مذاکرات صلح یمن در سوئیس

توافق‌های روز سوم مذاکرات صلح یمن در سوئیس

منابع نزدیک به مذاکرات جاری در سوئیس برای خاتمه جنگ در یمن می‌گویند طرفین برای تبادل اطلاعات در خصوص زندانیان یکدیگر توافق کرده‌اند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین، روز سوم مذاکرات شاهد برخی توافق‌های اولیه در خصوص تبادل اطلاعات زندانیان و گزارش نقض آتش‌بس بود.

خبرنگار فارس گفت: برخی توافق‌های اولیه حقوق‌بشری در مذاکرات روز سوم به دست آمده که ممکن است آتش‌بس را طولانی‌تر کند. در مذاکرات امروز توافق شده که همه طرف‌ها نظر خود را درباره نقض‌های صورت گرفته در مدت آتش‌بس، به کمیته نظامی تحت نظارت سازمان ملل ارائه دهند.

بر اساس این گزارش، در زمینه موضوع زندانیان نیز دو طرف توافق کرده‌اند از زندانیان طرف مقابل اطلاعاتی به یکدیگر بدهند.

طبق این توافق، هیأت انصارالله اطلاعاتی درباره سرنوشت پنج زندانی هیأت «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن (مقیم در ریاض) اطلاعاتی می‌دهد که وی تاکنون خواستار آزادی آنها بوده و در مقابل هیأت هادی نیز از سرنوشت فرماندهان نظامی یمنی و اعضای کمیته‌های مردمی پرده برمی‌دارد.

توافق شده تا دو طرف از طریق کمیته‌ای مشترک، فهرستی از اسامی افرادی تهیه کنند که دو گروه خواستار روشن شدن سرنوشت آنها هستند.

بر اساس این گزارش، نشست بعد از ظهر سومین روز مذاکرات، درباره کمک‌های بشر دوستانه بوده و هیأت انصارالله در اقدامی برای ابراز حسن‌نیت اعلام کرده که اجازه خواهد داد چند کاروان حامل کمک‌های بشر دوستانه وارد شهر «تعز» (جنوب غرب یمن) شود.

بنا بر این گزارش، اقدام انصار الله با استقبال نمایندگان هیأت‌های اروپایی حاضر در نشست رو به رو شد و اعلام این مسأله با تشویق حاضران در نشست همراه و ختم جلسه روز سوم اعلام شد.

انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.