نجفی

تکرار ماجراهای کابوس وار شورای اول بعد از ۱۸ سال/ اختلافات درونی، بیماری یا ضعف عملکرد؛ کدام علت استعفای نجفی است؟

تکرار ماجراهای کابوس وار شورای اول بعد از ۱۸ سال/ اختلافات درونی، بیماری یا ضعف عملکرد؛ کدام علت استعفای نجفی است؟گویا محمدعلی نجفی تنها بعد از ۷ ماه در شهرداری تهران به انتهای خط رسیده است، و استعفای خود را تقدیم شورای شهر تهران کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،هشتم مرداد ماه سال جاری بود که محمدعلی نجفی پس از نامزدی در سمت شهردار تهران، برنامه های خود را به اعضای شورای شهر تقدیم کرد.

پس از آن در نوزدهم مرداد ماه سال جاری توانست رای هر ۲۱ عضو شورای اسلامی شهر تهران را کسب کند. اما او نتوانست همان زمان بر مسند شهرداری تهران تکیه زند چرا که تاخیر بسیاری در تایید و ابلاغ حکمش از سوی وزیر کشور رخ داد اما در نهایت با جنجال های فراوان، رحمانی فضلی، حکم او را ابلاغ کرد تا نجفی جایگزین قالیبافی شود که ۱۲ سال اداره شهر تهران را برعهده داشت.

همین تاخیر در ابلاغ حکم زمزمه های اختلاف دولت و شورای شهر تهران را بر سر سر زبان ها انداخت و حتی عنوان شد که قرار نیست حکم نجفی ابلاغ شود.

کمی قبل تر و در همان روزهای نامزدی نجفی برای تصدی پست شهردار نیز برخی از رسانه ها از کناره گیری وی از این نامزدی به دلیل بیماری خبر دادند و البته هم اعضای شورای شهر و هم خود نجفی موضوع را تکذیب کردند.

ماجرای استعفا و کناره گیری نجفی از آغاز به کار او تا امروز بارها مطرح شده است و هر بار یا بیماری قلبی یا دیسک کمر و یا دلایل دیگری برای آن مطرح شده است و البته هر بار با صدور پیام هایی از سوی اعضای شورای اسلامی شهر تهران رد شده است.

نکته قابل توجه این است که محمدعلی نجفی شش ماه پس از آنکه ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را در دولت یازدهم بر عهده گرفت، به دلیل بیماری قلبی از کار خود استعفا داد و متن موجود در استعفا نامه وی به این شرح بود: «متاسفانه از حدود دو ماه قبل مشکلات ناشی از بیماری قلبی و برخی فشارهای کاری تدریجا شدت یافته و عرصه را بر اینجانب تنگ نموده است. بیم آن دارم که با ادامه این وضع و به علت ضعف جسمانی نتوانم مسئولیت‌های مربوط را به نحو شایسته‌ای به انجام برسانم».

همین موضوع استعفا و علت آن سبب شد تا منتقدان به انتخاب شورای شهر تهران ایراد بگیرند و نجفی بیمار را گزینه مناسبی برای اداره پایتخت ندانند. منتقدان معتقد بودند شهر تهران به یک نیروی جوان و پر انرژی نیاز دارد تا بتواند از پس کار ۲۴ ساعته شهرداری برآید.

اما به هر روی نجفی کار خود را آغاز کرد گرچه اخباری از اختلافات او با اعضای شورای شهر، و درگیری لفظی او با برخی از اعضا به گوش می رسید.

این کش مکش ها ادامه داشت تا اینکه زلزله ۵٫۳ ریشتری تهران را لرزاند. درست یک شب مانده به شب چله تهران لرزید و شهروندان هراسان به خیابان ریختند، مطابق قانون، مدیریت بحران در تهران بر عهده شهردار است اما آن شب از نجفی خبری نبود.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در ستاد مدیریت بحران حاضر شد و استاندار تهران نیز به اطلاع رسانی پرداخت اما تا ساعت ها از آقای شهردار خبری نبود.

آن زمان علت حضور نداشتن وی در جلسه مدیریت بحران پس از وقوع زلزله تهران از سوی برخی از رسانه ها سفر او به کیش برای استراحت عنوان شد.

پس از آن تکذیبیه ای از سوی نجفی صادر و گفته شد که اصلا سفر کیشی برای آقای شهردار در میان نبوده است و البته علتی هم در خصوص  حضور نداشتن شهردار تهران در جلسه ستاد مدیریت بحران پس از زلزله بیان نشد.

در زمان بارش سنگین برف در تهران و عملکرد ضعیف شهرداری در خصوص بازگشایی و پاکسازی معابر شهری نیز انتقادات بسیاری به شهردار و شهرداری وارد آمد و طرح درخواست نجفی برای اینکه مردم برای برف زدایی درختان به کمک شهرداری بیایند از سوی بسیاری از افراد با جناح های مختلف سیاسی مورد انتقاد قرار گرفت.

حال امروز بیست و سوم اسفند ماه نیز برخی از رسانه ها از استعفای محمدعلی نجفی شهردار تهران خبر داده اند و باز هم ماجرای تکراری تکذیبیه های اعضای شورای اسلامی شهر تهران و پیام های منتشره آنها در صفحات مجازی شان خبر داغ اکثر رسانه ها شده است.

اگر استعفای نجفی تایید و مورد قبول واقع شود، این ناهماهنگی میان اعضای یک جریان سیاسی کابوس تکرار رخدادهای شورای اول شهر تهران را برای شهروندان به ارمغان می آورد، شورایی که از سال ۷۸ تا زمان انحلال قبل از پایان دوره، ۳ شهردار عوض کرد و به علت اختلافات سیاسی هر روز شهردار را به صحن شورا می کشاند.

ماجرای تغییر شهردار در دوره نخست شورای اسلامی شهر تهران موضوعی است که گویا در دوره پنجم هم نیز در حال تکرار است.

برخی بر این باور بودند که حضور یک دستِ یک جریان سیاسی در مدیریت شهری و در کابینه شورای شهر، موجب کاهش اختلافات و تنش های احتمالی بشود؛ موضوعی که تا کنون محقق نشده است و اختلاف نظرهای اساسی میان شهردار و اعضای شورای شهر تا به امروز وجود داشته است.

در هر صورت امروز خبر استعفای نجفی منتشر شده و عده ای به نقل از منابع آگاه علت آن را بیماری شهردار عنوان کرده اند، یعنی همان موضوعی که منتقدان به شورای شهر تذکر داده بودند و البته از سوی اعضا تکذیب شده بود.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.