محرم

تاثیر مهم مداحان بر روی جوانان در ایام محرم

هنگامی که با خواندن یک کلمه نادرست و یا یک شعر ناصحیح در فهم موضوع از سوی مخاطب با اشتباه مواجه می شویم، اهمیت حساسیت مداحی و انتقال حقایق خود را نمایان می کند. اساسا رابطه مداحان و مردم تنها محدود به همین موارد نمی شود…

 

به گزارش راه مبین به نقل از بولتن، مجالس عزاداری امام حسین(ع) در ایام ماه محرم بر دو پایه استوار است؛ شور و شعور حسینی. هر کدام ازین دو اگر نادیده گرفته شوند، آن دیگری نیز ارزشی که باید را نخواهد داشت.

وظیفه انتقال شور حسینی بر عهده مداحان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می باشد. قیام امام حسین(ع) دارای دو جنبه مهم است. شور و شعور حسینی که این دو هم متفاوت از یک دیگرند و هم همراه یک دیگر. درک عمق قیام حضرت و چرایی خروج ایشان از مدینه و عزیمت به همراه خانواده به سمت کوفه و واقعه عاشورا و اتفاقات بعد آن امری است بسیار مهم و حساس و انتقال آن وجه از قیام را که شعور حسینی نام دارد روحانیون و وعاظ بر عهده دارند. اما بخش دیگر که متأسفانه  در کشور در این رابطه با مشکلات بزرگی مواجهیم انتقال شور حسینی و حقایق حماسه کربلا و ظلم و ستم و رشادت هایی است که در عاشورای سال ۶۱ هجری رخ داده است. مداحان از موهبت بزرگی برخوردار گشته اند تا بتوانند در مجالس عزاداری از مناقب و ظلم هایی که بر خاندان پیامبر(ص) رفته است، سخن بگویند. اما این امری است بسیار سخت و حساس.

هنگامی که با خواندن یک کلمه نادرست و یا یک شعر ناصحیح در فهم موضوع از سوی مخاطب با اشتباه مواجه می شویم، اهمیت حساسیت مداحی و انتقال حقایق خود را نمایان می کند. اساسا رابطه مداحان و مردم تنها محدود به همین موارد نمی شود و چون ارتباطی مستقیم با مردم دارند، تمام رفتار و سکنات شان تحت نظارت مردم است. جامعه کنونی ما بر مطابقت مطالبی که به آن ها ارائه می شود با رفتار فرد ارائه دهنده حساسیت زیادی دارد و اولین جایی که مادحین می بایست فرهنگ سازی خود را آغاز کنند، با رفتار صحیح خود می باشد. این امر علی الخصوص برای جوانان اهمیت زیادی دارد، زیرا ایشان در میان انبوه تبلیغات منفی علیه دین و شعائر دینی که در فضای مجازی و در متن جامعه منتشر می شود، قرار دارند و باید با تفکر و نه از روی شتاب زدگی با ایشان برخورد کرد. امر مهم دیگری که مداحان باید مورد توجه قرار دهند، حفظ احترام صفتی است که یدک می کشند. یعنی به عنوان مداح اهل بیت(ع) انتظارات خاصی از ایشان می رود که اگر خلاف آن انتظارات عمل نمایند، بی شک هم موجب وهن خود و هم بی حرمتی به جایگاه مادحین خاندان پیامبر(ص) خواهند بود.

محرم

وظیفه مهم و اساسی مداحان انتقال شور حسینی به مردم است. البته باید به نکته ای حیاتی توجه داشت که نحوه انتقال این شور بسیار با اهمیت است. زیرا در سال های اخیر با اتفاقاتی عجیب در عرصه مداحی رو به رو هستیم. استفاده از سبک های مداحی نامتعارف، استفاده از اشعاری که موجبات توهین به شأن ائمه اطهار(ع) است و بروز رفتارهایی ناصحیح و عجیب که موجب وهن شیعیان در سرتاسر دنیا گشته است. البته که بر اساس اسناد منتشر شده و هم چنین رفتارها و سخنانی که از سوی برخی بروز می یابد، هدف دار بودن این موارد کاملا اثبات گشته است. این گروه ها و افرادی که تحت نظارت ایشان فعالیت می کنند، با ارتباط با دشمنان تشیع و با هدف تخریب چهره شیعیان و وحدت میان شیعه و سنی اقداماتی را که از سوی اجانب برنامه ریزی و حمایت مالی و سیاسی می شود را پیگیری می کنند. استفاده از سبک هایی در مداحی که برگرفته از موسیقی های مبتذل می باشد و حتی در برخی مواقع حتی علاوه بر سبک و موسیقی، از اشعار سخیف همین ترانه ها در مداحی ها استفاده می کنند. هم چنین شاهد استفاده از کلمات و اشعاری هستیم که هم دون شأن ائمه(ع) می باشد و هم دون شأن عزاداران و محبان ایشان.

بی شک مداحانی که مخلص هستند، بسیارند و همگی از عمق جان خود سعی می کنند تا بهترین ادای وظیفه را در این ایام داشته باشند. اما چه بهتر است که با مطالعه اسناد و کتب تاریخی و هم چنین انتخاب اشعار و سبک هایی با محتوا و مناسب با جایگاه والای حضرت امام حسین(ع)، مردم را در کشف عمق فجایع و حقیقت قیام کربلا هادی باشند. نه این که با انجام اعمالی خلاف با آن چه پیش از این گفته شد، زمینه ساز انحراف و گمراهی جمع کثیری از مردم شوند. زیرا در این حالت هم خود ضرر می کنند، هم خیل عظیمی از مردم را به مسیری نادرست هدایت می کنند.


انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.