1396033110321196711202794

کارشناس مسائل سیاسی عراق:

تاریخ کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به عراق را ثبت خواهد کرد

یک کارشناس مسائل سیاسی عراق با اشاره به کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به عراق در مراحل گوناگون گفت که تاریخ کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به عراق را ثبت خواهد کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،دکتر "علی جابر التمیمی" از کارشناسان سیاسی و حقوقی عراق در مصاحبه با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نتایج دستاورد اخیر ارتش و نیروهای بسیج مردمی عراق در آزادسازی موصل پرداخت.

آزادسازی موصل حاکمیت دولت بر تمام مناطق عراق را بار دیگر بازگرداند

التمیمی در این مصاحبه گفت: موضوع آزادسازی موصل نقطه عطف بسیار مهمی چه در عرصه داخلی و چه عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی  به شمار می‌آید. از نظر داخلی، آزادسازی موصل باعث خواهد شد تا بار دیگر این شهر به دامان دیگر مناطق عراق بازگردد و حاکمیت قانون در تمامی مناطق عراق را یکسان خواهد کرد و همچنین دروازه‌ای برای آزادسازی چند منطقه باقی‌مانده در کنترل گروه تروریستی داعش همانند تلعفر و الحویجه می‌باشد. آزادسازی موصل نتایج منطقه‌ای گسترده‌ای نیز خواهد داشت و کشورهایی نظیر ترکیه، سوریه و عربستان از شر این گروه‌های تروریستی در امان خواهند ماند چون این گروه شهر موصل را پایتخت خود و مرکز انجام عملیات تروریستی قرار داده بود. در عرصه بین‌المللی نیز باید به این نکته اشاره کرد که تروریست‌ها از مناطق مختلف جهان از جمله اروپا و آمریکای جنوبی و کشورهای مختلف دیگر به موصل و عراق آمدند و از بین بردن آنها در موصل باعث متوقف شدن روند سربازگیری آنها در دیگر کشورها و روانه شدن آنها به عراق می‌شود.

کشورهایی که از تروریسم در عراق حمایت کردند باید تحت پیگرد قرار بگیرند

این کارشناس سیاسی عراقی در ادامه این مصاحبه درباره احتمال بروز اختلاف میان گروه‌های سیاسی عراق پس از آزادسازی موصل گفت: من نظریه خاصی در این زمینه دارم که بر مبنای پاکسازی، آزادسازی، تفکر و بازسازی است، یعنی پس از آزادسازی موصل هم‌اکنون نیاز به تفکر و مبارزه فکری با این سازمان تروریستی داریم که اقدام به شست‌وشوی فکر افراد کرد و آنها را به گمراهی کشاند، به همین دلیل فکر می‌کنم که مبارزه فکری در حال حاضر بسیار مهم بوده به‌خصوص این موضوع درباره کودکان باید بسیار جدی گرفته شود. علما و خطبای جمعه در این مبارزه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. ثانیاً، موضوع بازسازی شهرهای آزادشده بسیار مهم بوده و بودجه بازسازی شهرهایی که از کنترل داعش خارج شده حدود ۲ میلیارد دلار برآورد شده است. البته دستگاه دیپلماسی عراق مسیری طولانی را در پیش دارد و باید کشورهایی را که از تروریسم در عراق حمایت کردند تحت پیگرد قرار دهد. مهمترین کشوری که باید به‌دلیل حمایت از تروریست‌ها در عراق محاکمه شود، عربستان است. فقط ۴۰ عالم دینی در این کشور فتوا دادند که کشتار شیعیان در عراق جایز می‌باشد و این اقدام را می‌توان کشتار جمعی توصیف کرد و عراق می‌تواند این افراد را به دادگاه بین‌المللی معرفی کند.

تاریخ کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به عراق را ثبت خواهد کرد

دکتر علی جابر التمیمی در ادامه این مصاحبه درباره نقش ایران در حمایت از نیروهای امنیتی و نیروهای بسیج مردمی عراق گفت: همه مردم عراق دست‌های خود را به دعا برای جمهوری اسلامی ایران بلند کرده‌اند. ایران نقش بسزایی در جنگ عراق علیه تروریسم داشته است. ایران همواره کنار عراق ایستاده و این کشور دروازه خیر و خوبی برای عراقی‌ها به شمار می‌آید. زمانی که عراق در بحران اقتصادی به سر می‌برد ایران دروازه‌های خود را گشود و از لحاظ اقتصادی به عراق کمک کرد و حتی در این جنگ نیز تعداد زیادی از مستشاران ایران در صف‌های مقدم حضور داشته و با تروریست‌ها مبارزه می‌کردند. عراق خیلی به ایران مدیون بوده و تاریخ این بزرگواری ایران را ثبت خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.