از هم اکنون جهت تامین نیاز‌های درمانی مراکز پلاسمای کافی در اختیار داشته باشیم.

پلاسما؛ تاثیری در افت میزان خون اهداکنندگان ندارد

او با بیان اینکه پلاسما بخش زردابه خون است که ۵۵ درصد خون را تشکیل می‌دهد و اهدای آن امری معمول و شناخته شده در جهان است و هیچگونه تاثیری در افت میزان خون اهداکنندگان نخواهد داشت، یادآوری کرد: در ایران سالانه ۸۰۰ هزار واحد پلاسما در مراکز درمانی توزیع می‌شود و پیش بینی می‌شود که با اجرای این طرح در حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹ به این آمار افزوده شود.

عشقی تاکید کرد: حتی اگر کشور از این بیماری رهایی یابد و از پلاسما‌های دریافتی در تزریق مستقیم به بیماران استفاده نشود؛ می‌توان از این پلاسما‌ها نیز مانند سایر پلاسما‌های تولیدی و استحصالی در تولید سایر دارو‌های مورد نیاز کشور بهره گرفت و از این رو این پروژه هیچگونه اتلاف منابع مالی و انسانی در پی نخواهد داشت.

گفتنی است اهداکنندگان با سن ۱۸-۶۰ سال که شرایط عمومی اهدای خون را دارند می‌توانند به مراکز انتقال خون در شهرستان‌های ارومیه، تبریز، زنجان، مشهد، شیراز، اصفهان، تهران، یزد، کرمانشاه، سمنان، گرگان، بابل (مازندران)، اهواز و کرج مراجعه کنند.

همه آقایان و آن دسته از بانوانی که سابقه بارداری یا زایمان نداشته باشند در اولویت شرکت در این پروژه نوع دوستانه قرار دارند.

سازمان انتقال خون ایران از معدود کشور‌های منطقه است که به فناوری اهدای پلاسما به روش آفرزیس و بدون دریافت خون کامل دسترسی دارد.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.