طیب نیا

فعالان اقتصادی:

تورم ۸٫۹ درصدی که دولت از آن دم می زند افتخاری ندارد

در حالی این روزها دولت یازدهم به کاهش نرخ تورم به ۸٫۹ درصد در مردادماه امسال افتخار می‌کند که از نگاه بسیاری از تحلیلگران، با توجه به فراگیر شدن رکود اقتصادی در کشور، تک‌رقمی شدن نرخ تورم به هیچ‌وجه افتخاری ندارد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از افکار، در طول سه سال گذشته تمام هم‌وغم دولت به نظر می‌رسد فقط کاهش نرخ تورم بوده است؛ به طوری که در حال حاضر بنا به گزارش رسمی دولت، نرخ تورم مردادماه ۸٫۹ درصد شده است. این در حالی است که به باور تحلیلگران اقتصادی، کاهش تورم به بهای حاکم کردن رکود شدید بر کشور افتخار نیست.

در این خصوص، مسعود دانشمند، دبیرکل خانه اقتصاد ایران گفته است: «نرخ تورم را باید در شرایط رونق اندازه‌گیری کرد.»

به باور وی، «نرخ اعلام شده در خصوص رشد تورم مانند یک شوخی است، چراکه در شرایط رکود کسی نرخ تورم را اندازه‌گیری نمی‌کند. باید تورم را در شرایط رونق اندازه گیری کرد.»

دانشمند متذکر می‌شود: «دولت برای حل مشکل صنایع کوچک و متوسط و خروج این صنایع از رکود برنامه نداشته و ندارد؛ البته دولت برای خروج از رکود و ایجاد رونق، دو بسته اجرا کرد که این بسته‌ها ابتر ماندند.»

به گفته دانشمند، «زمانی که کالایی خرید و فروش نمی‌شود، قیمتی برای آن در بازار نیست که بگویم قیمت آن کاهش و یا افزایش یافته است. البته اگر موادغذایی را مدنظر قرار دهیم و بررسی کنیم، نشان خواهد داد که چند درصد افزایش یافته است.»

بیژن پناهی، عضو هیات رییسه خانه صنعت و معدن ایران هم معتقد است که «مهار تورم به قیمت رکود ویرانگر واحدهای تولیدی هنر نیست و دولت به پایین آمدن نرخ تورم افتخار می‌کند، اما نباید هزینه کاهش نرخ تورم را بخش خصوصی و تولیدکنندگان پرداخت کنند.»

وی می‌افزاید: «اگر قرار است تورم مهار شود، باید وضعیت اقتصادی نیز تحرک داشته باشد، اما با رکود به وجود آمده در اقتصاد، واحدهای تولیدی عملا امید خود را از دست داده‌اند.»

پناهی‌زاده تصریح می‌کند: «دولت قرار بود امید را به مردم و تولیدکنندگان باز گرداند، اما اکنون و با این شرایط امید مردم ناامید شده است و در این زمینه انتظارات بیشتری از دولت تدبیر و امید می‌رفت تا از بخش خصوصی حمایت کند اما تاکنون دولت فقط شعار داده است.»

وی عنوان می‌کند: «واحدهای تولیدی و بخش خصوصی از رکود اقتصادی ضرر و زیان فراوانی دیده‌اند و دولت باید به فکر جبران این خسارات به بخش خصوصی باشد و در این زمینه برنامه راهبردی و موثری را در نظر بگیرد.»

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.