حملات سایبری بهترین راه مقابله اسرائیل با ایران

رئیس سابق موساد:

بهترین راه حل مقابله اسرائیل با ایران حملات سایبری است

داگان معتقد بود، با افشاگري درباره حملات سايبري مي‌توان نشان داد که راه ساده‌تري براي عقب راندن برنامه هسته‌اي ايران وجود دارد که کمتر تحريک‌آميز است و اين مسئله استفاده از جنگنده‌ها را براي نتانياهو و باراک دشوارتر مي‌کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از مشرق، روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای به قلم دیوید سانجر درباره مئیر داگان که چند هفته پیش به دلیل نارسایی کبدی گرفتار مرگ شد، می‌نویسد:

حملات سایبری بهترین راه مقابله اسرائیل با ایران

کمی بیش از سه سال پس از آن که مئیر داگان مجبور شد به ریاست طولانی مدت خود در موساد، دستگاه اطلاعاتی اسرائیل، پایان دهد، در گفتگویی در خصوص خاورمیانه دیده شد. وی که از تصمیم نتانیاهو در مورد احتمال بمباران تاسیسات هسته ای ایران نگران بود، سخنان توهین آمیزی درباره وی بیان کرد.

سانجر در این مقاله نوشته است داگان در بهار سال ۲۰۱۴ در دانشگاه هاروارد به وی گفت «دیگر هیچکس نمی‌تواند جلوی وی را بگیرد.»

داگان همیشه گفته بود که نتانیاهو در تلاش برای خارج کردن وی و دیگر مقامات نظامی و اطلاعاتی از روند اداره امور، به دنبال آن است کسانی را که می گویند برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب راه‌هایی بهتر از حمله به تاسیسات این کشور وجود دارد، ساکت کند.  داگان گفت، حملات اسرائیل به طور موقت این تاسیسات را ویران می کند اما آنها احیاء می شوند و این مرتبه در عمق بیشتری از زمین ساخته خواهند شد و نتیجه آن برای اسرائیل فاجعه بار خواهد بود.

داگان پس از سال‌ها زندگی با کبد پیوندی دو هفته پیش مُرد. وی یکی از ددمنش‌ترین جنگجویان در خاورمیانه [غرب آسیا] نوین تلقی می‌شد. او طی دورانی که در ارتش اسرائیل بود، فرمانده یگانی بود که شبه نظامیان فلسطینی را می‌کشتند. بسیاری درباره دست داشتن داگان در کشتن دانشمندان ایرانی سوء ظن داشتند.

‌داگان بود که از طرف اسرائيل يکي از پيچيده‌ترين خرابکاري‌هاي مشترک آمريکا و اسرائيل را مديريت کرد و آن حملات سايبري براي نابود کردن سانتريفیوژهاي هسته‌اي ايران بود.  داگان هکر نبود اما از اين فن آوري که يافتن منشا حمله را براي ايراني‌ها دشوار کرده بود، قدرداني کرد. از نظر وي، اين عمليات نشان داد که اسرائيل چگونه بايد از خود در آينده دفاع کند. وي معتقد بود، اسرائيل نه با قدرت نظامي که موجب اقدامات تلافي جويانه، تشديد درگيري ها و محکوميت‌هايي مي شود و نه با ترور و اشغالگري، بلکه بايد با زيرکي و به طور غيرمستقيم از خود دفاع کند.

داگان معتقد بود، با افشاگري درباره حملات سايبري مي‌توان نشان داد که راه ساده تري براي عقب راندن برنامه هسته اي ايران وجود دارد که کمتر تحريک آميز است و اين مسئله استفاده از جنگنده‌ها را براي نتانياهو و باراک دشوارتر مي‌کرد.

داگان در سال‌هاي آخر عمر خود آشکارا با کابينه اسرائيل که روزي به آن خدمت مي‌کرد، درافتاد. داگان مي‌گفت ايران به شدت دچار اختلافات سياسي است و درگيري آشکار با اسرائيل فقط موجب اتحاد احزاب مخالف در داخل اين کشور مي شود.

نمی‌توان گفت تلاش‌های داگان و دیگر مقامات امنیتی سابق اسرائیل بر ضد تصمیم نتانیاهو برای حمله نظامی به ایران چقدر موثر بوده است اما تردیدی وجود ندارد که تا هفته گذشته که وی به خاک سپرده شد در این بحث حداقل برای مدتی پیروز شده بود.


انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.