شمشادی

تجربه مواجه خبرنگار ایرانی با داعشی ها

خبرنگار ایرانی در گفتگویی با فرهنگ نیوز به تجربه پنج سال حضور خود در سوریه پرداخت.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فرهنگ، بحران سوریه در حالی در آستانه ورود به پنجمین سال خود قرار دارد که در طول یک ماهه اخیر شاهد تحولاتی بنیادین در سطوح میدانی و دیپلماتیک هستیم. ورود مستقیم نظامی روس ها به سوریه و افزایش حمایت های هم پیمانان دمشق در محور مقاومت گویا زمینه بر هم خوردن توازن قوا در عرصه میدانی را فراهم نموده است.

حمایت های مالی، دیپلماتیک و مستشاری جمهوری اسلامی نیز آن چنان که از سخنان مقامات ارشد نظامی و سیاسی کشورمان برمی آید همسو با تحولات میدانی حاکم بر سوریه افزایش یافته است. سردار سلامی از مقامات ارشد سپاه پاسداران از افزایش کمی و کیفی مستشاران ایرانی سخن رانده و حضور گاها مستقیم در نبرد میدانی را از جمله وظایف مستشاران ایرانی قلمداد نموده و امیر عبداللهیان معاون وزیرخارجه ایران تایید کرده که ایران تعداد مستشاران نظامی خود در سوریه را با عزم قاطع برای کمک به شکست «تروریسم» افزایش داده است. عبداللهیان در عین حال اظهار داشته که فقط مردم سوریه می توانند درباره آینده بشار اسد تصمیم بگیرند و کمک کنونی نیز به درخواست دولت مشروع حاکم بر سوریه صورت پذیرفته است.

جهت آگاهی از کم و کیف حضور نیروهای ایرانی به ویژه پس از انتشار اخباری دال بر افزایش شهدای مدافع حرم از سوی رسانه ها و تحولات میدانی حاکم بر سوریه بر آن شدیم به گفتگو با حسن شمشادی خبرنگار واحد مرکزی خبر بپردازیم. شمشادی از ابتدای آغاز بحران در سوریه تا همین چندی پیش در این کشور حضور داشته و با ارتباط گیری با نیروهای محور مقاومت و حضور در عرصه های میدانی شناختی کافی نسبت به تحولات حاکم بر این کشور دارد. متن گفتگوی فوق بدین شرح می باشد:

فرهنگ نیوز: جناب عالی از ابتدای بحران در سوریه در عرصه خبری به ایفای فعالیت پرداخته و از نزدیک شاهد بسیاری از رویدادهای این کشور بحران زده بوده و مدام به ارائه گزارش از طرق مختلف پرداخته اید، شما در یکی از آخرین پیام های تان نبرد تهاجمی اخیر در سوریه را انتقام سخت نامیده اید، تحلیل میدانی شما نسبت به تحولات نظامی حاکم بر سوریه پس از آغاز حملات هوایی روسیه و تاکید مقامات ارشد نظامی و سیاسی ایران مبنی بر افزایش حمایت از نظام حاکم بر سوریه چیست؟

بحران سوریه اکنون در حال رسیدن به پنج سالگی خود است و می توان اذعان داشت که با گذشت مدت فوق بر همگان آشکار شده است که این بحران یک توطئه خارجی بر علیه یک نظام و رئیس جمهور منتخب اکثریت (اگر نگوییم همگان) بوده است، توطئه ای با اهداف چندگانه که می توان هدف قرار دادن محور مقاومت را در راس این اهداف دانست.

شمشادی با اشاره به روابط عمیق و گسترده حاکم میان تهران و دمشق در طول سال های اخیر، حمایت جمهوری اسلامی از نظام سوریه را از زمان آغاز بحران در این کشور امری طبیعی خواند، رخدادی که بر گرفته از استحکام و مبتنی بر روابط استراتژیک میان دو کشور است.

وی چرایی افزایش حمایت ها در طول ماه های اخیر به ویژه پس از حملات هوایی سوریه را بر گرفته از تغییرات اعمال شده در عرصه میدانی دانست، تغییراتی که به گفته ی شمشادی قرار بود تروریست های مسلح با دستیابی به سلاح های پیشرفته اخذ شده از قطر، عربستان سعودی و با حمایت ترکیه در راستای تسلط بر دو منطقه استراتژیک حلب و دمشق اقدام نمایند، از حلب به عنوان پایتخت پیشین اقتصادی سوریه نام برده شده و دمشق نیز پایتخت سیاسی این کشور است، لذا تصمیم بر آن شد در اقدامی پیش دستانه و در شرایطی که بیم سقوط نظام سوریه و پایتخت احساس می شد، روسیه و ایران در اقدامی مشترک به حمایت قاطع از نظام مشروع حاکم بر سوریه بپردازند.

شمشادی افزود: از ماه ها پیش ارتش سوریه به همراه متحدینش در پی آغاز عملیاتی گسترده در منطقه حلب بوده اند، عملیاتی که در شرایط کنونی ( نگرانی از تهدید فزاینده داعش ) و حمایت متحدینش آغاز شد (باخواست دولت مشروع سوریه) و آن چنان که سردار سلامی اظهار داشته اند موجب افزایش فزاینده حضور کمی و کیفی جمهوری اسلامی را در برداشته است.

خبرنگار صداو سیما درباره محور عملیات آغاز شده، آن را در سوی شهر حلب دانسته و اظهار داشت: هم اکنون عملیات بزرگ از جنوب و جنوب غربی حلب و هم چنین شمال این شهر آغاز شده و ارتش ضمن آگاهی از اهمیت استراتژیک این شهر در پی آن است با دستیابی بر حلب محورهای مواصلاتی میان شرق و غرب سوریه و هم چنین شمال و جنوب که مسیر ترانزیتی حمل سلاح و جا به جایی تروریست ها است را در اختیار گرفته و مانع از ورود سلاح از خاک ترکیه در امتداد مرزهای طرفین شود. شهر استراتژیک حلب در شمال سوریه و در نزدیکی ترکیه واقع شده و یکی از مکان های کلیدی ای است که مدام مورد از سوی ترک ها پشتیبانی می شود.

وی با اشاره به دستاوردهای کسب شده در حملات اخیر اذعان داشت که کفه ی معادلات در عرصه میدانی به نفع مقاومت و مردم سوریه تغییر یافته و نمود آن را در دعوت از ایران جهت مشارکت در کنفرانس وین می توان مشاهده نمود، امری که تا پیشتر و به ویژه با مخالفت سعودی، ترکیه و قطر مانع از حضور ایران در نشست های مرتبط با سوریه شده بود.

شمشادی به بیانیه پایانی این نشست اشاره نموده و آن را موفقیتی بی نظیر برای محور مقاومت دانسته به ویژه آن جا که تاکید شده است این مردم سوریه اند که در رابطه با آینده کشورشان تصمیم خواهند گرفت، به باور او این بیانیه ( بر خلاف ده نشست سابق) دستاوردی بزرگ برای ملت سوریه و جمهوری اسلامی است، چرا که بخش عمده ای از خواسته هایی که در طول ۴٫۵ سال اخیر مدام مطرح شده را در برگرفته است.

فرهنگ نیوز: از زمان آغاز حملات هوایی روس ها ( ۳۰ سپتامبر) تا به امروز قریب به یک ماه می گذرد، حیطه فعالیت هوایی آن ها نیز عموما تمرکز بر نواحی پیرامونی حمص، حما، ادلیب و حلب بوده است، به شکلی چشمگیری تا کنون چه دستاوردی به دست آمده است؟

در رابطه با تحولات سوریه نکته حائز اهمیت آن است که بدانیم ارتش این کشور توامان با ده ها گروه مسلح متفاوت و با شیوه ی نبرد چریکی در حال مبارزه است، سبکی که ضمن ایجاد چالش برای یک ارتش کلاسیک می تواند زمینه ی فرسایشی شدن را برای آن فراهم نماید. به واقع گستره ی فعالیت تروریست ها در سطوح مختلف میدانی در استان های وسیع سوریه و دستیابی به شیوه ی مقابله با آن ها، میزان استعداد و استحکامات طرف مقابل و منابع حامی شان، عواملی بوده اند که زمینه طولانی شدن جنگ در سوریه و عدم موفقیت کامل ارتش را فراهم آورده است.

شمشادی در رابطه با دستاوردهای کسب شده در طول یک ماه اخیر گفت حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع از سرزمین های واقع در جنوب حلب و در شمال ادلیب از دست تروریست های وابسته به جبهه النصره خارج شده است و اگرچه تا کنون آمار دقیقی در رابطه با میزان تلفات تروریست ها منتشر نشده با این حال حدود ۱۰۰۰ تروریست در حملات هوایی و زمینی در استان های حلب، لاذقیه، ادلیب و حومه دمشق و درعا کشته اند.

به گفته ی این خبرنگار اگرچه حمایت های تسلیحاتی و مستشاری روسیه، ایران و سایر اعضای جبهه ی مقاومت به نحوی چشمگیر افزایش یافته با این حال محوریت عملیات ها هم چنان در دست نیروهای ارتش سوریه قرار دارد و مشابه دستاوردهای ذکر شده در جنوب حلب را می توان  در شمال لاذقیه نام برد. در این منطقه ده ها روستا و منطقه راهبردی به ویژه در ارتفاعات در خلال آن چه عملیات انتقام سخت نامیده شده است به تصرف نیروهای مسلح سوریه درآمده است.

فرهنگ نیوز: ناظرین نظامی براین باورند که ارتش سوریه به همراه متحدینش می بایست در کمترین زمان ممکن به دستاوردهای گسترده ای در عرصه عملیاتی و با سرعت عمل بالا دسته یافته تا بتوانند از آن در میز مذاکرات بهره برند و مانع از خروج مخالفین از شوک ورود مستقیم روس ها در عملیات گردند، به نظر شما چنین امری قابلیت تحقق دارد؟

به باور اینجانب ضربه اول و کاری چه در عرصه زمینی از طریق نیروهای ارتش سوریه و مستشاران و هم پیمانان شان به طرف مقابل و چه در عرصه هوایی از طریق مشارکت روس ها وارد شده است که نمود آن را می توان در کنفرانس اخیر وین مشاهده نمود، در این کنفرانس بر خلاف دفعات پیشین دیگر سخنی از کناره گیری آنی بشار اسد یا حتی تعیین زمانی مطرح نشده برای او، سخن از تهدیدهای مکرر به میان نیامده و احتمال ارجاع پرونده سوریه به شورای امنیت خنثی شده و ایران با صلابت برای اولین مرتبه در چنین نشستی مشارکت داشته است لذا بی تردید حملات فوق اثرات مثبتی را بر جای گذارده است.

شمشادی در ترسیم پیامدهای مثبت عملیات در عرصه میدانی در هفته های اخیر از ارعاب ایجاد شده در صف معارضین و تروریست های سوری و حامیان شان خبر داد و اظهار داشت نمود این مطلب را (رعب ایجاد شده) را علاوه بر استناد به گزارش های منتشرده شده حتی می توان در سایت های نزدیک به تکفیری ها و سایر گروه های مسلح مخالف نظام اسد مشاهده نمود.

فرهنگ نیوز: علاقه مندان به حریم اهل بیت در طول سال های اخیر تحت عناوینی هم چون مدافعان حرم تلاش نموده اند خود را به سوریه رسانده و به وظیفه شرعی خویش عمل نمایند، با این حال در طول یک ماهه اخیر بر میزان شهدای ایرانی به نحو چشمگیری افزوده شده است، شهدای فوق آیا در عرصه مستقیم میدانی نیز حضور پیدا نموده بودند و یا این که صرفا در حیطه وظایف مستشاری به شهادت رسیده اند؟

طبیعتا وقتی مقامات ارشد کشور بر افزایش حضور کمی و کیفی مستشاران ایرانی آن هم به گونه ای چشمگیر در سوریه تاکید نموده اند شاهد شهدای بیشتری خواهیم بود. بایستی دانست ارتش سوریه در خلال سال های اخیر مستهلک شده و نیازمند به تجدید ساختار، نیرو، آموزش و آشنایی با تکنیک ها و روش های نوین نظامی است و این امر قابل تحقق نیست (به ویژه با شرایط حاکم در جبهه های نبرد) مگر با حضور در مناطق عملیاتی. طبیعتا آموزش های فوق در اتاق های در بسته، پای نقشه و یا کامپیوتر صورت نپذیرفته و در مناطق عملیاتی صورت و حتی در غالب همراهی با نیروهای نظامی سوری صورت می پذیرد.

شمشادی با ترسیم اوضاع میدانی سوریه آن را نبردی سخت توصیف نمود، نبردی که در آن یک ارتش توامان با ده ها گروه به گونه ای نامتقارن در حال رویارویی است، گروه هایی که مدام به لحاظ تسلیحاتی مورد حمایت حامیان شان قرار دارند و قسم خورده اند تا یک تن از مخالفین شان را زنده نگذارند. به گفته ی این خبرنگار جمهوری اسلامی مخالفین مسلح به جز کشته شدگان پنج سال اخیر حدود ۱۳۰ هزار تن برآورد می شوند، لذا در چنین فضایی و با تاکید بر عملیات اخیر شاهد افزایش شهدا بوده ایم. نکته حائز اهمیت در این باره هزینه محدود ایران نسبت به تقابل احتمالی با تکفیری ها در مرزهای ایران می باشد. به واقع جمهوری اسلامی ایران هم اکنون و در راستای منافع ملت و ایجاد آسایش برای کشور به تقابل با تروریست ها در خارج از مرزهای جغرافیایی خود پرداخته، امری که هزینه تحمیل شده (افزایش شهدا) به نسبت دستاورد ها محدود ارزیابی می شود.

فرهنگ نیوز: آیا نیروهای داوطلب ایرانی نیز به گونه ای مستقل از مستشاران و سیاست های رسمی نظام در جبهه های نبرد میدانی حضور پیدا نموده اند؟

از زمان آغاز بحران در سوریه شمار کثیری از شهروندان ایرانی جهت دفاع از حرمین موجود در سوریه خواستار حضور در عرصه های میدانی شده اند، با این حال تعداد افرادی که مستقلانه و به گونه ای غیر مستشاری در حوزه های درگیری حضور پیدا نموده اند محدود بوده است.

فرهنگ نیوز: با توجه به تجارب جناب عالی در سوریه تا کنون و از نزدیک با نیروهای تکفیری به ویژه عناصر داعش و یا النصره که به اسارت نیروهای مقاومت در آمده اند برخورد داشته اید؟

بله چندین بار تجربه برخورد نزدیک و حضوری را با نیروهای متعدد مسلح سوریه را داشته ام. شماری از آن ها به ویژه  عناصر نزدیک به داعش و النصره حتی پس از اسارت بر مواضع خویش پافشاری نموده و با کافر خطاب نمودن طرف مقابل خویش اعم از این که سنی، شیعه و یا مسیحی باشد، اقدام خود را جهاد نامیده و معتقد به مبارزه با دیکتاتور هستند، این دسته عموما دارای افکاری شستشو شده بوده و تا آخرین لحظه بر اعتقاد خویش پای می فشارند.

دسته ای از آن ها بلافاصله پس از اسارت ابراز ندامت کرده و معترف به اشتباه خویش می شوند، گروهی دیگر نه جزو فریب خوردگانند و نه معتقدین، کسانی هستند که به واسطه پرداخت پول از سوی گروه های مختلف اجیر شده اند. هم اکنون تروریست های حاضر در سوریه از ۸۵ ملیت هستند و هر کدام به نوعی درگیر مسئله فوق شده اند.

شمشادی در تشریح نحوه برخورد گروه های مسلح با افراد تحت تصرف خویش می گوید، شماری از اسرا اعتراف نموده اند که به واسطه فشارهای تکفیری ها ناگزیر به مقابله با دولت سوریه شده اند. به گفته ی این اسرا، تکفیری ها پس از استیلا بر مناطق غصب شده ضمن اجرای فرامین مد نظر خود، عدم مشارکت برخی افراد در صف پیکارجویان را مترادف با مباح دانستن مال، ناموس و جان آن ها دانسته، لذا برخی ناگزیر به حمایت از آن ها در نبردهای مسلحانه اند.

فرهنگ نیوز: تا کنون با شخص بشار اسد از نزدیک دیدار داشته اید و در صورت تایید آن خاطره ای در این باره دارید؟

بنده چندین مرتبه جهت پوشش اخبار با هیات های ایرانی اعم از رئیس مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی، مسئول کمیته اقتصادی دو کشور و…  که به سوریه آمده اند به ملاقات بشار اسد رفته ایم. نکته حائز اهمیت در شخص بشار اسد استقامت، ایستادگی و مقاومت شخص اوست که نه تنها در طول سال های بحران پایدار مانده بلکه به گونه ای روز افزون افزایش یافته است.

مقاومت و ایستادگی اسد با فشارهای گسترده ای همراه بوده است، تروریست ها در مرداد ۱۳۹۱ به چند صد متری دفتر کار او رسیده بودند و با وجود تاکید گارد محافظ او مبنی بر ترک محل کارش و با وجود خمپاره هایی که مکررا پرتاب می شد، او هیچ گاه حاضر به ترک محل کار، دمشق و یا سوریه نشد و مانع از خروج خانواده اش نیز شد. اسد همواره تاکید می کرد که حاضر است کشته شود اما برای نجات جان خویش از کشور فرار ننماید.

فرهنگ نیوز: در پایان اگر سخن و یا توصیه ای دارید بفرمایید؟

لازم است که مردم شریف مان بدانند کسانی که اکنون در سوریه در حال نبردند به دو دلیل حضور عینی پیدا نموده اند، اول دفاع از حرم اهل بیت و دوم تامین امنیت سرزمینی کشورمان در چند صد کیلومتر آن ور تر. ما اکنون با هزینه بسیار کمتری در حال مهار دشمنان خود و ملت در آن سوی مرزها هستیم.

نکته پایانی را باید به مظلومیت ویژه مدافعین حرم اختصاص داد، بسیاری از مردم از اقدامات و ایثار این قبیل مجاهدین اطلاعی ندارند، به واقع مدافعین حرم مظلوم اند و مظلوم ترین آن ها مدافعین وابسته به تیپ فاطمیون هستند. رزمندگان تیپ فاطمیون مظلومانه به شهادت می رسند و مظلومانه تشییع می شوند، با این حال مردم ما آن گونه که باید و شاید قدردان این مسئله نیستند. ملت ما می بایست بدانند این قبیل شهدا در راستای امنیت ملی ایرانیان اقدام کرده لذا ضروری است ضمن حضور پر شکوه در تشییع آن ها به تکریم بازماندگان شان بپرداخته و همواره نسبت به آن ها احساس دین نمایند.

شمشادی گفت: من از نزدیک با رزمندگان و شهدای تیپ فاطمیون برخورد نموده ام و به جرات می گویم که ۹۹ درصد از آن ها از اتهاماتی که به آن ها نسبت داده می شود بری هستند، آن هایی که من دیده ام برای دفاع از حریم امام حسین به این جنگ مقدس گام نهاده اند، نبردی غیر سرزمینی و مقدس و الا می توانستند در کشورهای شان بجنگند، آن ها شجاعانه می جنگند و خون شان مظلومانه بر زمین ریخته می شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.