ترامپ

ترامپ چه سیاست خارجه ای در قبال ایران دارد؟

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: رجزخوانی های اخیر عادل الجبیر و مولود چاووش اوغلو وزرای خارجه آل سعود و ترکیه در نشست امنیتی مونیخ و مواضع و صحبتهای ضدایرانی آنها، نشان از تکیه دادن عربستان و ترکیه به ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا داشت.

 

به گزارش راه مبین به نقل از مشرق، رضا سراج کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به صحبتهای ضدایرانی مطرح شده در نشست امنیتی مونیخ اظهار کرد: رجزخوانی های اخیر "عادل الجبیر و مولود چاووش اوغلو" وزرای خارجه آل سعود و ترکیه در نشست امنیتی مونیخ و مواضع و صحبتهای ضدایرانی آنها، نشان از تکیه دادن عربستان و ترکیه به ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا داشت.

وی با بیان اینکه عربستان سعودی و ترکیه با شناخت از رویکرد سیاست خارجی ترامپ، تلاش می کنند روند تهاجمی خود را علیه جمهوری اسلامی ایران، در مقوله دیپلماسی افزایش دهند، تصریح کرد: رویکرد ترامپ در سیاست خارجی آمریکا ناظر بر موازنه گرایی در قبال جمهوری اسلامی ایران است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: آمریکایی ها تلاش می کنند با نزدیک شدن به روسیه نوعی موازنه را در قبال ایران ایجاد کنند و در عین حال با حمایت از ترکیه و عربستان سعودی، این موازنه را به صورت منطقه ای افزایش دهند.

سراج با بیان اینکه این رویکرد آمریکایی ها سبب شده که ترکیه از آن دوربرگردانی که داشت به سمت نزدیکی با سوریه و ایران دور می زد، مجددا دنده عقب بگیرد و به همان روال سابق خودش برگردد، اضافه کرد: در مدت یکی دو ماهه اخیر و پس از روی کار آمدن ترامپ، شاهد بودیم که آل سعود نیز با اتکا به سیاست خارجی ترامپ، رجزخوانی ها و اتهاماتش را علیه ایران افزایش داد.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان گفت: در چنین شرایطی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران باید فعال عمل کند و به جای نشان دادن پالس مذاکره با عربستان سعودی، اقتدار و قاطعیت دیپلماسی ایرانی را نشان دهد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.