تجارت خارجی ایران با اوراسیا به ۲.۵ میلیارد دلار رسید

در ۱۱ ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و۲۴۴میلیون و۵۳۶ هزارو ۲۱۰ دلار بوده است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم، در طی ۱۱ ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و۲۴۴میلیون و۵۳۶ هزارو ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت مشابه سال ۹۷، با میزان ۵۵۰ میلیون و۴۱۰ هزارو ۹ دلار،  رشد  105 درصدی را به همراه داشته است.

از سوی دیگر، درتا بهمن ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در مجموع یک میلیارد و۲۴۴میلیون و۵۳۶ هزارو ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت زمان مشابه سال ۹۷، به میزان ۵۵۰ میلیون و۴۱۰ هزارو ۹ دلار بوده است که رشدی بالغ بر ۱۰۵ درصد داشته است.

گفتنی است، حجم واردات ایران از اوراسیا طی ۱۱ ماهه سال ۹۸ بالغ بر ۲ میلیون و۸۱۱ هزار و۲۲۸ تن است.که این حجم کالا در مدت زمان مشابه بالغ بر یک میلیون و۲۰۴ هزارو ۳۷۹ تن کالا بوده است . وی افزود ، ارزش این حجم کالای وارداتی یک میلیارد و۲۰۴ میلیون و۳۷۹ هزارو ۲۶ دلار است .که این میزان در مدت زمان مشابه در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و۲۸۳ میلیون و۸۱ هزارو۴۷۰ دلار بوده است که از این حیث اندکی کاهش در واردات داشته ایم .همچنین عمده کالاهای وارداتی کشور از اوراسیا مشتمل بر، جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، مخلوط های گندم وگوشت بوده است .

در همین راستا سید روح الله لطیفی ، سخنگوی گمرک ایران در خصوص اهمیت تجارت با اتحادیه اوراسیا گفت: مجموعه کشورهای اوراسیا شاخص های اقتصادی قابل توجهی دارد بطوریکه رتبه اول استخراج نفت با دارایی ۱۴٫۵ درصد از منابع کل جهان، رتبه اول تولید گاز جهان با ۲۰٫۲ درصد از سهم جهانی، رتبه چهارم تولید انرژی برق با ۴٫۹ درصد از سهم جهان ، رتبه سوم طول خط آهن مشتمل بر۸درصد از جهان، رتبه چهارم تولید آهن با ۴٫۷ درصد از جهان ، رتبه پنجم تولید فولاد جهان را دارا است وبا تولید ناخالص ملی ۴٫۷تریلیون دلار،  مساحتی بالغ بر ۲۰ میلیون کیلومتر مربع را دارا است وجمعیتی بالغ بر ۱۸۴ میلیون نفردر آن   زننندگی می کنند، لذا تجارت خارجی ایران با این مجموعه بزرگ می تواند بسیار با اهمیت باشد . سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا از قبیل روسیه، قزاقستان و ارمنستان همسایه ایران با مرزهای دریایی(روسیه و قزاقستان) و زمینی (ارمنستان)هستند و سالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار واردات دارند که عمده این واردات مربوط به روسیه است.

لطیفی در خصوص شرکای اصلی تجاری اتحادیه اوراسیا و سهم ایران، اظهار داشت: اصلی ترین کشورهای عمده صادر کننده به اوراسیا شامل چین، آلمان، امریکا، فرانسه ، ایتالیا وترکیه هستند وهمچنین کشورهای عمده وارد کننده از اوراسیا در حال حاضر کشورهای هلند، چین، آلمان ، ترکیه ، ایتالیا، سوئیس وانگلستان هستند ، در این میان سهم  ایران از تجارت با مجموعه کشورهای اوراسیا  طی ۱۱ ماهه سال ۹۸ ، بالغ بر دو میلیارد و۴۴۸ میلیون و۹۱۵ هزار ۲۳۶ دلار است .که این میزان در مدت زمان مشابه در سال ۹۷ بالغ بر یک میلیارد و ۸۳۳ میلیون و۴۹۱ هزارو۴۷۹ دلار بوده است . که طی یکسال گذشته این میزان تجارت از حیث ارزش حدود ۴۰ درصد افزایش را نشان می دهد .

وی افزود: بیشترین مقصد صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا ، فدراسیون روسیه با ۳۸۷ میلیون ۷۲۱ هزارو۴۵ دلار وپس از آن کشورهای ارمنستان وقزاقستان بودند. همچنین عمده ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا را  سیب تازه، گاز طبیعی مایع شده، پسته ، کیوی ، خیار وخیارشور ، انگورخشک شده وپرتقال تشکیل می دهند.

لطیفی همچنین با اشاره به موافقت نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و کشورهای اوراسیا گفت: بر اساس این موافقت نامه که از آبان ماه سال جاری اجرایی شده است ، ۳۸۰ ردیف کد تعرفه کالاهای قابل مبادله تحت موافقتنامه مذکور مورد توافق قرار گرفته است .

وی افزود : تجارت با این اتحادیه فضای جدیدی برای تجار، تولید کنندکان و فعالان اقتصادی کشور فراهم کرده که باید بیشترین بهره را برای توسعه صادرات از این اتحادیه برد. هم اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند اما این اتحادیه با بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است. همچنین تبادل آسان و روان تر کالا بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا موجب افزایش سرمایه گذاری متقابل می شود. 

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.